Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce

Nejmodernější auta s digitálními přístrojovkami vám každý problém popíší pomalu i s videem, jak jej řešit. Bude ale trvat ještě hodně dlouho, než je bude mít v autě většina řidičů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce

29.7.2019 | Mirek Mazal

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejmodernější auta s digitálními přístrojovkami vám každý problém popíší pomalu i s videem, jak jej řešit. Bude ale trvat ještě hodně dlouho, než je bude mít v autě většina řidičů.

Výstražné symboly a přístrojovém štítu jsou jedním z tradičních způsobů komunikace automobilu s řidičem. Svítící kontrolky blízko tachometru jsou rozdělené do několika základních kategorií - zelené obvykle informují, oranžové či žluté varují a červené obvykle indikují vážný problém.

Nejjednodušší škatulkování by měl znát každý z autoškoly, ale konkrétní významy některých znaků jsou často matoucí či úplně neznámé. Poměrně jednoduchá je kontrolka postavičky s bezpečnostním pásem nebo auto s otevřenými dveřmi, ale postupem času se do přístrojovky dostaly ikonky nezřídka související s moderními funkcemi, které mohou řidiče překvapit.

Používaná grafika by měla napovídat, ale stávají se naprosto opačné situace, protože je člověk vystrašený, co mu čerstvě rozsvícená značka zkouší nastínit. Dali jsme dohromady seznam neobvyklých kontrolek, které se v autě mohou objevit a jejichž význam obvykle nebude známý ani těm, kteří si myslí, že o autech ví skoro všechno.

Nehybný zadní spojler


Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 1 - Nevsedni kontrolky aut foto 01

Modely s výsuvným zadním křídlem mohou vyrušit řidiče oranžovou kontrolkou zadní části auta s trojúhelníčkem a dvěma šipkami. Jednoduchá kresba neukazuje odletující kusy vozu, ale nefunkčnost ovládání vyklápění zadního spojleru.

Nefunkční katalyzátor

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 2 - Nevsedni kontrolky aut foto 02

Tato kontrolka upozorňuje na nefunkční, přehřátý či poškozený katalyzátor. Elektronika může snížit výkon motoru, protože katalyzátor je důležitá součást antiemisního systému a motor ho se standardním nastavením potřebuje k chodu. Bude potřeba navštívit servis.

Ucpaný vzduchový filtr

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 3 - Nevsedni kontrolky aut foto 03

Špatně pochopitelná kontrolka indikuje ucpaný či jinak znečištěný vzduchový filtr sání. Zejména pokud se auto provozuje v prašném prostředí, může stačit filtr vyklepat, v dohledné době ale bude potřeba filtr buď vyčistit, pokud je váš vůz vybaven bavlněným filtrem, či vyměnit za nový, pokud máte filtr papírový. Ten má v sériovém stavu drtivá většina automobilů. Nemusí to být až tak akutní problém, ale pokud motor nesaje správně vzduch, má nižší výkon a vyšší spotřebu paliva.

Nefunguje čidlo stěračů a světel

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 4 - Nevsedni kontrolky aut foto 06

U automobilů, které mají automatické spínání stěračů a světel, se může objevit žluté připomenutí o vyřazení tohoto vybavení z provozu. Příčina téměř jistě bude souviset se senzorem za zpětným zrcátkem.

Nedostatek katalytické kapaliny

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 5 - Nevsedni kontrolky aut foto 07

Členitý symbol varuje před nedostatkem katalytické kapaliny, kterou je typicky myšleno AdBlue. Dolívá se do nádrže podobně jako palivo a slouží k eliminaci oxidů dusíku z výfukových plynů naftových motorů.

Světla denního svícení

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 6 - prehled kontrolek 029

Zelená kontrolka světel denního svícení (Daytime Running Lights) indikuje, že světla svítí, neboť jinak to auto nedává najevo. Přesto se ve vozech objevuje poměrně zřídka.

Problém s elektronickým plynem

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 7 - prehled kontrolek 095

Elektronickým pedálem plynu jsou dnes vybavena snad již všechna auta. A zatímco klasické ocelové lanko vydrží věky, pokud se někde nepřiskřípne nebo nepřetrhne, elektronický plyn mohou stihnout problémy, jako veškerou elektroniku. Proto tu jsou takovéto kontrolky, aby vás o problému informovaly. Pochopitelně je čas na opravu, není vhodné či vůbec možné s vozem jezdit.

Problém s převodovkou či spojkou

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 8 - prehled kontrolek 054

Tato těžce rozluštitelná kontrolka se vyskytuje hlavně na supersportech a indikuje závadu na převodovce či spojce, anebo také „pouhé” přehřátí. Mělo by stačit zastavit a počkat; pokud však svítí i u studeného vozu, bude to chtít servis.

Problém s lambda-sondou

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 9 - prehled kontrolek 084

Lambda-sondy ve výfukovém systému měří efektivitu spalování a určují, kolik má motor dávkovat paliva apod. Závada na nich znamená vyšší spotřebu paliva a nižší výkon motoru. Problém by se měl co nejdříve opravit. Tato kontrolka je vzácná, obvykle se problémy s lambda sondami skryjí pod dobře známou kontrolku poruchy motoru.

Problém s víčkem hrdla palivové nádrže

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 10 - prehled kontrolek 085

Další vzácná kontrolka, která indikuje, že víčko nádrže není správně dotaženo, je poškozeno či zcela chybí. Může také znamenat, že do palivového systému někudy proniká vzduch.

Nízká hladina chladicí kapaliny

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 11 - prehled kontrolek 090Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 12 - prehled kontrolek 091Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 13 - prehled kontrolek 092

V chladicím systému je málo náplně, je ji třeba rychle doplnit destilovanou vodou, dostupnou na všech benzinkách. Chladicí kapalina by se ale běžně neměla ztrácet, pokud tedy někudy uniká, je potřeba tento únik utěsnit. Touto kontrolkou jsou vybavena jen některá vozidla, třebaže se může velmi hodit a zabránit řadě vážných potíží.

Problém s adaptivním tempomatem

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 14 - prehled kontrolek 151Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 15 - prehled kontrolek 152Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 16 - prehled kontrolek 149

Tyto symboly ukazují, že systém je něčím blokován, například nečistotami na radaru v předním nárazníku vozidla, popř. je na něm závada, která musí být odstraněna, aby systém fungoval.

Problém s externím zvukovým upozorněním

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 17 - prehled kontrolek 227Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 18 - prehled kontrolek 226

Je-li vůz vybaven vnějšími reproduktory pro upozornění zbytku světa, že se blížíte, a je-li na nich závada, těmito kontrolkami je o ní řidič informován. Může mít též spojitost s nefunkčností zvukového upozornění alarmu.

Voda v palivu

Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 19 - prehled kontrolek 235Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 20 - prehled kontrolek 234Neobvyklé kontrolky aut, jejichž význam bývá záhadou i pro velké znalce - 21 - prehled kontrolek 233

Tyto kontrolky indikují příliš velké procento vody přítomné v naftě. Pokud jste čerstvě natankovali a tento symbol se rozsvítí, je nutné vyčerpat naftu z nádrže, protože je kontaminovaná vodou a jejím spalováním může být poškozen motor. V ostatních případech tento symbol indikuje nutnost servisu patřičného filtru.

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše