Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety

Mělo jít o nejfuturističtější, nejvýkonnější a nejrychlejší auto, které si můžete koupit. A na krátký čas toho skutečně dosáhlo. Po výrobě 17 exemplářů ale vše skončilo špatně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety

29.11.2020 | Mirek Mazal

Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety

/

Foto: Vector Motors

Mělo jít o nejfuturističtější, nejvýkonnější a nejrychlejší auto, které si můžete koupit. A na krátký čas toho skutečně dosáhlo. Po výrobě 17 exemplářů ale vše skončilo špatně.

Automobilka Vector Motors byla založena Geraldem Wiegertem v roce 1971. V jejím ústředí v kalifornském Wilmingtonu vznikaly po dvě dekády technicky i designově výjimečné vozy, přes mnohé snahy se ale žádný z nich za celou tu dobu nepodařilo dostat do sériové výroby. Zlom měl přijít začátkem 90. let, kdy byl Wiegert odhodlán poslat do světa nejsilnější a nejrychlejší produkční automobil, který kdy svět poznal. A navíc jej zabalit do mimořádně futuristického balení s tím nejfuturističtějším interiérem.

Tak vznikl Vector W8, auto, jehož parametry bychom nazvali extrémními i z dnešního pohledu. Zašlapat do země chtěl všechny dobové supersporty, a tak přišel s opravdu silným motorem - uprostřed uloženým, dvakrát přeplňovaným vidlicovým osmiválcem od General Motors. Dvě turbodmychadla pomáhala šestilitrovému objemu vytvářet výkon až 625 koní (460 kW) v 5 700 ot./min a brutální točivý moment 854 Nm vrcholil v 4 900 ot./min. To vše přecházelo přes třístupňový (sic) automat na zadní kola se samosvorným diferenciálem.

Ačkoli převodovka působila předpotopně už tehdy, s tak silným motorem pod kapotou to stačilo na dynamiku z říše snů. Stovka stačila odolávat jen 4,3 vteřiny a nejrychlejší jízda probíhala tempem až 351 km/h. To bylo v roce 1990 číslo nesrovnatelné s jakýmkoli autem na trhu, ani italské modely tady neměly co nabídnout - maximální rychlost těch nejlepších z nich se pohybovala „jen“ okolo 320 km/h.

Futuristická karoserie byla vymodelována z hliníku, karbonu a kevlaru, aby se zvýšila pevnost stavby a snížila suchá hmotnost vozu na 1 271 kilogramů - i to je na dnešní dobu mimořádně nízká hodnota. Napříč otočený motor měl kompletně elektronické zapalování místo tehdy obvyklejšího klasického rozdělovače a design byl také jako z budoucnosti, alespoň optikou přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Interiér s výklopnými dveřmi otevřel svět jako z jiné planety. Klasické budíky chyběly, nahradily je konfigurovatelné displeje, tedy způsob, který nacházíme v autech až v současné době. Interiér hromadou tlačítek trochu připomínal seriálový KITT, volič automatu se přestěhoval ze středového tunelu na levý práh dveří. Vlastně středový tunel tu vůbec nebyl.

Řidič a spolujezdec měli pod sebou pohodlná kožená sedadla od firmy Recaro s anatomickým tvarováním. Nohy posádky rozmazloval koberec z pravé ovčí vlny a na palubě byl i kvalitní audiosystém. Výbava dále obsahovala mimo jiné posilovač řízení, airbag ve volantu nebo odnímatelnou střechu.

Nabídnout auto tak přebíjející veškerou konkurenci dnes, lidé Wiegertovi utrhnou ruce. Jenže v roce 1990 nebylo na světě tolik bohatých a Vector W8 byl opravdu drahý. Jeho tvůrce chtěl auto původně prodávat za čtvrt milionu dolarů, což v roce 1991 znamenalo asi 7,6 milionu korun. Už to bylo hodně, když se však vůz skutečně dostal do výroby, cena přesahovala 450 tisíc dolarů, tehdy 13,7 milionu korun. Zájem v tu chvíli ochabl na minimum a když se přidala aféra s automobilem tenisty Andre Agassiho, negativní publicita Vector dobila.

Agassi byl byl nejprve pro Vector požehnáním, firma jeho tvář používala i na dobových prezentačních fotkách, jak můžete stále vidět na jedné z nich. Z daru se ale nakonec stalo prokletí. Jeho kus se přehříval a nakonec i rozbil a slavný tenista o tom nedokázal mlčet. Co na tom, že Agassi za problémy mohl do značně míry sám, když jezdil s vozem, který nebyl hotový, protože jej chtěl mít co nejdříve a jezdit s ním začal ještě před dokončením vývoje. O detaily už se tehdy nikdo nezajímal.

V letech 1990 až 1993 tak nakonec vzniklo pouhých 17 exemplářů, z čehož dva sloužily k testování. Potkat kterýkoli z nich je zázrak, jde dnes o ceněné zboží ukrývané v kolekcích zámožných sběratelů. I na fotkách auto zvnějšku pořád vypadá trochu jako UFO, které se nepodobá ničemu ze současné nabídky automobilek. A kabina je pořád samostatnou kapitolou. Podívejte se na to sami - jiné na jednu stranu technicky i designově výjimečnější a na tu druhou u zákazníků propadnuvší auto abyste pohledali.


Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 1 - Vector W8 fascinace historie 01Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 2 - Vector W8 fascinace historie 02Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 3 - Vector W8 fascinace historie 03Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 4 - Vector W8 fascinace historie 04Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 5 - Vector W8 fascinace historie 05Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 6 - Vector W8 fascinace historie 06
Vector W8 vypadal jako z jiné planety už jako prototyp... Foto: Vector Motors

Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 7 - Vector W8 fascinace historie 07Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 8 - Vector W8 fascinace historie 08Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 9 - Vector W8 fascinace historie 09Velký průšvih 90. let, kterému zlomil vaz Andre Agassi, vypadá i dnes jako z jiné planety - 10 - Vector W8 fascinace historie 10
...a sériová verze vypadala prakticky stejně. Také jeho vnitřek vypadá jako ze sci-fi filmu, k úspěchu ale nic z toho nestačilo Foto: Vector Motors

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše