Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku

Studio Bertone Stile podle dostupných zpráv nenašlo vhodného zájemce o převzetí firmy jako celku a věřitelům došla trpělivost. Rozeberou si, co se dá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku

16.3.2014 | Petr Miler | 2 příspěvky

Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Studio Bertone Stile podle dostupných zpráv nenašlo vhodného zájemce o převzetí firmy jako celku a věřitelům došla trpělivost. Rozeberou si, co se dá.

Ještě před rokem na ženevskému autosalonu designové studio Bertone prezentovalo své nápady, už loni v prosinci jsme ale psali, že nemá ani na výplaty zaměstnancům. Stalo se tak navzdory dřívějšímu rozdělení společnosti na dvě části, z nichž ta výrobní byla prodána Fiatu, rozprodání cenných prototypů i finanční injekci italské vlády, která se díky tomu stala majitelem poloviny společnosti.

Firma hledala nového investora, který by celé designérské studio převzal a uspokojil nároky věřitelů. Zdálo se to být možné, však jde o jednu z nejvěhlasnějších designérských značek vůbec, navíc stále schopnou získávat nové zakázky - loni šila hlavně pro čínské automobilky, které u ni utratily přes půl miliardy Kč. Ani tyto zakázky ale nestačily k přežití firmy jako takové a podle všeho nebudou stačit ani k tomu, aby její aktivity převzal kdokoli jiný.

Informuje o tom britský Autocar, který s odvoláním na své zdroje konstatuje, že žádný z nadějných potenciálních investorů nakonec za patřičnou částku studio převzít nechtěl. Pochopitelně, na takového majitele lze čekat i roky, musí s tím ale souhlasit věřitelé, mezi nimiž jsou také zaměstnanci, kteří prý půl roku nedostali výplaty. Většina z nich ale údajně na zázrak čekat nechce, a tak je další činnosti firmy konec.

Pokud to tak opravdu dopadne, zavře se nad společností v její současné podobě voda a její dílčí aktiva budou rozprodána s úmyslem uspokojit věřitele. Pokud tomu nebudou stát v cestě nějaké právní limity, prodána může být i značka Bertone, a tak ze světa zcela zmizet nemusí, tak či onak to ale nebude „to Bertone”, které známe dnes. Pokud se tak stane, autoři veleslavných aut jako původní Lamborghini Miura, Lancia Stratos nebo Lamborghini Countach budou moci na doby svého věhlasu už jen vzpomínat...


Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 1 - Lancia-Stratos-HF-Zero-01Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 2 - Lancia-Stratos-HF-Zero-02Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 3 - Lancia-Stratos-HF-Zero-03Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 4 - Lancia-Stratos-HF-Zero-04Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 5 - Lancia-Stratos-HF-Zero-05Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 6 - Lancia-Stratos-HF-Zero-06Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 7 - Lancia-Stratos-HF-Zero-07Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 8 - Lancia-Stratos-HF-Zero-08Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 9 - Lancia-Stratos-HF-Zero-09Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 10 - Lancia-Stratos-HF-Zero-11Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 11 - Lancia-Stratos-HF-Zero-12Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 12 - Lancia-Stratos-HF-Zero-13Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 13 - Lancia-Stratos-HF-Zero-14Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 14 - Lancia-Stratos-HF-Zero-15Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 15 - Lancia-Stratos-HF-Zero-16Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 16 - Lancia-Stratos-HF-Zero-18Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 17 - Lancia-Stratos-HF-Zero-19Bertone je u konce s dechem, bankrot má skončit jen rozprodáním majetku - 18 - Lancia-Stratos-HF-Zero-20
Lancia Stratos HF Zero byla jedním z konceptů, které musely být prodány v aukci, aby studio Bertone přežilo alespoň do těchto dnů. Nakonec to nebylo nic platné a firma dost možná zcela zmizí z povrchu zemského

Zdroj: Autocar

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše