GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře

Lze povýšit krádež duševního vlastnictví na umění? Bude to znít asi poněkud zvráceně, ale tady je důkaz, že to skutečně jde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře

16.3.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Lze povýšit krádež duševního vlastnictví na umění? Bude to znít asi poněkud zvráceně, ale tady je důkaz, že to skutečně jde.

Renault se právě teď hrdě chlubí na svém ženevském stánku zbrusu novým sériovým elektromobilem Zoe. Mezi bateriemi poháněnými automobily nepřináší nic zásadního, snad krom toho, že jeho cena je na městský hatchback pořád hodně vysoká, ale v hrstce svých soukmenovců zřejmě bude patřit k těm levnější. Jako obyčejný vůz ale vypadá neobyčejně. Má čisté, vkusné tvary a nebýt ujištění Renaultu, že jde o produkční model, mohl by být považován za koncepční studii.

Tisíce kilometrů východně (v provincii Guangming, ve dvanáctimilionovém městě Šen-Čen) se ovšem už stihli postarat o to, aby se z něj přes noc stalo tuctové a v Číně prakticky neprodejné auto. Jak se to dělá? Stačí skočit dostatečně brzy na čínský patentový úřad a nechat si na sebe zaregistrovat tvar, který jsem právě viděl v televizi, na internetu, kdekoli a líbí se mi.

O tuto pozornost věnovanou francouzské značce se postarala automobilka s příznačným jménem GreenWheel. Prostě vzali fotky Zoe, nadělali rendery, připojili vlastní logo a zbytek už znáte. Co na to Renault? Předpokládáme, že Francouzi momentálně žijí ve sladké nevědomosti a ani jen netuší, že obratem ruky možná přišli o milionové zisky. Asi si umíte představit, jak musí být prima přijít někam se skvělou nabídkou a uvidět přitom ve výkladu místními zákony chráněnou kopii svého zboží, které se právě chystáte představit. Vítejte v možné realitě Renaultu.

Ono se ale docela těžce bojuje s někým, kdo má v oficiálních firemních stanovách napsáno, že duch jeho podnikání stojí na „vývoji vědeckými metodami a každá minuta se počítá“. Anebo „sneseme na Zemi modré z nebe a uspokojíme lidské potřeby“. Chce se říct, že je to neskutečná zlodějina. To určitě je, ale tímhle ji Číňané skutečně dokázali povýšit na umění.

Přečtěte si také:
- Čínský automobilový sen aneb Jak se prokrást na výsluní


GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 1 - Greenwheel EV 01GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 2 - Greenwheel EV 02GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 3 - Greenwheel EV 03GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 4 - Greenwheel EV 04
Renault se asi bude divit, pokud bude chtít Zoe prodávat v Číně

GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 5 - Renault Zoe produkcni 01GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 6 - Renault Zoe produkcni 01aGreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 7 - Renault Zoe produkcni 01bGreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 8 - Renault Zoe produkcni 02GreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 9 - Renault Zoe produkcni 02aGreenWheel EV: čínská kopie Renaultu Zoe „zhotovena” hned po premiéře - 10 - Renault Zoe produkcni 03
Další příležitost na "najdi pět rozdílů..."

Zdroj: es.autoblog.com

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Autobazar

zobrazit vše