Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů

Jsou auta, u kterých nájezd 150 tisíc km znamená leda dobré zajetí, Fiaty mezi ně ale obvykle nepatří. A pokud už se nějaký najde, rozhodně to není malý model 500.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů

7.1.2020 | Mirek Mazal

Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jsou auta, u kterých nájezd 150 tisíc km znamená leda dobré zajetí, Fiaty mezi ně ale obvykle nepatří. A pokud už se nějaký najde, rozhodně to není malý model 500.

O autech značky Fiat koluje mnoho škodolibých vtipů. U nás se historicky říká, že Fiat rezne už na plakátu, Němci si italskou zkratku vysvětlují jako Fehler In Allen Teilen (chyba v každém dílu) a mezi známá připodobnění patří i anglické spojení Fix It Again, Tony (oprav to znovu, Tondo).

Fanoušci italských aut řeknou, že jsou to klišé a nebo nanejvýš obraz minulosti, my ale máme podobné zkušenosti. Ať už šlo o Fiaty, Alfy nebo dokonce Maserati, vždy s nimi bylo více problémů než s jinými auty. A o lecčems nakonec svědčí i dřívější rešerše - extrémně ojeté vozy této značky v podstatě neexistují, jako by se jich naprostá většina rozpadla dříve, než ujedou několik set tisíc km.

Narážku na časté poruchy Fiatů bude dobře chápat čerstvý majitel malého hatchbacku 500C, když jeho městské přibližovadlo nevydrželo v provozu ani jeden den po koupi. Stylový exemplář naštval nového vlastníka jménem Anthony Richard, který si odvážně vybral ojetinu s nájezdem přes 145 000 kilometrů. Obecně nikterak závratná suma je patrně na techniku malého Itala příliš, jelikož úsporný vůz začal signalizovat poruchy hned chvíli po odjezdu od prodejce.

Hravá palubní deska brzy připomněla nedávno zdobený vánoční stromeček, veškeré kontrolky v akci přivítaly svého nového pána s prázdnou peněženkou. Rozmrzelý kupec se zmohl jen na natočení důkazního materiálu okomentovaného slovy: „Nebylo by to italské, kdyby se to nerozbilo.“

Fiat v minulosti evidoval častější reklamace pokaženého softwaru tohoto modelu, jako by dával reálnou podobu uštěpačným vtipům o nekvalitě svých výrobků. Italofilové malý fiátek pochopitelně brání, jiní majitelé ale přidávají do diskuze pod přiložené video své zkušenosti - například majitel Fiatu 500 Sport vyjádřil rozladění nad vlastním bojem s elektronikou vozu z roku 2014. Po nájezdu 90 tisíc kilometrů musel řešit opravu řídicí jednotky motoru následkem opakovaného zatékání vody do uložení důležitého zařízení.

My jsme ti poslední, kteří by se řídili předsudky, s ohledem na vlastní zkušenosti i zážitky jiných bychom ale při koupi jakéhokoli ojetého Fiatu byli velmi obezřetní. Zvláště, jde-li o městský model s vyšším nájezdem.


Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 1 - Fiat 500C selhal hned po koupi 01Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 2 - Fiat 500C selhal hned po koupi 02Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 3 - Fiat 500C selhal hned po koupi 03Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 4 - Fiat 500C selhal hned po koupi 04Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 5 - Fiat 500C selhal hned po koupi 05Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 6 - Fiat 500C selhal hned po koupi 06
Fiat 500 může vypadat k světu...

Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 7 - Fiat 500C selhal hned po koupi 07Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 8 - Fiat 500C selhal hned po koupi 08Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 9 - Fiat 500C selhal hned po koupi 09Odvážný muž si pořídil ojetý Fiat se skoro 150 tisíci km, „zdravý” nedojel ani domů - 10 - Fiat 500C selhal hned po koupi 10
...spolehlivostí ale obvykle neoslní. Takto se o tom na vlastní kůži přesvědčil čerstvý majitel otevřené verze s necelými 150 tisíci km

Zdroj: Anthony Richard@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše