VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate

Němci připustili, že vyčleněných 181,15 mld. Kč na pokrytí celého skandálu stačit nebude. Jejich účetní tak zřejmě potřebují více času na hrátky s čísly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate

8.2.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Němci připustili, že vyčleněných 181,15 mld. Kč na pokrytí celého skandálu stačit nebude. Jejich účetní tak zřejmě potřebují více času na hrátky s čísly.

Kauza Dieselgate sice už chvíli není hlavním tématem automobilového světa, o rozruch se ale dokáže postarat i nyní. Naposledy jsme přitom mohli zmínit, že Volkswagen může počítat s požehnáním evropských autorit ke svolávací akci, nicméně zákazníky na Starém kontinentu neodškodní tak velkoryse jako v zámoří. Ve Spojených státech ale Němci zatím stále neví, jakým způsobem dojde k nápravě motorů TDI EA 189 a jejich majitelům zatím nabídli „pouze” finanční kompenzaci, prý právě za ono čekání.

Nejasností spojených s ekonomickým dopadem dieselového skandálu je tedy stále dost. V tomto kontextu pak asi nepřekvapí poslední krok koncernu VW - odložení publikace výroční zprávy a valné hromady. V prvním případě jsme se ohlášení finančních výsledků za loňský rok měli dočkat 10. března, toto datum je však aktuálně mimo hru. Účetní Volkswagenu si totiž nejspíše ještě chvíli budou hrát s čísly, aby co nejlépe vystihli současný stav firmy.

Prozatím bylo na pokrytí dopadů kauzy Dieselgate vyčleněno 6,7 miliardy Eur (cca 181,15 miliardy korun), podle šéfa koncernu Matthiase Müllera však bude konečný účet za podvádění vyšší. Jak velký, se zřejmě VW zatím není schopen dopočítat, proto ono zdržení. V případě provozního zisku ale již automobilka oznámila, že očekává výsledek na úrovni předchozího roku, což je jistě uklidňující, na kompletní čísla ale budeme čekt. „Jde o neobvyklý krok, ale pokud zvážíme náročnost celého problému, pak je to pochopitelné,“ uvedl Jürgen Pieper z analytické firmy Metzler Bank.

Kromě toho Pieper dodal, že Volkswagen „možná potřebuje více času kvůli auditorům, aby mohli dokončit svou práci“. Tato slova jsou nadmíru důležitá, neboť pozitivní finální zpráva by zklidnila napětí ratingových agentur, které by následně stejným způsobem ohodnotily samotný koncern. To by pro změnu vedlo k uchlácholení investorů. V opačném případě je však téměř jisté, že můžeme počítat s dalším propadem akcií VW Group. Ty od 18. září klesly zhruba o čtvrtinu a postaraly se o snížení tržní kapitalizace asi o 20 miliard Eur (540,74 mld. Kč). Na druhou stranu jsou ale dnes téměř o 20 procent výše než v době největšího poklesu.

Nové datum ohlášení finančních výsledků je prozatím neznámé, což platí rovněž o valné hromadě, která se měla konat 21. dubna. K tomuto zpoždění se přidává i holdingová společnost Porsche Automobil Holding SE, která je největším akcionářem Volkswagenu. Ta navíc již přímo dodává, že skandál možná skutečně ovlivnil loňské výsledky. Původně se přitom očekávalo, že zisk po zdanění se bude pohybovat mezi 800 miliony a 1,8 miliardou Eur (21,63 až 48,67 mld. Kč).

Prozatím jedinou jistotou tak zůstává, že výsledky interního i externího šetření původu kauzy Dieselgate by měly být oznámeny v druhé půlce dubna. V tomto ohledu přitom nedávné informace magazínu Süddeutsche Zeitung naznačovaly, že do podvodu nebyla zapletena pouze úzká skupinka techniků, ale že informace o něm dolehly dokonce až k nejvyššímu vedení. To však nezareagovalo, což nakonec vedlo k největšímu skandálu ve firemní historii.


VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate - 1 - Matthias Muller CEO VW 2015 01VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate - 2 - Matthias Muller CEO VW 2015 02VW odložil oznámení finančních výsledků i valnou hromadu, nezná dopady Dieselgate - 3 - Matthias Muller CEO VW 2015 03
Nový šéf koncernu VW Group Matthias Müller již připustil, že konečný účet za kauzu Dieselgate bude vyšší než původně odložených 181,15 miliardy korun

Zdroje: Volkswagen, Bloomberg

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.