Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky

Některé trendy světa moderních aut se asi nikdy nepochopíme. Proč jsou dnes automobilky doslova posedlé falešnými koncovkami výfuků?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky

29.7.2015 | Marek Bednář | 32 příspěvků

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Některé trendy světa moderních aut se asi nikdy nepochopíme. Proč jsou dnes automobilky doslova posedlé falešnými koncovkami výfuků?

Když je vám šest let, auta zvládnou takovou maximálku, kterou mají napsanou na tachometru, takže Favorit jezdí 180 km/h. A také jsou lepší, mají-li dva výfuky místo jednoho. Čtyři místo dvou. A čím víc jsou koncovky vidět, tím lépe. Snad proto se v posledních letech vynořila móda jakýchsi dodatečných koncovek výfuku, které vlastně ani koncovkami nejsou, jsou jen ubohými kousky kovu či dokonce plastu v nárazníku.

Nechápejte to špatně, koncovky výfuku musí být, ať je petrolheadovi šest, šestadvacet nebo šedesát let, ale pokud to má být „koncovka výfuku”, musí v ní ten výfuk opravdu končit. Jinak to prostě není koncovka. Oválné nebo kulaté kousky chromu či nerezi můžou zádi auta dodat šmrnc a decentním způsobem zdůraznit výfuk, který je jinak jen ubohou trubkou. Jenže v takových případech koncovkou... končí výfuk a vždycky jí prochází výfukové plyny. A to u věcí integrovaných do nárazníků nemusí být vůbec pravda.

Jistě, často i za nimi končí výfuky alespoň takovým způsobem, že plyny jdou skrz otvory v plastu ven. Takovýto způsob je ještě jakž takž akceptovatelný, pokud konec skutečné trubky aspoň není moc vidět. Ani to ale nelze považovat za běžnou věc, kolikrát je nepěkný plech vidět více než dobře.

Ještě dále jdou vozy, které sice výfuk poblíž oněch falešných koncovek mají, ale opravdu jen poblíž, bez ambice posílat jimi cokoli krom reakcí na udivené pohledy okolí. Pamatujete na Peugeot 308 GT, který jsme nedávno testovali? Jeho plastové výfuky vypadají jako dekorace a ne jako výfuky, a to na první pohled. Pak si řeknete, že to asi výfuky budou, a dál to nezkoumáte, protože proč by skutečné výfukové koncovky rychlé verze mířily dolů k asfaltu. Nicméně, právě tak to je. A Peugeot rozhodně není jediný, kdo se k podobným praktikám uchyluje.

Korunu všemu ale nasazují ta auta, která mají jen plastovou „okrasu” bez čehokoli, bez skutečného vyústění výfukového potrubí kdekoli v ohledu. Například dieselová Octavia RS. Ta totiž za pravou koncovkou výfuku nemá vůbec nic, ani pravé části vozu nevede žádná trubka a spaliny proudí ven pouze na levé straně. Proč? Existuje tisíc dieselů, jejichž výfukové systémy končí v obou rozích zadního nárazníku, tak proč ne u Octavie, když to u benzínové verze jde? Anebo proč není koncovka prostě jen tam, kudy spaliny opravdu odcházejí?

Je to podobná móda, jako falešný zvuk motoru, přehrávaný reproduktory. Když je zvuk v interiéru zesilován trubkou z motorového prostoru, budiž, ještě to není tak úplně falešné, ale přehrává-li ho „rádio z empétrojky”, můžete to stejně dobře být pískání létajícího talíře nebo cokoliv jiného. Jen u těch koncovek je ještě víc poznat, že jsou falešné. A hříšníků je dnes opravdu hodně.

Podívejte se na ně s námi - je jich 20 a ani tento výčet jistě není úplný. Jsou tu z většiny auta dost drahá nebo to jsou aspoň vrcholy nabídek. Nicméně, je nutno dodat, že se takováhle faleš objevovala i dříve. Např. na Hondě NSX, jinak auta do nebe vyzdvihovaného, jsou oválné koncovky také trochu falešné. A třeba Chrysler Le Baron z let 1987 - 1995 měl v některých verzích dvojitou koncovku výfuku, ale spaliny proudily jen jednou trubkou. Víte-li o dalších případech, podělte se v diskuzi...

Vozy s falešnými koncovkami výfuků

Audi R8 V10


Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 1 - faleskonc audi r8 v10

Audi RS5

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 2 - Audi RS5 vyfuk 01

Audi RS6

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 3 - faleskonc audi rs6

Bugatti Veyron Vitesse

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 4 - faleskonc bugatti veyron vitesse

Dodge Charger V6

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 5 - faleskonc dodge charger v6

Ferrari California

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 6 - faleskonc ferrari california

Fiat Stilo v Brazílii

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 7 - faleskonc fiat stilo brazilie

Lamborghini Murciélago

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 8 - faleskonc lambo murcielago

Lexus IS-F

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 9 - faleskonc lexus is f

Mazda 6 MPS

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 10 - faleskonc mazda 6 mps

Mercedes AMG GT

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 11 - faleskonc mercedes amg gt

Mercedes C 63 AMG

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 12 - faleskonc mercedes c 63 amg

Mercedes třídy C v některých verzích

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 13 - faleskonc mercedes c diesel

Peugeot 308 GT

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 14 - faleskonc peugeot 308 gt

Peugeot 407 Coupe

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 15 - Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 16 - Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 17 -

Renault Clio RS

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 18 - faleskonc renault clio rs

Seat Ibiza Cupra

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 19 - faleskonc seat ibiza cupra

Suzuki Kizashi

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 20 - faleskonc suzuki kizashi

Škoda Octavia RS TDI

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 21 - Test Skoda Octavia III RS TDI Combi 2013 016Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 22 - Skoda Octavia III RS TDI vyfuk 01Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 23 - Skoda Octavia III RS TDI vyfuk 02

Volvo XC60

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 24 - faleskonc volvo xc60

VW Passat B8 2,0 BiTDI

Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 25 - Test VW Passat B8 2008 exterier 19Zvrácená móda: všechna tahle auta mají falešné výfuky - 26 - Test VW Passat B8 2008 exterier 34

Inspirace: Car Throttle

Marek Bednář

Diskuze 32 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše