Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál

Byl to pokus svézt se na vlně zájmu o tehdy nové modely prestižní německé značky. Ten se ale nedostavil, a tak vlastně není divu, že se s velkým zájmem nesetkala ani jejich napodobenina.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál

3.4.2020 | Mirek Mazal

Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál

/

Byl to pokus svézt se na vlně zájmu o tehdy nové modely prestižní německé značky. Ten se ale nedostavil, a tak vlastně není divu, že se s velkým zájmem nesetkala ani jejich napodobenina.

Maybach 57 byl po dlouhé době prvním a vedle prodloužené varianty 62 zřejmě také na dlouho posledním samostatným modelem luxusní německé značky. Záplava luxusu pohybující se na vzduchovém podvozku s 3,4metrovým rozvorem začínala s cenou na 10 milionech českých korun, což z něj dělalo mimořádně prestižní vůz pro mimořádně bohatou klientelu. Rusové tak v hloubi minulé dekády napadlo, že by se na image Maybachu mohli trochu přiživit a nabídnout podobně vyhlížející vůz levněji.

Přesně do toho se pustila firma Cardi a v roce 2004 vytáhla přepychový sedan snažící se přiblížit Maybachu 57, jak to jen půjde. Nemohlo proto být použito lepšího základu než Mercedesu-Benz S W220, který byl podroben řadě vizuálních i technických úprav. Výsledkem mixování dvou příbuzných automobilů byl dnes skoro zapomenutý Cardi Monomach.

Recept na úspěch se tehdy zdál jednoduchý. Rusové vzali Mercedes S500, změnili přední a zadní části, namíchali dvoubarevný lak a zútulnili už tak luxusní interiér. Zdánlivě jednoduché kroky vedly k zajímavé napodobenině modelu 57 pro chudší oligarchy, kteří neměli prostředky na pořízení originálu, ale nechtěli si to přiznat.

Příď Monomachu jakoby Maybachu z oka vypadla. Převzata byla světla i mřížka chladiče s vertikálním žebrováním, navíc jsou zde linky chromovaných lemů. Daleko k originálu nemá ani pojetí velkých disků lesklých kol nebo hnědá barva ve dvou odstínech. Vzadu se Cardi odchýlilo výrazněji prostřednictvím tří linek spojujících koncové světlomety. Bližší pohled ukazuje, že na každé straně jsou tři lampy propojené chromovými lištami. Němci by se podobnému výstřelku vyhnuli, stejně jako lépe vyřešili koncovky výfuku, které se u napodobeniny rozprostírají téměř přes celou šíři vozu.

Důležitým kamínkem do mozaiky bylo i přepracování vnitřního prostoru limuzíny. Povedlo se vytvořit okázale působící interiér plný krémové kůže a světlého dřeva. Ručně vyráběný obývák na kolech má vše, co se od luxusní limuzíny své doby dalo čekat - vysokou úroveň připomínají i měkké polštářky pro hlavy cestujících. Tady se práce povedla, na dobrém základu se snadno dolaďovaly rozmazlující doplňky pohodlné přepravy.

Vylepšený Mercedes luxusem překonal dárce orgánů, ale k pravověrnému Maybachu měl výsledek stále daleko. Problém byl ale jinde - Maybach v boji o zákazníky neuspěl, takže kdo by toužil po levnější napodobenině? Kolik lidí si nakonec Monomach koupilo, není známo, hovoří se ale o tom, že vznikl nakonec jen jeden jediný kus prodaný za cenu okolo 2,8 milionu Kč. Kde je mu konec, nikdo neví, po opakované změně působiště byl prý v posledních letech vídán na Azurovém pobřeží.


Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 1 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 01Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 2 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 02Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 3 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 03Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 4 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 04Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 5 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 05Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 6 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 06Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 7 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 07Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 8 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 08Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 9 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 09Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 10 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 10Rusové vyráběli levnější napodobeninu Maybachu, selhala stejně jako originál - 11 - Cardi Monomach replika Maybachu z Ruska 11
Cardi Monomach z Ruska je dnes skoro zapomenutá kopie Maybachu 57, zájem o ní byl ještě menší než o originál

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše