Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video)

Když vám cestou z kopce přestane auto brzdit, je to problém vždy, je ale o něco větší, když váš vůz váží 32 tun. Řidič tohoto přesto situaci zvládl se ctí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video)

11.10.2016 | Marek Bednář | 26 příspěvků

Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když vám cestou z kopce přestane auto brzdit, je to problém vždy, je ale o něco větší, když váš vůz váží 32 tun. Řidič tohoto přesto situaci zvládl se ctí.

Možná jste si všimli podivných vybočení silnice či dálnice zdánlivě do nikam, která jako by někdo zapomněl dostavět. Obvykle chvíli vedou po silnici, pak jsou štěrková či písková a pak už následuje jen pole či jiný kus krajiny. A celé je provází značka, která vypadá, jako by to místo protínal cíl nějaké velké ceny.

Jenže není to ani sjezd z dálnice, ani cíl závodu, jde o tzv. únikové pruhy, které jsou postavené u silnic s dlouhým klesáním. V případě České republiky nás napadají dvě místa, kde jsou k vidění, jedno u Mohelnice a další u Dubí, ale to jistě nebude všechno. Tyhle pruhy tu jsou k tomu, aby zastavily vozidlo, kterému selhaly brzdy, ať už to je nákladní nebo osobní vůz. Jsou plné štěrku do dostatečné hloubky, aby autu, které do nich vjede, kladly co největší odpor.

Jenže auta do nich nevjíždějí zas tak často, takže spousta lidí nikdy neviděla, jak použití takového pruhu vypadá. Pokud k nim patříte, přijdou vhod dvě videa níže, která jejich použití ukazují. To první pochází z neznámé země, ale bude to některá z těch pár, kde se jezdí vlevo. Ukazuje údajně 32tunový náklaďák, kterému cestou dolů kopcem brzdy opravdu selžou.

Zní to děsivě a trochu děsivě to i vypadá, neboť z rychlosti vozu a puštěných výstražných světel je zřetelné, že brzdy prostě nefungují. Řidič je ale zjevně profík, který cestu zná a rovnou ví, co dělat. A tak si - i s pomocí šoférů okolo - najde cestu k únikovému pruhu a auto tam bezpečně odstaví.

Není to jediný případ praktického využití, který se v poslední době stal. Druhé video níže pochází z Kalifornie a ukazuje podobné použití únikového pruhu, ovšem z jiného úhlu. Pochází z kamery Caltransu, jak se zkráceně označuje kalifornské ministerstvo dopravy. Kamion na něm únikový pruh šněruje, ale také zastaví ještě s velkou rezerovu před jeho koncem. Vypadá to přesto znovu dramaticky.


Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 1 - Unikovy pruh dalnice vs kamion video 01Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 2 - Unikovy pruh dalnice vs kamion video 02Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 3 - Unikovy pruh dalnice vs kamion video 03Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 4 - Unikovy pruh dalnice vs kamion video 04Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 5 - Unikovy pruh dalnice vs kamion video 05
Únikový pruh se nepoužívá často, ale když už tam kamion vjede, nenápadné to není

Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video) - 6 - Unikovy pruh dalnice vs kamion ilu 01
Takto vypadá jeden z českých únikových pruhů

Marek Bednář

Diskuze 26 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše