Burnout s Bugatti Veyron Vitesse WRC je nejdražší pálení gum na světě (video)

Na burnouty bude zadokolka lepší. S pohonem 4x4 to chce hodně výkonu a s Veyronem i hromadu peněz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Burnout s Bugatti Veyron Vitesse WRC je nejdražší pálení gum na světě (video)

17.11.2015 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Burnout s Bugatti Veyron Vitesse WRC je nejdražší pálení gum na světě (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na burnouty bude zadokolka lepší. S pohonem 4x4 to chce hodně výkonu a s Veyronem i hromadu peněz.

Pro zábavu zvanou burnouty, prosté pálení gum u více či méně stojícího auta protáčejícího hnaná kola, zrovna nehoříme. Autu taková kratochvíle dobře nedělá a výsledkem je pouze spousta kouře, hluku a zápachu. Známe zkrátka lepší způsoby toho, jak auto opotřebovávat, je-li ale v hlavní roli Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse WRC, nejrychlejší otevřený vůz světa schopný uhánět 408,84 km/h a vyrobený jen v osmi exemplářích, pak i pokus o burnout stojí za pozornost.

Tohle auto totiž stálo jako nové 1,99 milionu Eur, tedy přes 50 milionů Kč. Takové vozy si lidé obvykle hýčkají v soukromých garážích, ne jim pálí gumy někde na veřejných prostranstvích. Navíc jen ony gumy stojí skoro třičtvrtě milionu Kč a každou chvíli musíte měnit i ráfky kol. Protože pneumatiky jsou na nich přilepené.

Veyron Vitesse WRC, tedy World Record Car, nikoliv World Rally Championship, má na kolech brutálních 1 500 Nm, které by pneumatiky z ráfků svlékly. Také jen díky takové síle přeplňovaného šestnáctiválce a výkonu z něj pramenícího je vůbec možné na nějaký burnout pomýšlet.

Většinou si totiž člověk na takové „blbnutí” vezme auto se zadním náhonem, tam stačí výkonu i relativně málo. Čtyřkolky a burnouty na asfaltu či podobném povrchu k sobě většinou moc dohromady nejdou, protože mají mnohem lepší trakci, výkon přenášejí na všechna kola a auto prostě jede, neumí příliš „hrabat” na místě. Aby se tedy začala protáčet všechna najednou, je potřeba mít potenciálu v motoru opravdu hromadu.

Jak uvidíte na onom videu, ani Veyronu to příliš nešlo. Převodovka asi pilotovi nepoděkovala, nicméně výsledek, tedy čtyři protáčející se kola, ne úplně málo dýmu a černé čáry na dlažbě, se dostavil. A prý kvůli tomu opravdu potřebujete verzi Vitesse nebo Super Sport, „normální” Veyron vás k ničemu takovému nepustí kvůli ne zcela vypínatelné kontrole trakce. Je to skutečně výjimečná věc, pokud tohle někdo s Bugatti dělá, ať už vám to přijde chytré jakkoli...


Burnout s Bugatti Veyron Vitesse WRC je nejdražší pálení gum na světě (video) - 1 - bugatti veyron vitesse burnout 02Burnout s Bugatti Veyron Vitesse WRC je nejdražší pálení gum na světě (video) - 2 - bugatti veyron vitesse burnout 01
Burnout s 1 500 Nm na všech kolech nemusí být tak samozřejmý, jak se může zdát

Marek Bednář

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.