Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa

Německý koncern oznámil, že nakonec loni prodal 9,73 milionu vozů, a to včetně kamionů MAN a Scania. Navíc se stal absolutní čínskou jedničkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa

3.2.2014 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německý koncern oznámil, že nakonec loni prodal 9,73 milionu vozů, a to včetně kamionů MAN a Scania. Navíc se stal absolutní čínskou jedničkou.

Tak konečně máme trochu jasněji v tom, jak sestavit pořadí automobilek za loňský rok. Pravda, první místo Toyoty je již nějaké dva týdny naprosto jasné, dosud jsme však nemohli přesně určit, komu udělit stříbro a bronz. Stalo se tak především díky koncernu VW Group, který se pochlubil jen rámcovými výsledky, nikoliv konkrétním číslem. Snadno se tak mohlo zdát, že General Motors německé sdružení deseti značek převálcoval. Jenže jak se ukazuje, opak je pravdou.

Volkswagen totiž nově prohlásil, že v loňském roce prodal 9,73 milionu vozů, tedy o nějakých dvě stě tisíc exemplářů více než General Motors. Vděčit za to prý může především svému „druhému domovu“. Tedy Číně, kde bylo loni prodáno 2,4 milionu vozidel. Tím se koncern na tamním trhu stal naprostou jedničkou, která se rozhodně nemusí obávat druhého Hyundai (milion prodaných vozů) nebo třetí Toyoty (857 tisíc exemplářů).

To by ovšem měl být naprostý začátek, neboť koncern VW Group investoval do tamních továren a vývoje 9,8 milionu Eur (cca 270 milionů korun). Do roku 2016 by tak prodeje měly ještě výrazněji narůst, ještě více se ovšem značka snaží v Americe, kde hodlá během pěti let proinvestovat 7 miliard dolarů (140 mld. Kč). A to kvůli GM a Toyotě, které jej na tomto trhu válcují.

Volkswagen tak dělá skutečně všechno proto, aby se v roce 2018 stal největší automobilkou na světě. Musíme si však uvědomit, že zásluhu na tom ponesou všechny zúčastněné značky, tedy i výrobci nákladních modelů MAN a Scania. Právě tito výrobci totiž prý koncernu pomohli v celkovém součtu zvítězit nad GM.

Ve výsledku tak vlastně finální pořadí záleží na interpretaci. Pokud se totiž budeme bavit jen čistě o značkách, pak Volkswagen skončil dalece za Toyotou. A to přesto, že i ta do svého součtu zahrnula dceřinou společnost Daihatsu a výrobce užitkových vozů Hino. Ty jsou však o poznání menší než kamiony MAN a Scania.

Navíc je zajímavé a trochu podezřelé, že Volkswagen s upřesněním přišel až poté, co s konkrétními výsledky vyrukovala konkurence. Snad to ale nenaznačuje žádné čachry ve výkazech, přesto si ještě počkáme na úplně detailní výsledky za jednotlivé značky a trhy.


Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa - 1 - Volkswagen Line up 01Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa - 2 - Volkswagen Line up 02Volkswagen loni předčil GM, je druhou největší automobilkou světa - 3 - Volkswagen Line up 03
Koncern Volkswagen Group je nakonec po loňském roce světovou dvojkou. Za to vděčí nejen značkám jako Audi, Seat či Škoda, ale také výrobcům kamionů MAN a Scania

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše