Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu

Aston Martin AM-RB 001 opravdu dostane konkurenci s hvězdou na kapotě, půjde o karbonový sporťák využívající technologie F1.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu

29.9.2016 | Robert Malík | 11 příspěvků

Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Aston Martin AM-RB 001 opravdu dostane konkurenci s hvězdou na kapotě, půjde o karbonový sporťák využívající technologie F1.

Když se objevily první spekulace o tom, že koncern Daimler pracuje pod kódovým označením R50 na vrcholném supersportu s využitím technologií z F1, automobilka ústy svého šéfa sportovní divize AMG Tobiase Moerse vývoj či existenci takového vozu popřela. Pravda je nicméně taková, že firma pouze takticky mlžila. Tento výjimečný stroj skutečně vzniká a Mercedes jeho existenci potvrdil v předvečer pařížského autosalonu.

„Jsem nadšen, že to můžu oficiálně potvrdit,“ řekl na tiskové konferenci šéf výzkumného a vývojového oddělení Mercedesu Thomas Weber. „AMG připravuje velkou věc. Chystáme se vytvořit výkonný hybrid obsahující technologie pohonu Formule 1. Pod vedením AMG se spojí naše sportovní divize, aby vytvořily nejefektivnější a současně nejvýkonnější a nejokázalejší vůz všech dob. Někteří by ho mohli nazvat hypersportem,“ dodal Weber.

Co lidé od Mercedesu naopak prozatím neřekli, je to, jak konkrétně bude vypadat jeho pohonné ústrojí. Člen představenstva automobilky Ola Kallenius potvrdil, že motor vyvíjí parta v britském Brixworthu, tedy ti samí lidé, kteří staví agregáty pro monoposty F1. Také proto se spekuluje o tom, že by auto mohlo mít uprostřed uložený vidlicový šestiválec o objemu 1,6 litru, akorát jeho elektronický omezovač má s ohledem na spolehlivost a životnost zasahovat dříve než v 15 tisících otáčkách.

Pochopitelně vyloučit nelze ani dříve zmiňovaný přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, který by mohl dodávat výkon až 1 000 koní, stejně jako uvedená V6 je však i tohle prozatím spekulace. Co je i s ohledem na oficiálně potvrzené naopak považováno za jasnou věc, je použití elektromotorů, neví se ale, v jaké konfiguraci mají podporovat primární spalovací jednotku. Můžou pohánět přední kola, asistovat benzínovému agregátu skrze převodovku, klidně ale i obojí.

Ola Kallenius dále zdůraznil, že navzdory téměř závodnímu motoru, celokarbonové karoserie a celkově hardcore konstrukci nebude připravovaný hypersport pouhým demonstrátorem schopností Mercedesu určený na závodní okruhy, ale naopak má mít homologaci na běžné silnice. Kdy přesně auto na silnice vyjede, momentálně nevíme. Jistý je pouze rok 2017, kdy AMG slaví 50 let od svého založení.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2016.


Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 1 - mercedes amg hypercar oficialne nove 01Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 2 - mercedes amg hypercar oficialne nove 02Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 3 - mercedes amg hypercar oficialne nove 03Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 4 - mercedes amg hypercar oficialne nove 04Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 5 - mercedes amg hypercar oficialne nove 05

Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 6 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 01Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 7 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 02Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 8 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 03Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 9 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 04Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 10 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 05Mercedes skutečně staví hypersport s motorem z F1. Potvrdil to a ukázal siluetu - 11 - Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo 06
Virtuální koncept Vision Gran Turismo se reálného provedení nejspíše nedočká, silueta naznačuje, že vůz bude vypadat jinak.

Robert Malík

Diskuze 11 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.