Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Válka prémiovek pokračuje: BMW je už v prodejích Němců poslední, i když roste
11.2.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
BMW loni vládlo odbytu prémiových značek, rostlo ale nejpomaleji. Už v lednu 2015 se karta otočila.
Mnichovská automobilka loni prodala více než dva miliony nových automobilů, čímž si znovu zajistila korunu v rámci prémiového segmentu, kterou nosí již od roku 2005. V tomto článku jsme ale zmínili, že její růst nebyl tak razantní jako u konkurence. To se jen potvrdilo letos v lednu, kdy BMW prodalo 124 561 nových vozů. To je sice o 6,3 procenta více než loni a rázné vykročení k ještě většímu překonání dvoumilionové bariéry, na udržení pozice prémiové jedničky ale již nestačí.
Důvodem jsou registrace Audi a Mercedesu, které byly v prvním letošním měsíci vyšší, a to opravdu razantně. U čtyř kruhů prodali 137 700 exemplářů, tedy o 10 procent více než loni, pročež se německá automobilka poprvé od června loňského roku vyšvihla na příčku nejvyšší. Ta druhá pak patří Mercedesu, který vyexpedoval 125 865 aut, což představuje 14procentní navýšení a první pokoření BMW od září 2010.
Podle frankfurtského analytika Jürgena Piepera by se přitom daný stav mohl opakovat i v dalších měsících, což má spojitost zejména s postarší nabídkou BMW. Taková řada 7 již úpěnlivě vyhlíží novou generaci a X3 sice loni prošla faceliftem, stálo však šlo „jen“ o lehkou modernizaci a nikoliv nástupce, což je v jednom z nejdynamičtějších segmentů rázem potíže, pokud je vůz na trhu již od roku 2010.
BMW by tak možná mělo urychlit příchod třetí generace, která by podle aktuálních informací měla dorazit až někdy v roce 2017. Souběžně s tím ovšem musí Mnichované také vylepšit své počínání v Číně, kde v posledních měsících čelí několika problémům s dealery. Ti dokonce přestali na čas přijímat objednávky, což se odrazilo na růstu „pouhých“ 7,9 procent, zatímco Audi a Mercedes dosáhly 15procentního zlepšení.
Automobilka s barvami svobodného bavorského státu ve znaku ovšem věří ve zlepšení, neboť pro letošek uvede na trh několik nových modelů včetně oné řady 7. Zároveň již vyřešila výše zmíněný konflikt s čínskými dealery, pročež se mašinérie může rozjet nanovo. Uvidíme tedy za měsíc či za dva, zda dané kroky pomohly či zda bude muset BMW ještě přidat. A nebo možná také ubrat a neoslovovat jen nové zákazníky z řad dosavadních klientů VW a spol., ale také své tradiční klienty, kterým toho nabízí stále méně a méně...





BMW doufá v opětovné pokoření Audi a Mercedesu, čemuž má mimo jiné napomoci i nová řada 7
Zdroj: Bloomberg
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejčtenější články
Falešný zvuk a falešné řazení už Hyundai nestačí, chystá i falešnou řadicí páku
23.5.2026
Němci proklepli poslední tři generace VW Golf jako ojetiny, tu poslední vám opravdu nedoporučí
23.5.2026
Šéf Euro NCAP kárá Dacie za to, že nemají pět hvězd. Firma ale říká, že na ně kašle schválně, nechce lidem cpát drahé nefunkční nesmysly
24.5.2026
Už i v USA podlehli kouzlu kódu E46. O docela obyčejné BMW řady 3 z roku 2003 se 100 tkm se v aukci strhla mela
24.5.2026
Stát chce, aby autobusy jezdily po silnicích rychlostí až 225 km/h, vyřešil by tak váznoucí rozšiřování hromadné dopravy
24.5.2026
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.21. 23:43 - brnenska.odchytova
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
