Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů

Sázka na netradiční malé sedanoidní kupátko se setkala s pozoruhodně velkým úspěchem. Největší oblibě se těší v USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů

29.8.2014 | Adam Šrámek | 3 příspěvky

Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sázka na netradiční malé sedanoidní kupátko se setkala s pozoruhodně velkým úspěchem. Největší oblibě se těší v USA.

Jak jste asi dokázali vyčíst z recenze batmobilního kupé Mercedesu CLA, špatné auto to rozhodně není, ale už jen kvůli podivně tvrdoměkkému podvozku ho zároveň nelze ani pasovat do role stuttgartského krále. CLA ve výsledku není auto pro nadšené řidiče a nebude ideálem ani pro ty, kteří hledají maximální komfort. Přesto se ukazuje, že je to mnohým naprosto jedno. Soudě podle prodejních výsledků stačí snad jen, že vypadá tak, jak vypadá.

Sázka na rodinu kompaktních modelů, ve které byla první na pozicích třída A a zatím poslední pak crossover GLA, Mercedesu evidentně vyšla i s jackpotem. Od dubna 2013, kdy byly prodeje sedanu CLA odstartovány, se celosvětově prodalo už 100 tisíc kusů. To za tak krátkou dobu u modelu s tak nevalným poměrem ceny a užitné hodnoty skutečně zaslouží obdiv.

Největší úspěchy si tento vůz připisuje za velkou louží, kde si pro něho přišlo dosud zhruba 27 tisíc zákazníků, což je více než čtvrtina celkového objemu. S tamní základní cenovkou vyjádřenou po přepočtu 630 tisíci korunami se stal v USA prvním modelem kompaktního segmentu, který tam Mercedes prodává. Zajímavostí je, že průměrný věk tamních řidičů CLA dosahuje 45 let, což odpovídá zhruba o deset let mladším řidičům než tam eviduje trojcípá hvězda jako celkový průměr. Další perličkou je také fakt, že osm z deseti majitelů CLA přešlo k této značce od konkurence.

Mimo USA je pro CLA nejdůležitějším odbytištěm západní Evropa se zhruba třetinovým podílem a nejvýrazněji se pod tím podepisuje Německo a Velká Británie. Prodeje tohoto modelu však strměji rostou za oceánem. Aby toho nebylo málo, ještě se zmíníme o celé rodině (A, B, CLA, GLA) jako celku, protože Mercedes uvádí, že dosáhla v součtu na 800 tisíc prodaných aut a jen za letošek to zatím dělalo přes čtvrt milionu aut. V této souvislosti už si musejí u automobilky mnout ruce, protože se chystá další člen s názvem CLA Shooting Brake naplánovaný pro druhou polovinu příštího roku - spolu s klasičtějším CLA se bude vyrábět v maďarské továrně Kecskemét.


Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 1 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 006Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 2 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 012Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 3 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 016Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 4 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 029Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 5 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 043Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 6 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 052Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 7 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 063Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 8 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 081Mercedes je s CLA překvapivě úspěšný, od loňska prodal už 100 tisíc kusů - 9 - Test Mercedes CLA 220 CDI rychly 073
Mercedes sázku na CLA vyhrál i s bonusem. Jeho kompaktní modely zákazníky skutečně lákají

Adam Šrámek

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.