BMW M3: skoro 30 let evoluce od E30 po E90 v sedmi minutách (video)

BMW M3 se chystá otevřít pátou kapitolu své existence, a tak jistě má na co vzpomínat. Tohle ohlédnutí nepřipravila automobilka, přesto stojí za pozornost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

BMW M3: skoro 30 let evoluce od E30 po E90 v sedmi minutách (video)

10.6.2013 | Petr Miler | 1 příspěvek

BMW M3: skoro 30 let evoluce od E30 po E90 v sedmi minutách (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

BMW M3 se chystá otevřít pátou kapitolu své existence, a tak jistě má na co vzpomínat. Tohle ohlédnutí nepřipravila automobilka, přesto stojí za pozornost.

Snad vám ani nemusíme říkat, že za dosavadní M3 E90, E92 a E93 už se zavřela voda. O jejím nástupci se mluví už dlouho a můžeme si být skoro jisti, že se s karoserií sedan představí letos ve Frankfurtu. Budoucnost je jistě zajímavá, minulost tohoto modelu je ale snad ještě zajímavější.

Pro příznivce značky jistě nejde o nic neznámého, začalo to M3 E30, pokračovalo M3 E36, nedávnou minulostí je M3 E46 a už probíranou M3 E92 jste si mohli koupit jako novou ještě docela nedávno. O všech těchto autech již byly napsány tisíce článků a jistě i několik knih, dnešní video vám je ale jedno po druhém představí v sedmi minutách.

S ohledem na zmíněnou situaci by se mohlo zdát, že to bude BMW, kdo se do této rekapitulace pustí, jenže není tomu tak. Krom samotných em-trojek je hlavním protagonistou videa Marc Norris z firmy BWS Motorsports, který má všechny čtyři M3 ve stříbrné barvě k dispozici a zjevně s nimi prožil podstatnou část svého automobilového života.

Hovoří o nich velmi výmluvně, zvláště přihlédneme-li k tomu, jak krátký čas má na vykreslení jejich charakterů. Znalost angličtiny je zde nezbytnou, pokud jí ale vládnete, opravdu snímku věnujte pozornost, přesně takové jednotlivé M3 byly a jsou. Sami si s ohledem na zmíněné můžete udělat obrázek o tom, kterou generaci byste preferovali, naše volba je ale celkem jasná. S ohledem na způsob vzniku je jedinou opravdovou M3 původní E30, z modernějších derivátů šitých podle trochu jiného zadání pak v našich myslích kraluje E46. Je už civilizovaná, ale pořád jen tak, aby byla příjemná pro každý den a přitom schopná na okruhu. E90 už se stala příliš silniční a při opravdu náročné jízdě nevrací řidiči tolik, E36 pak ztratila ryzost E30 aniž by představovala tak vytříbený silniční automobil, kterým by výměnou za to měla být.

Tady ale platí, že si tu pravou musí každý zvolit sám. Udělat byste to měli, neboť za pár měsíců může být výběr zase složitější. A kdyby vám chybělo více informací, přidáme malý bonus na závěr - BMW už před třemi léty, kdy M3 slavila pětadvacátiny, zveřejnilo tabulky kompletně mapující detailní technické údaje všech dosavadních em-trojek. Stáhněte si je (PDF, 811 kB), i ty stojí za to mít uložené v počítači...

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše