Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek

Velká dodávka třícípé hvězdy sice už tentokrát nebude nabízena také v hávu Volkswagenu, její ambice jsou ale stále velké. Design tomu odpovídá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek

25.9.2017 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Velká dodávka třícípé hvězdy sice už tentokrát nebude nabízena také v hávu Volkswagenu, její ambice jsou ale stále velké. Design tomu odpovídá.

Druhou generaci Mercedesu Sprinter známe též pod názvem VW Crafter. „Lidový“ vůz přitom velkou dodávku převzal v rámci designu prakticky beze změn, pod kapotu ovšem nainstaloval své pohonné jednotky. A jelikož zájem o tento model nebyl malý, Volkswagen se nakonec rozhodl, že nové provedení si již vyvine a bude vyrábět sám. Nový Crafter jsme si již představit mohli, na Sprinter třetí generace bylo ale třeba vyčkat o trochu déle.

Nyní se značka s třícípou hvězdou konečně pochlapila a do světa poslala první oficiální obrázek jeho podoby. Na té si můžeme prohlédnout zajímavě stylizovaný vůz, který vzhledem odkazuje na loňský koncept Vision Van. Náhoda to není, Mercedes už nechce vyrábět nudně stylizované dodávky a ambice vozu dává najevo i touto cestou. Vůči zmíněnému konceptu přesto logicky došlo ke zjemnění mnoha partií, zvláště pak čelní masky a zadních dveří. Mimo to si můžeme povšimnout absence čelního okna zasahujícího až do stran, zpětné kamery pak byly nahrazeny klasickými zpětnými zrcátky.

Je přitom otázkou, zda se produkční Sprinter vůči konceptu měnil radikálně rovněž uvnitř. Na mysli přitom nemáme stylizaci kabiny, ale spíše technologie - Vision Van totiž v tomto ohledu disponoval třeba drony, které byly schopny doručit balíky, a to dokonce bez nutné přítomnosti koncového příjemce. Stran toho se pyšnil také automatizovaným nákladovým prostorem či elektrickým ústrojím.

Sériové provedení bude bezesporu spárováno s dieselovými jednotkami, elektrická verze se však objevit má rovněž. Vyráběna přitom bude stejně jako vozy se spalovacím motorem v německém Ludwigsfelde a Dusseldorfu. Stran toho ovšem budou dieselové varianty montovány také v nové továrně v americkém North Charlestonu, která je momentálně ve výstavbě.

Právě rozšíření výroby o zámořskou lokaci může značce napomoci navýšit zisk. O Sprinter je totiž v Americe nemalý zájem, přičemž Mercedes dosud musel tyto dodávky částečně rozmontovat a po převozu do Států zase znovu smontovat, aby se vyhnul vysokým popatkům spojeným s dovozem dodávek do USA. Nově to již nebude třeba, kratší je i cesta k zákazníkovi.

Můžeme pak jen dodat, že vůz zamíří do prodeje v prvním pololetí příštího roku, přičemž kromě zaoblenějšího a tedy aerodynamičtějšího designu dostane také efektivnější pohonné jednotky a větší počet elektronických bezpečnostních systémů. Jaké s tímto kombem budou spojené ceny, je prozatím nejasné, zdražení se však očekávat dá.


Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 1 - Mercedes-Benz Sprinter 2018 prvni oficialni ilustrace
Nová generace Mercedesu Sprinter se ukázala na první ilustraci...

Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 2 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 18Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 3 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 19Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 4 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 20Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 5 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 21Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 6 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 22Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 7 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 23Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 8 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 24Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 9 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 25Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 10 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 26Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 11 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 27Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 12 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 28Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 13 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 29Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 14 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 30Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 15 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 31Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 16 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 32Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 17 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 33Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 18 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 34Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 19 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 35Mercedes poprvé ukázal nový Sprinter, chce skoncovat s nudou ve světě dodávek - 20 - Mercedes-Benz Vision Van Concept 2016 prvni sada 36
...částečně přitom odkazuje na loňský koncept Vision Van

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše