Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií

Vybitý akumulátor v zimě není ničím výjimečným a hodit se může každá pomoc. Tužkové baterie vypadají v tomto případě jako absurdní alternativa, ruský mechanik ale ukazuje, že i ty mohou být řešením.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií

18.1.2019 | Mirek Mazal

Vybitý akumulátor v zimě není ničím výjimečným a hodit se může každá pomoc. Tužkové baterie vypadají v tomto případě jako absurdní alternativa, ruský mechanik ale ukazuje, že i ty mohou být řešením.

Tužkové baterie nachází v domácnostech čím dál menší uplatnění, protože většina elektroniky čerpá energii rovnou ze zásuvky nebo z vestavěných dobíjecích akumulátorů. Malé válečky s napětím kolem 1,5 voltu možná nesmí chybět v ovladači televizoru, ale že by s nimi někdo více experimentoval, to už tak časté není.

Příležitosti se ujal nám už dobře známý Rus se svými kolegy, který testuje neobvyklá řešení na osobních automobilech. Během jednoho z dlouhých zimních večerů začal přemýšlet nad zapojením většího počtu tužkových baterií do elektrického systému staré Lady. Tři plné krabice červených baterií před oprýskaným symbolem ruského automobilismu naznačily, že z myšlenky se stal reálný pokus.

Nejprve bylo nutné rovnoměrně naskládat všechny články do dřevěné krabice s vodičem. Vznikla improvizovaná autobaterie, kterou Rus připojil svorkami do elektrického obvodu Lady. Nastala nejočekávanější chvíle pokusného nastartování. Starý motor se roztočil na první otočení klíčkem.

Bedna s klasickými bateriemi velikosti AA jen nadskočila a produkovaný proud bohatě stačil na rozběhnutí žigulíku. Přísun elektrické energie byl dostatečný i na opakované startování, ještě třikrát se potvrdilo, že v nouzi při zcela vybitém akumulátoru ve vozidle je možné použít tento šílený nápad. Potíží je snad jen počet - Rus použil tisíc monočlánků, což je počet, který vám hned tak někdo neprodá.

Na druhou stranu je zjevné, že by stačil i menší počet. Relativně vysoký výkon doma vyrobené autobaterie autor pokusu později demonstroval i prostřednictvím svářecí techniky. Přímé svařování akumulátor neutáhl, ale vysoké vnitřní napětí se ukázalo po propojení elektrického oblouku pomocí rozžhavených elektrod. Škatule naskládaných tužkových zdrojů energie znovu obstála a ještě na konec dokázala vydržet závěrečné nastartování zúčastněného automobilu. Lidé na internetu už našli tomuto výtvoru i úsměvné jméno - Teslada. Pohnutky jistě nemusíme vysvětlovat...


Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 1 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 01Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 2 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 02Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 3 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 03Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 4 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 04Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 5 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 05Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 6 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 06Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 7 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 07Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 8 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 08Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 9 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 09Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 10 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 10Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 11 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 11Rus zkusil, jestli jde auto v nouzi nastartovat i s pomocí tužkových baterií - 12 - Start auta pomoci 1000 tuzkovych baterii 12
Ruský automechanik si v garáži vyrobil autobaterii z tužkových článků a s pomocí kolegů jí dokázal několikrát nastartovat starou Ladu

Zdroj: Garage 54 ENG@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama