Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová

Zoxidovaný krycí plast světlometů znamená nejen to, že vůz vypadá jak po smrti, podobně i svítí v noci. Zachránit přitom lze i ta velmi zbědovaná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová

24.6.2017 | Marek Bednář | 39 příspěvků

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zoxidovaný krycí plast světlometů znamená nejen to, že vůz vypadá jak po smrti, podobně i svítí v noci. Zachránit přitom lze i ta velmi zbědovaná.

Máte-li na svém autě světlomety s čirým plastem, nikoliv sklem (a bude dnes velkou výjimkou, pokud tomu ve vašem případě bude jinak), po létech a statisících ujetých kilometrů provozu může být tento plast zoxidovaný a matný. Vídáme taková auta denně, zejména pak starší Fabie, Octavie či Passaty a říkáme si: Proč? Však za tohoto stavu prochází skrze plastové překrytí o dost méně světla, které je nežádoucím způsobem rozptylováno a silnice je citelně hůře osvětlena. A přes den auto s takovýma „očima” vypadá, jako že časy jeho slávy dávno pominuly. Přitom to tak nemusí být

Měnit celý světlomet klidně i za desetisíce korun se člověku u staršího auta nemusí chtít a na leckterých světlech není možné vyměnit samotné krycí „sklo” (nehledě na to, že i to samo o sobě může být spolu s výměnou dost drahou záležitostí). Naštěstí se to dá spravit a není to příliš drahé, třebaže to může být náročná práce.

Existují různé návody, které někdy doporučují používat třeba i zubní pastu, ovšem u té si člověk jen stěží vybere hrubost; zubní pasty mají údajně hrubost různou, ve srovnání s brusným papírem o hrubosti 2500 až 180. Takže byste mohli všechno ještě zhoršit. A kombinace jedlé sody a mýdla má zase hrubost cca 3000 a je tak příliš jemná.

Návodů je opravdu spousta a ten, který máme před sebou, je ten nejlepší. Používá brusné papíry o různé hrubosti - 500, 1000 a 2000. Další klíčové součásti jsou prostředek na mytí nádobí, lešticí vosk či jiný přípravek na plasty nebo rovnou na světlomety, alkoholový čistič a tzv. plnič, anglicky lens sealer, tedy přípravek, který vyplní mikroskopické nepravidelnosti v hotovém, vyleštěném plastu světlometu. Více netřeba, už jen trocha know-how, které následuje.


Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 1 - jak vylestit zasle svetlomety perex
Už stav „předtím a potom” naznačuje, že si tento návod zaslouží trochu pozornosti

Krok 1

Začněte tím, že světlomet pořádně umyjete vodou s prostředkem na mytí nádobí. Normálně to není vhodný prostředek k mytí auta, protože je agresivní a odstraňuje i starý vosk, který na laku normálně chcete zachovat. Tady ovšem potřebujete umýt úplně všechno, takže se taková síla hodí. Po umytí oblepte prostor okolo světla malířskou páskou, ať nepoškodíte lak auta. Udělejte to opravdu pečlivě a zakryjte i gumové těsnění kolem světlometů, pokud tam nějaké je.

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 2 - jak vylestit zasle svetlomety 01

Krok 2

Následně začněte pracovat s nejhrubším ze tří brusných papírů uvedených výše. Obrušujte plast pohyby tam a zpět a často měňte směr, vyhněte se kruhovým pohybům, protože ty by zanechaly stopy, které by pak byly vidět. A na brusný papír netlačte ničím tvrdým, dobrá je např. větší houbička na mytí nádobí. Bruste, dokud není povrch jemný jako dobře osmirkované dřevo.

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 3 - jak vylestit zasle svetlomety 02Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 4 - jak vylestit zasle svetlomety 03Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 5 - jak vylestit zasle svetlomety 04

Krok 3

Pokračujte s jemnějším a nakonec s nejjemnějším brusným papírem; tyto už je potřeba předem nechat namočit ve vodě s prostředkem na mytí nádobí. Také si jí odlijte trochu do láhve s rozprašovačem a často trochu stříkněte na místo, kde zrovna brousíte. Bruste, dokud povrch není úplně hladký. Pak ho dobře opláchněte vodou a zkontrolujte, jestli je celý obroušený stejně.

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 6 - jak vylestit zasle svetlomety 05Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 7 - jak vylestit zasle svetlomety 06Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 8 - jak vylestit zasle svetlomety 07Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 9 - jak vylestit zasle svetlomety 08

Krok 4

Nyní přichází na řadu leštidlo. Naneste ho na utěrku z mikrovlákna nebo na světlomet a začněte leštit podobnými pohyby jako s brusným papírem. Čím déle budete leštit, tím lepší bude výsledek, ale v každém případě tahle část zabere dost dlouho. Pokračujte, dokud nebude světlomet úplně hladký. Pak umyjte světlomet opět vodou s prostředkem na nádobí a otřete alkoholem. A nakonec, postříkejte světlomet plničem a lehce otřete čistým hadrem podle návodu na láhvi.

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 10 - jak vylestit zasle svetlomety 09Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 11 - jak vylestit zasle svetlomety 10Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 12 - jak vylestit zasle svetlomety 11

A je hotovo

Výsledek mluví za sebe na fotografii, je s tím sice práce, ale rozhodně budou nižší náklady, než kdybyste si kupovali nové světlomety. Také budete mít pocit z dobře odvedené práce, lidé už si na váš vůz nebudou ukazovat se slovy „Co je to za vrak” ale hlavně - dobře svítící světlomety jsou při jízdě v noci k nezaplacení...

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 13 - jak vylestit zasle svetlomety 12
Pořádné vyleštění zašlých světlometů dá práci, ale je efektivní i efektní

Jak vrátit lesk matným, zažloutlým světlům? Mohou být zase jako nová - 14 - Jak vratit lesk matnym zazloutlym svetlum 01
Nejde tu přitom jen o vzhled, vyleštěná světla (zde na Škodě Fabia první generace) i lépe a přesněji svítí

Zdroje: eHow, Taubner Auto Detailing

Marek Bednář

Diskuze 39 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše