Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012

Mizerné prodeje všemožně dotovaných elektromobilů nejsou ničím novým. Občas ale způsobují kuriozní situace, které stojí za pozornost.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012

15.3.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mizerné prodeje všemožně dotovaných elektromobilů nejsou ničím novým. Občas ale způsobují kuriozní situace, které stojí za pozornost.

Kolik aut určitého modelu musíte prodat, abyste jej dostali mezi desítku nejprodávanějších vozů za určitý měsíc na tak velkém trhu, jako je ten španělský? Tisíce? Stovky? Desítky? Tak jednotky? Ještě uberte. Pokud je to elektromobil, stačí i rovných nula kusů.

Svědčí o tom čerstvě zveřejněná data o únorových prodejích nových aut v největší zemi Iberijského poloostrova. V té si našlo zákazníky celkem 64 791 nových aut, elektrických je z nich ale je 66. To by nakonec ještě nebylo až tak málo (více než promile tržního podílu, co by za to jinde dali...), o 39 prodaných kusů se ovšem postaraly dva modely Renaultu, a tak není divu, že zbytek oné šestašedesátky dotvořilo už jen dalších šest typů. A protože španělské statistiky v pořadí uvádějí i modely, které se sice neprodaly, ale byly v nabídce, a tak se prodat mohly, do pomyslné „Top 10” se propracovaly i dva vozy, u jejichž statistiky odbytu svítí číslovka nula.

Jsou to shodou okolností Peugeot iOn a Tesla Roadster, ale to není příliš podstatné, pořadí v těchto sférách už ovlivňuje jen abeceda. Pokud tedy máte v úmyslu prorazit s nabídkou nového elektromobilu, doporučujeme zvolit název od A. Pak budete moci v propagačních materiálech zmiňovat, na kolika trzích patří váš vůz mezi desítku nejprodávanějších. Ve Španělsku budete na osmém místě ještě dříve, než tam dovezete první prodejní katalog. A překonáte v pořadí historicky jediný a stále prodávaný vůz Tesly, to se také počítá...

Je to ovšem k smíchu stejně jako k pláči. Nebudeme nad tímto stavem znovu smutnit, o podobné situaci jsme mluvili již loni v září v komentáři ke klesajícím prodejům elektromobilů ve Velké Británii a také v pozdějším článku o obecně minimálním zájmu o ně napříč Evropou, který nemění ani masivní dotace. Ty jsou ostatně aktuální i ve Španělsku, kde státní kasa zaplatí (ona si na to spíše půjčí, o to je to absurdnější) čtvrtinu ceny jakéhokoli osobního elektromobilu. Spolu s lokálními dotacemi se pak postará o snížení ceny vozu až o 12 000 Eur (300 tisíc Kč).

I za těchto podmínek se ale letos v únoru prodalo ve Španělsku více Saabů, který už skoro rok nevyrobil ani kolo, než elektrických Peugeotů iOn...

Deset nejprodávanějších elektromobilů ve Španělsku, únor 2012

(pořadí, model, počet prodaných kusů)

1. Renault Kangoo Z.E. - 23
2. Renault Fluence Z.E. - 16
3. Think City - 15
4. Nissan Leaf - 4
5. Mercedes-Benz A E-Cell - 3
6. Mitsubishi i-MiEV - 3
7. Citroën C-Zero - 1
8. Tazzari Zero - 1
9. Peugeot iOn - 0
10. Tesla Roadster - 0


Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 1 - Tesla Roadster Londyn 01Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 2 - Tesla Roadster Londyn 02Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 3 - Tesla Roadster Londyn 03Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 4 - Tesla Roadster Londyn 04Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 5 - Tesla Roadster Londyn 05Pro zasmání: prodeje elektromobilů ve Španělsku, únor 2012 - 6 - Tesla Roadster Londyn 06
Tesla Roadster patří mezi 10 nejprodávanějších elektromobilů ve Španělsku. I když si jej nikdo nekoupil...

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše