Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou

Snad kvůli olympiádě se Londýn snaží světu ukázat, jak uvědomělým městem je. Nad některými iniciativami tamní radnice ale zůstává rozum stát.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou

7.8.2012 | Petr Miler, Walter Kraft | 2 příspěvky

Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Snad kvůli olympiádě se Londýn snaží světu ukázat, jak uvědomělým městem je. Nad některými iniciativami tamní radnice ale zůstává rozum stát.

Spočítalo se to celkem snadno. Nám už dobře známý Transport for London (jakýsi londýnský dopravní podnik, ale neberte to doslova, úřad má i pravomoce jakéhosi ministerstva dopravy na místní úrovni) si nechal u organizace Energy Saving Trust vypracovat studii, která vzala průměrný počet aut pohybujících se denně Londýnem, jejich průměrnou kilometráž, průměrnou spotřebu a průměrný čas, který při přejezdu městem prostojí (a ten už možná ani ne). Studie konstatuje, že kdyby každý řidič vypnul motor při každé jízdě na jednu minutu počas stání v momentech, kdy jej jinak nechává puštěný, nebylo by za rok vypuštěno do ovzduší na 100 milionů kilogramů CO2.

Podobným způsobem se pochopitelně dá vyargumentovat prakticky cokoli. Třeba kdyby si každý člověk na zemi dokázal ročně koupit o jedno nové tričko méně a vydržel ještě chvíli s tím starým, ušetřila by se energie potřebná na výrobu, přepravu a prodej šesti miliard kusů ošacení za rok. A co teprve ponožky spodní prádlo... To by byly biliony tun CO2, to by snad pohnulo celou zemí. Takové nápady mívají s dosažitelnou praxí jen pramálo společného, přesto často dobře poslouží jako důvod pro zavedení té či oné restrikce. A to zafungovalo i v Londýně.

Že Energy Saving Trust rozjel (jistě s podporou města a kdo ví, s jakými postranními úmysly) kampaň, která motivuje řidiče k tomu, aby na jednu minutu denně motor kdesi v zácpě vypnuli, to se ještě dá pochopit. Jistě se najde pár občanů, kteří se při adekvátně sugestivním podání (hynoucí lední medvěd je skoro jistota) nad sebou zamyslí, koupí si stopky a každé den cestou do práce a z práce to zkusí bez motoru minutu vydržet. Jenže to by asi nefungovalo dostatečně dobře, a tak se Londýn začal ohánět i dříve stanovenou restrikcí.

Městu totiž dále vládne Boris Johnson přezdívaný „Red” neboli Rudý Boris a ten už mnohokrát ukázal, že svou přezdívku nezískal díky rudému původu svého křestního jména, ale hlavně kvůli svému rudému uvažování. V některých londýnských čtvrtích tak můžete být pokutování nejen podle obecně platného a dávno účinného britského zákona, který zakazuje řidičům nechat běžet motor vozu na veřejné komunikaci, pokud není obsazen nebo to není z jiného důvodu nezbytné, ale nově i podle místního předpisu, který zakazuje nechat motor puštěný po „příliš dlouhý čas”. A to pod pokutou 80 liber (asi 2 500 Kč). Asi si nedovedeme dost dobře představit, že by zácpami v Londýně probíhali „bobíci” a kontrolovali, kdo nechal puštěný motor. Ale kdyby to někoho napadlo...

Jinými slovy pod pohrůžkou (třebaže obtížně vynutitelné) sankce Rudý Boris chce, aby lidé v autě provozovali vlastní „ruční start-stop” nebo aby jej nevypínali, pokud je ve voze přítomen. Tento prvek patří přitom nejen v našich očích, ale i u mnohých řidičů mezi ten nejzbytečnější a tedy i nejčastěji vypínaný vůbec - na papíře to není špatný nápad, stačí ale zažít praxi fungování u některých automobilek nebo typů motorů (typicky čtyřválcové diesely), zjistit, že navzdory předpokladům bere systém pramalé ohledy na nezahřátí nebo nevychlazení motoru, že klidně preferuje úsporu paliva před vaším „klimatickým komfortem” (v horku klimatizace bez motoru neběží, přesto se motor vypíná) nebo některý z řady dalších projevů a naučíte se jej před každou jízdou vypínat stejně jako jste si kdysi zvykli zapínat pásy.

Dost na tom, že automobilky či spíše regulace EU vám jej nedovolí vypnout trvale. V Londýně budete nuceni jej nevypínat ani nárazově a můžete být trestáni, i když podobnou hloupost nebudete dělat ani v autech, která opakovanému startování nemají uzpůsobený startér či akumulátor. Tomu se říká svoboda roku 2012.

Snad něco podobného nenapadne další města, třeba takovou Prahu, další londýnská studie nesporně ukáže, že tento systém se osvědčil a kdyby se motory vypínaly na dvě minuty denně... Konec konců, i v Praze se stojí dost (a město samo tomu úspěšně pomáhá) a i kdyby nešlo o emise, nějaká ta korunka navíc za další (a další) pokuty se přece hodí.


Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 1 - Poplatky za vjezd do centra Londyna 02Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 2 - Poplatky za vjezd do centra Londyna 04Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 3 - Poplatky za vjezd do centra Londyna PerexLondýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 4 - Poplatky za vjezd do centra Londyna 06Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 5 - Poplatky za vjezd do centra Londyna 05Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 6 - Poplatky za vjezd do centra Londyna 03
Omezení v centru Londýna bylo dost i dosud...

Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 7 - Start and stop Audi 02Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 8 - Start and stop BMW 01Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 9 - Start and stop BMW 02Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 10 - Start and stop Ferrari 02.jpgLondýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 11 - Start and stop Ford 01Londýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 12 - Start and stop PerexLondýn nutí řidiče vypínat motory v zácpě či na křižovatce. Jinak hrozí pokutou - 13 - Start and stop Porsche 01
...nyní i řidiči mají zvyknout i vypínat své motory či nevypínat jejich start-stopy.

Zdroje: Carscoop, britský tisk

Petr Miler, Walter Kraft

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.