Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit

Vyrábí se teprve pátým rokem bez jakéhokoli předchůdce, přesto už si stihlo vydobýt pověst jednoho z nejspolehlivějších aut vůbec, mezi 4-5letými aut je dokonce tím nejspolehlivějšími. Minimální propad hodnoty tak vlastně ani nepřekvapí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit

30.12.2021 | Petr Prokopec

Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit

/

Foto: Audi

Vyrábí se teprve pátým rokem bez jakéhokoli předchůdce, přesto už si stihlo vydobýt pověst jednoho z nejspolehlivějších aut vůbec, mezi 4-5letými aut je dokonce tím nejspolehlivějšími. Minimální propad hodnoty tak vlastně ani nepřekvapí.

Z českého úhlu pohledu bychom Audi Q2 rozhodně nenazvali úspěšným modelem, zvláště při pohledu na letošní registrace. Za prvních jedenáct měsíců se prodalo pouze 58 kusů, zatímco srovnatelně velký Seat Arona má za stejné období na kontě 2 754 „zářezů“. Nicméně je třeba dodat, že španělský zástupce sice přišel na trh o rok později, navíc s evoluční verzí modulární platformy MQB, přesto je nabízen levnější. Z celoevropského hlediska si nicméně Q2 již vede lépe, a nebýt koronaviru a nedostatku čipů, možná by i přes své stáří letos útočilo na prodejní rekord.

Tím se dostáváme ke středobodu článku. Audi totiž své nejmenší SUV uvedlo do prodeje již v roce 2016. Na Q2 tedy můžete stále častěji narážet i v autobazarech, kde ceny exemplářů osazených litrovým tříválcem o výkonu 116 koní startují okolo 330 tisíc korun. To je ve výsledku docela „pálka“, neboť s tímtéž agregátem jste německé SUV mohli před pěti lety pořídit zcela nové od 584 900 Kč. Propad hodnoty tedy není velký, a pokud budete trvat na nízkém dojezdu, je vlastně minimální - bez 400 tisíc korun totiž nemáte šanci.

Něčemu takovému se ale ve výsledku nelze divit. Q2 je sice s délkou 4,19 m kratší než Audi A3, ovšem díky zvýšené střešní linii nabízí srovnatelný vnitřní prostor. Do zavazadelníku pak pobere 415 až 1 045 litrů, což bez problémů postačí i na rodinný víkend. Mimo to vůz dostal do vínku světlou výšku 15 cm, přesto se v zatáčkách chová spíše jako osobní vůz než pravověrné SUV. A na své stáří ve výsledku dokáže upozornit jen čelními světly, jež jsou na dnešní dobu až příliš velká.

Hlavním důvodem, proč si ovšem Audi Q2 drží svou cenu, je jeho spolehlivost - dle aktuálního TÜV Reportu jde o šesté nejspolehlivější auto do tří let stáří, mezi vozy starými 4-5 let starými vozy jde dokonce o absolutní jedničku. V důsledku toho můžete do autobazaru vyrazit i bez spřáteleného technika, neboť oblastí, na něž je třeba dávat pozor, je naprosté minimum. Přesto na testovací jízdě raději trvejte. Pokud totiž hned po nastartování slyšíte i cítíte převodovku DSG, je jisté, že daný exemplář nedostal vylepšený software. Kromě toho Audi v roce 2019 povolalo auta do servisů kvůli špatně svařeným bodům u zadních sedadel.

Tím ale aspoň trochu časté potíže končí, na další případné problémy by vás tak měl upozornit stav exteriéru a interiéru odkazující na péči předchozího majitele. Pokud totiž karoserie a čalounění jsou bez poskvrnky, dá se předpokládat, že byl pravidelně měněn olej a došlo i na výměnu brzdových kotoučů a vůz nebyl ani účastníkem výletů do terénu. k tomu ostatně jeho podvozek zrovna nevybízí, a proto by v pořádku měly být tlumiče, pružiny a řízení.

Obávat se rovněž nemusíte koroze, problematického výfuku či nadměrného úniku oleje. Suma sumárum tu tedy máme pomalu reklamu na kvalitu, byť vadné kousky se pochopitelně mohou najít. Jak jsme ale zmínili, za těmi stojí spíše nedostačující údržba předchozích majitelů než pochybení samotné automobilky. Zamrzí tak vlastně jediné - pokud zatoužíte po schopné verzi SQ2 s 300 koňmi, musíte si připravit více než 1 milion korun.


Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit - 1 - Audi Q2 2016 ilustracni foto 01Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit - 2 - Audi Q2 2016 ilustracni foto 02Jedno z nejspolehlivějších aut vůbec koupíte po 5 letech snadno i v bazaru, za jeho kvality ale musíte zaplatit - 3 - Audi Q2 2016 ilustracni foto 03
Audi Q2 se začalo prodávat v roce 2016. I rané exempláře si ale nadále drží nemalou cenu, zejména díky téměř neprůstřelné kvalitě. Foto: Audi

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.