Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit

Existuje jen málo aut, která by i 14 let po svém zrodu dokázala dostat publikum do kolen, futuristický zkušební automobil to ale dovede.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit

24.9.2019 | Mirek Mazal

Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Existuje jen málo aut, která by i 14 let po svém zrodu dokázala dostat publikum do kolen, futuristický zkušební automobil to ale dovede.

Těžko uvěřit blížící se oslavě už patnácti po sobě jdoucích Vánoc od vzniku opulentního konceptu Maybach Exelero. Unikátní prototyp dlouhého kupé pro dva vznikl na podvozku Maybachu 57 v roce 2005. Projekt spojil síly Daimleru s hesenským výrobcem pneumatik Fulda a karosářskou dílnou Stola z Itálie.

Společnost Fulda ze stejnojmenného města vzdáleného asi 200 kilometrů západně do českých hranic chtěla vyzkoušet výdrž nového obutí Carat Exelero, proto oslovilo vedení Daimleru, aby vymyslelo zkušební automobil schopný dosáhnout rychlosti přesahující 350 km/h. Výstřední kupé s nekonečnou karoserií bylo posazeno na ověřenou platformu Maybachu a finální návrh tvarů doladili čtyři studenti vysoké školy designu ve Pforzheimu. Svobodomyslně načrtnuté křivky s nadšením vyrobili karosáři v Turíně.

Pod ostře řezanými záhyby karoserie se součinitelem odporu Cx 0,27 je ukrytý 5,9litrový dvanáctiválec bi-turbo o výkonu 522 kW (710 koní) a 1 020 Nm. Zrychlení na stovku za 4,4 sekundy předznamenává splněný úkol čili maximální rychlost přesně 351 km/h. Zakázkový exemplář obouvá pneumatiky Fulda Exelero velikosti 315/25 ZR 23. Dosažení nejvyššího tempa s těmito pneumatikami ověřil německý pilot Klaus Ludwig na zkušebním okruhu v Nardo.

Prodejní cena osmi milionů dolarů (188,5 milionů Kč) byla předmětem mnoha spekulací, stejně jako místo uložení nebo právoplatný majitel. Nic důležitého pro „supersportovní blondýnku” alias Supercar Blondie, která dostala možnost prohnat exkluzivní koncept po prázdném letišti. Stále původní obutí už neumožnilo protočit tachometr k 350 km/h, ale děsivý zvuk bočních koncovek je stále parádní jako přes 15 léty.

Maybach Exelero neztratil nic na obrovském půvabu, sále je to neskutečně charismatická silniční loď s nepřehlédnutelnými disky. Tmavá barva exteriéru zřejmě byla jedinou správnou možností, ovšem červené akcenty už jsou z módy. Zajímavý je snad půlmetrový práh, který je třeba překročit ve snaze usednout do pohodlného sedadla uvnitř silniční jachty. Auto působí až nepatřičně, ale i díky tomu člověka okouzlí. Sériové Maybachy v pozadí hned vypadají jako chudí příbuzní, však posuďte sami níže.


Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 1 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 01Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 2 - Maybach Exelero jizdni dojmy Supercar Blondie 01Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 3 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 03Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 4 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 04Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 5 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 05Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 6 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 06Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 7 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 07Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 8 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 08Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 9 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 09Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 10 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 10Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 11 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 11Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 12 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 12Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 13 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 13Supersportovní blondýnka mohla vyzkoušet 14 let starý unikát, i dnes dokáže ohromit - 14 - Maybach Exelero jizdni dojmy foto 14
Maybach Exelero nezestárnul ani po 15 letech v majetku německého sběratele

Zdroj: Supercar Blondie@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.