Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede

Dieselové motory se zdají být odepsané a i velmi tradiční výrobci naftových aut dnes odmítají investovat do jejich dalšího vývoje. Ne tak japonská Mazda, ta v nich vidí budoucnost a slibuje převratné inovace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede

19.10.2019 | Petr Prokopec

Dieselové motory se zdají být odepsané a i velmi tradiční výrobci naftových aut dnes odmítají investovat do jejich dalšího vývoje. Ne tak japonská Mazda, ta v nich vidí budoucnost a slibuje převratné inovace.

V Evropě kdysi favorizované naftové motory se dnes zdají být na cestě do záhuby. Jejich podíl na trhu se snížil o desítky procentních bodů a s ohledem na nastupující nové regulace EU, které netolerují prakticky nic jiného než „bezemisní” elektromotory, nevidíme mnoho prostoru pro jejich další dlouhodobou existenci. I někteří tradiční výrobci tedy odmítají investovat do další generace vznětových motorů, Mazda mezi ně ale nepatří.

Japonská automobilka oznámila, že pracuje na inovativním dieselovém motoru, kterého bychom se měli dočkat již v příštím roce. A jak se asi dá očekávat, doprovází jej aura nízké spotřeby a emisí, třebaže minimálně to druhé byste hlavně po posledních aférách ve slovníku synonym u výrazu „diesel” nehledali.

Mazda nicméně naftě věří, což nejlépe potvrzují slova Christiana Schulze, který vede vývoj u evropské divize firmy. „Zůstáváme věrni dieselům. V roce 2020 přijdeme s novým přístupem k dieselovým motorům. Ještě vám ukážeme, jak moc čisté a neskutečně efektivní dokážou naftové motory být.“ To by nejspíše v případě kohokoliv jiného znamenalo příchod hybridizace, ovšem Mazda nám prakticky po celou svou historii dokazuje, že kráčí hlavně proti proudu.

Schulze tak v dotazu na užití technologie SkyActiv-X naznačil, že bychom se měli dočkat zpětné aplikace poznatků při vývoji „dieselu na benzin“ právě na naftové motory. Co přesně to může znamenat, není jasné, šéf vývoje v tomto směru pouze naznačuje, že „mezi benzinovým a dieselovým motorem není zas až tak moc odlišností“. Počkat si tedy máme na příští rok, kdy se prý dočkáme nemalého překvapení.

Mazda navíc nový motor nevyvíjí pouze pro evropský trh. S diesely totiž již nějakou dobu koketuje ve Spojených státech, kde je navíc i přes svůj „anti-turbo“ benzinový přístup a naprostou absenci hybridů a elektromobilů již pár let v řadě nejúspornější automobilkou. S inovativním dieselem by tedy mohla zůstat na trůnu. Schulze navíc dodává, že tím samozřejmě snaha o nízké emise neustává.

„Pokud se dostaneme do věku, kdy udržitelná paliva budou ekonomicky dostupná, proč je poté nepoužít? Doufáme, že se vlády probudí a zjistí, že elektrifikace není jedinou cestou, že jich existuje mnoho dalších. A technologie SkyActiv-X je krok tím správným směrem.“ Mazda tedy dle něj chystá „řešení na mnoha úrovních“, kdy se dočkáme revolučních benzinových i dieselových agregátů, jsme na ně zvědavi.


Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 1 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 01Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 2 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 02Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 3 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 03Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 4 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 04Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 5 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 05Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 6 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 06Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 7 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 07Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 8 - mazda spcci jizdni prototyp prezentace 04Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 9 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 09Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 10 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 10Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 11 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 11Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 12 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 12Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 13 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 13Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 14 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 14Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 15 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 15Japonci chystají převratný nový diesel, ještě nám prý ukážou, co dovede - 16 - Mazda SkyActiv-X SPCCI prvni dojmy 16
Mazda prý využila poznatků při vývoje revolučního dieselu na benzin také u naftový motorů. Již příští rok se tak máme dočkat převratného nového dieselu

Zdroje: Autocar, Mazda

Petr Prokopec

Reklama

Autobazar

zobrazit vše