Alpha One 2012: až osmisetkoňový sporťák realitou

Každý nemusel věřit tomu, že parta bývalých techniků Brabham Racing posune projekt vlastního supersportu byť jen o krok dál. Ale právě to se stalo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Alpha One 2012: až osmisetkoňový sporťák realitou

28.7.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Alpha One 2012: až osmisetkoňový sporťák realitou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Každý nemusel věřit tomu, že parta bývalých techniků Brabham Racing posune projekt vlastního supersportu byť jen o krok dál. Ale právě to se stalo.

Dosud méně známá tuningová společnost Alpha-N Performance z Německa před pár měsíci slíbila, že postaví a světu představí vlastní supersport s motorem uprostřed a výkonem až 800 koní. Kapacity a prostředky této firmy asi nejsou natolik široké, aby mohla na koleně zkonstruovat vlastní auto od první do poslední součástky, což aktuální fotky skutečně potvrzují, přesto však jejich model nazvaný Alpha One nevypadá marně.

Z prvních záběrů a především linie střechy zobrazeného automobilů by asi i cvičená opice časem vydedukovala, že Alpha-N se rozhodla vzít za základ Porsche. Poněkud zajímavější ale je, že se jím nestala tak trochu profláknutá devětsetjedenáctka, ale menší Cayman.

Vlastně až když se člověk na ten vůz podívá, napadne jej, proč s podobně koncipovaným vozem nepřišlo více firem. O nejmenším kupé v nabídce Porsche se tiše a nezřídka i nahlas špitá, že má díky motoru posunutému více vpřed ještě vycizelovanější chování než 911 a jen záměrně slabšími motory jej Zuffenhausen drží zkrátka. Navíc je menší a lehčí.

Pro Alphu-N se tohle doslovně stalo alfou a omegou. Původní karoserii nahradily panely vyrobené z uhlíkových kompozitů, které v přední části docela nestydatě kopírují čumák připravovaného hybridu Porsche 918 Spyder. Profil ukazuje, že z původního auta zde zůstaly spíše jen linie dveří a střechy, jinak je ale vše nové. I bez bližších technických detailů je zřejmé, že One je oproti Caymanu delší, nižší a pomocí masivně vytažených blatníků také výrazně širší.

Autoři vozu mají patrně v plánu vypustit svůj výtvor buď s několika motory, anebo masivně upravovaným jedním základem. Výkon se má podle jejich údajů pohybovat od 300 až do 800 koní, při hmotnosti 1 080 až 1 280 kg. Pokud se ve výsledku od udávaných čísel příliš neodchýlí, bude to znamenat jedno - na silnici bude mít s Alphou-One problém nejen 918 Spyder, ale s 625 koňmi na tunu můžou Němci vyzvat kterýkoli supersport.


Alpha One 2012: až osmisetkoňový sporťák realitou - 1 - Alpha One 02Alpha One 2012: až osmisetkoňový sporťák realitou - 2 - Alpha One 03
Cayman pod jménem One by měl nabídnout parádních 625 koní tunu, což je hodnota téměř na úrovni Bugatti Veyron Super Sport

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.