Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad

„Nadměrný náklad” se obvykle říká čemukoli, co je o trochu větší, než by mělo být, na silnici se ale vedle kamionu s ním obvykle bez problémů vejdete. Vedle toho projet skutečně nešlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad

6.1.2019 | Mirek Mazal

Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

„Nadměrný náklad” se obvykle říká čemukoli, co je o trochu větší, než by mělo být, na silnici se ale vedle kamionu s ním obvykle bez problémů vejdete. Vedle toho projet skutečně nešlo.

Pokud jezdíte autem i jinde než po městě, velmi pravděpodobně jste se už někdy setkali s tzv. nadměrným nákladem. Obvykle jde o tahač s přívěsem, na kterém je umístěna věc přesahující svými rozměry povolené maximum, která tak může zasahovat třeba do protisměru. Se zvláštním povolením a za zvláštních okolností (typicky doprovodné auto před a za) je převoz takového nákladu po veřejné silnici možný a obvykle nejde o nic až tak mimořádného. Všimnete si blikajícího osobáku, za ním náklaďáku např. s velkým bagrem a to je celé. Jen málokdy musíte zásadně změnit svůj způsob jízdy, abyste se i s oním nadměrným nákladem vešli na jednu silnici.

Řidič na americkém venkově natočil něco docela jiného, tady o žádné banalitě nelze hovořit. Během jízdy ve dne po okresní silnici potkal na cestě blikající pick-up, jehož řidič zastavil, vystoupil z a začal vcelku zuřivě mávat na auto s kamerou za čelním sklem. Podle gestikulace muže v reflexní vestě bylo znát, že nutí protijedoucího šoféra sjet ze silnice.

Natočený materiál ukazuje gesta podobná navádění letadel na letišti, to ale jen zaměstnanec spediční firmy potřeboval uvolnit okresní komunikaci. Jak se později ukázalo, svou snahou nepřeháněl - dva protisměrné pruhy tak tak stačily na šířku nákladu, který se nacházel za horizontem. Řidič s kamerou měl štěstí, že poslechl pokyny a raději sjel.

Po chvíli se totiž z dálky vynořil tahač s kolosálním podvalníkem zabírajícím většinu silnice. Náklad podobný cisternovému zásobníku byl tak těžký, že jej z jedné strany jeden automobil táhl a z druhé tlačil. Na konci kolony pak na vše dohlížel další pick-up s oranžovými majáky a varujícím nápisem.

Povolování nestandardních přeprav umožňují vždy příslušné úřady. České zákony pamatují na problematiku přesunu zvlášť rozměrných předmětů vyhláškou ministerstva dopravy. Podobně složité případy dostávají povolení jen na transport během hluboké noci, takže je obvykle na silnici nepotkáte, určité ne ve dne. V Americe jsou úředníci evidentně benevolentnější a i díky tomu mohly vzniknout tyto kuriózní záběry.


Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 1 - Opravdu nadmerny naklad USA 01Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 2 - Opravdu nadmerny naklad USA 02Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 3 - Opravdu nadmerny naklad USA 03Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 4 - Opravdu nadmerny naklad USA 04Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 5 - Opravdu nadmerny naklad USA 05Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 6 - Opravdu nadmerny naklad USA 06Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 7 - Opravdu nadmerny naklad USA 07Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 8 - Opravdu nadmerny naklad USA 08Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 9 - Opravdu nadmerny naklad USA 09Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 10 - Opravdu nadmerny naklad USA 10Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 11 - Opravdu nadmerny naklad USA 11Podívejte se, jak to vypadá, když na silnici potkáte skutečně nadměrný náklad - 12 - Opravdu nadmerny naklad USA 12
Muž vyčistil silnici pro průjezd nadměrného nákladu. Navedl překážejícího řidiče přesnými pokyny až na trávu a vskutku nebyl příliš pečlivý - jinak se tahači s obřím přívěsem vyhnout nedalo

Zdroj: Jack Hanson@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše