Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně

Tohle auto jako nové nikdy nebylo skutečně levné, nezájem o vozy třídy MPV ale udělal z ojetin této kategorie velmi zajímavé nabídky. Jen pár let staré, dalece nevyužité Alhambry tak mohou být vaše i za polovinu původní ceny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně

17.11.2023 | Petr Prokopec

Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně

/

Foto: Seat

Tohle auto jako nové nikdy nebylo skutečně levné, nezájem o vozy třídy MPV ale udělal z ojetin této kategorie velmi zajímavé nabídky. Jen pár let staré, dalece nevyužité Alhambry tak mohou být vaše i za polovinu původní ceny.

Ještě před nějakými dvěma dekádami byla za auta budoucnosti označována MPV. A pokud někdo z Evropanů tehdy zatoužil po prostorném rodinném voze, lovil právě v této kategorii. V nabídce byla spousta modelů, které přicházely s řadou inovací, však třeba takový Opel Zafira představil sedadla, jenž bylo možné pouhým stisknutím tlačítka nechat zmizet v podlaze, a rozšířit tak zavazadelník. Něco takového je dnes vcelku běžné, v roce 1998 však byl systémem Flex 7 oslněn celý starý kontinent. Není tak divu, že první generace vozu zůstala v mnoha zemích součástí nabídky Opelu až do roku 2012 a prodávala se jako housky na krámě - ještě koncem předminulé dekády si ho jen v Evropě vybralo přes 217 tisíc lidí za rok.

Seat Alhambra prodávaný od roku 1996 na tom nebyl až tak dobře, šlo jednak o větší a dražší model, především se ale jednalo o nejméně výrazný vůz z trojlístku technicky téměř totožných modelů tvořený také Fordem Galaxy a Volkswagenem Sharan. V případě druhé generace, která zamířila do prodeje v říjnu 2010, tak došlo na značný posun - do délky Alhambra narostla o 22 centimetrů, do šířky pak o 9 cm. Nástup na prostřední a zadní řadu sedadel usnadnil příchod posuvných dveří a vůz začal rychle bodovat v anketách i u zákazníků.

V posledních dekádě se ale představy publika o rodinném autě zásadně změnily a pro většinu lidí se rodinným ideálem stala SUV, ne MPV. Alhambra tak z montážních linek sjela naposledy v roce 2020. Znamená to tedy, že pokud o ni stále máte zájem, musíte do bazaru. To má ale i své výhody, neboť před třemi lety jste museli k prodejcům dorazit minimálně s 814 900 Kč. A dnes byste takové auto nekoupili za míň než milion. V případě ojetin vám ale na vozy z roku 2020 stačí klidně 400 tisíc Kč, u těch vůbec nejstarších pak zhruba jen 100 tisíc.

Na základě dat německého TÜV Reportu má takový propad hodnoty své opodstatnění nejen v náležitosti mezi auta nechtěné třídy, ale také v nepřesvědčivé spolehlivosti. Mezi tří- a pětiletými vozy totiž Alhambra zaujímá 122. příčku, přičemž horší už jsou jen vozy Dacie, BMW X5/X6, Citroën C3 Aircross a její příbuzný, tedy VW Sharan. Když se nicméně zaměříme na detaily, zjistíme, že problémů s autem není zase tolik. Jeho reputaci ovlivňuje jen pár věcí, hlavně pak veškerá elektroinstalace. K selhání pak dochází rovněž u klimatizace či multimédií.

Dále lze zmínit haprující DSG, dvouspojková převodovka je nicméně dlouhodobě známou slabinou celého koncernu. Stejně jako mnohé motory spojené s únikem oleje. Rozhodně tedy trvejte na testovací jízdě, během které se zaměříte rovněž na funkčnost sedadel. V případě těch zadních, která byla okupována hlavně dětmi, pak můžete narazit také na špinavé skvrny nebo škrábance. Podobně na tom může být i 4 850 milimetrů dlouhá karoserie, neboť parkovací senzory nebyly standardem.

Slovo na závěr můžeme dát německým kolegům, kteří za zajímavou koupi označují vůz z roku 2019, se kterým jeho první a jediný majitel najel něco málo přes 80 tisíc kilometrů. Zvolil motor 2,0 TDI spolu s automatem DSG a nejvyšší úrovní výbavy FR-Line, který nyní nabízí za vůz nabízen za 33 890 Eur, tedy asi 827 tisíc Kč. To nám s ohledem na výše zmíněné jako moc dobrý obchod nepřipadá, špičkové dieselové verze zase tak levné nejsou. Ale někde člověk s představami o aktuální nabídce začít musí...


Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně - 1 - Seat Alhambra 2016 ilustracni foto 01Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně - 2 - Seat Alhambra 2016 ilustracni foto 02Ojetý Seat Alhambra byl jeden z posledních mohykánů dnes mrtvé třídy aut, pořádný kus auta dává velmi levně - 3 - Seat Alhambra 2016 ilustracni foto 03
Alhambra byla k mání až do roku 2020, nejmladší exempláře tak mají na kontě již minimálně tříletý provoz. A přestože během té doby jejich majitelé nemuseli najet mnoho kilometrů, vozu ublížilo jeho hodnocení v TÜV Reportu. Snadno tak uspějete i se 400 tisíci korunami v kapse. Foto: Seat

Zdroj: Auto Bild, TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.