Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí

Královna Alžběta II. letos slaví diamantové, tedy 60. výročí svého působení na anglickém trůnu. A to už si od „aristokratické značky” zaslouží jistou pozornost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí

21.4.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Královna Alžběta II. letos slaví diamantové, tedy 60. výročí svého působení na anglickém trůnu. A to už si od „aristokratické značky” zaslouží jistou pozornost.

Bentley Mulsanne se docela nedávno dostalo i do České republiky, verze Jubilee se ale do našich končin zřejmě jen tak nepodívá. Je totiž tak trochu zasvěcena anglické královně, a to zřejmě místní klientela příliš neocení. Přesto je to novinka, a tak se v krátkosti podívejme, s čím přichází.

Pokud jste ve škole dávali pozor (a je docela jedno, jak jste staří, protože tohle je už kus historie), víte, že Alžběta II. je na trůnu již od roku 1952. To znamená, že letos oslaví 60. výročí svého působení v této roli a právě proto Bentley vyrobí přesně 60 kusů Mulsanne Jubilee.

Každý z vozů se bude snažit být, jak by Britové řekl, tak trochu „royal”, tedy královský a tomu odpovídají i specifika verze či edice Diamond Jubilee. Připravena byla firmou Mulliner, která je dnes stoprocentní dceřinou firmou automobilky Bentley, ale nebylo tomu tak vždy - ještě za dob své samostatnosti, od roku 1760 připravovala kočáry pro královský dvůr, a tak snad není nemístné, že se i o tento „kočár” postarala právě ona.

Zdroj se nezmiňuje o tom, ze by vůz byl k rozeznání z vnějšku, uvnitř se ale vyznačuje řadou specifik. Mezi ty patří mj. zlaté výšivky „Diamond Jubilee” na opěrkách hlavy, dýhované obložení palubní desky nebo stejně vyvedené „piknikové” (no říkají si tak...) stolečky pro cestující doplněné opět s tímto zlatým prvkem nebo zvláštní polštáře pro cestující na zadních sedadlech doplněné hádejte čím. V interiéru dále nechybí nerezová označení této edice s vyrytým nápisem „Diamond Jubilee Edition” specifickým fontem Mullineru.

Uvnitř Mulsanne Diamond Jubilee pak máme najít i modro-bílo-červené prvky jako odkaz na britskou vlajku, na žádném ze snímků ale nic podobného nevidíme.

Jak jistě tušíte, i tento Bentley je novinkou nadcházejícího pekingského autosalonu. Pokud se divíte, proč něco tak britského automobilka prezentuje zrovna v Číně, máme pro vás vcelku jednoduchou odpověď: je to pro ní dnes největší trh, loni za velkou zdí prodala 1 664 aut. A konec konců, především tam se asi najde dost zájemců, kteří budou ochotni za trochu těch zlatých výšivek navíc vytáhnout z peněženky nějaký milionek navíc. Tedy abychom byli přesní, cena vozu je zatím neznámou, nic lidového ale nelze očekávat...


Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 1 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 01Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 2 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 02Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 3 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 03Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 4 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 01Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 5 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 02Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 6 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 03Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 7 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 04Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 8 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 05Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 9 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 06Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 10 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 07Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 11 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition dalsi 08Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 12 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 04Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 13 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 05Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 14 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 06Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition: královně k výročí - 15 - Bentley Mulsanne Diamond Jubilee Edition 07
Královna si ho asi nekoupí (a podle všeho ani nedostane), Číňané by mohli...

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše