Chery QQ3 2012: druhý život čínského plagiátu předčasně odhalen

Nové městské mini QQ3 ukazuje, jakým způsobem žijí čínské kopie, když přestanou být přiživovány nakradeným know-how.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Chery QQ3 2012: druhý život čínského plagiátu předčasně odhalen

15.3.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Chery QQ3 2012: druhý život čínského plagiátu předčasně odhalen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nové městské mini QQ3 ukazuje, jakým způsobem žijí čínské kopie, když přestanou být přiživovány nakradeným know-how.

Čína dala světu kromě střelného prachu, papírových peněz nebo hedvábí nově také komunistický kapitalismus anebo též možnost pohlédnout na skutečnou alternativní automobilovou historii. Ta se vyvinula díky neochvějné schopnosti tamních firem bez skrupulí kopírovat téměř vše, co má čtyři kola, volant a motor a následně to „vylepšovat“ pod dohledem soudruhů podle potřeb domácího trhu.

Díky tomu se můžeme podívat například na to, jak se mohlo v jiné časové ose vyvíjet Daewoo Matiz, kdyby korejská značka nespadla do klína koncernu GM a Chrevroletu, ale stihla úspěšně přesunout své aktivity na asijské trhy. Vypadalo by dnes Daewoo jako „nové“ čínské QQ3? Možné to opravdu je.

Každopádně nyní máme dvě auta odlišných značek s jedním předkem - Chevy Spark a jeho kopii se symbolicky podobným jménem Chery. Pro českého zájemce o malý městský automobil to samozřejmě nic neznamená, nebo alespoň nevíme o tom, že by někdo QQ3 plánoval v dohledné době dovážet, zajímavý pohled to ale přesto je.

Čínský vůz bude oficiálně představen na pekingském autosalonu, který startuje 24. dubna. Překvapením se ovšem i díky těmto špionážním fotografiím už nestane. Známé jsou dokonce i jeho motory. Předchozí typ měl tříválec o objemu 0,8 l a výkonu 52 koní anebo čtyřválec 1,1 16V s 68 koňskými silami. Nový typ přebere slabší agregát beze změn, jedenáctistovku ale nahradí zážehový motor 1,2 16V.

Přestože Chery na rozdíl od Geely (Volvo) a koncernu SAIC (MG) zatím na starém kontinentu potažmo v Británii nevyvíjí žádné aktivity, co není, může být. Podle Automotive News plánuje Chery nejdříve masivnější průnik do Ruska a Jižní Ameriky a následně - přesněji v roce 2015 - má v hledáčku už také Evropu. A to by znamenalo, že zatím velmi vzdálené QQ3 by jednou mohlo jezdit i po našich silnicích.


Chery QQ3 2012: druhý život čínského plagiátu předčasně odhalen - 1 - Chery QQ3 01Chery QQ3 2012: druhý život čínského plagiátu předčasně odhalen - 2 - Chery QQ3 02
Původ Chery QQ3 lze vystopovat až k původnímu i u nás prodávanému Daewoo Matiz

Zdroj: chinacartimes.com přes es.autoblog.com

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše