Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí

Automobilový svět v posledních letech míří dvěma směry a oba jsou na dosavadních výsledcích americké ankety patrné. Mezi vybranými je 23 vozů, ale jen 8 má podvozek nízko u země a stále více má elektrický pohon.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí

22.9.2021 | Petr Prokopec

Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí

/

Foto: Lucid

Automobilový svět v posledních letech míří dvěma směry a oba jsou na dosavadních výsledcích americké ankety patrné. Mezi vybranými je 23 vozů, ale jen 8 má podvozek nízko u země a stále více má elektrický pohon.

Jako každým rokem i letos touto dobou startuje období všelijakých anket z nichž vzejdou auta roku. Za oceánem už je známo 23 nejlepších vozů, z nichž minimálně tři opanují severoamerický rybníček. Uchazečů o titul bylo původně šestatřicet, odborná porota složená z padesátky novinářů ale vybrala 23 nejlepších. Ty jsou pak rozděleny do tří kategorií, z nichž tou hlavní dříve bylo Severoamerické auto roku. V posledních letech se však pozornost přesunula spíše k SUV a pick-up truckům.

V prvním případě míří do boje Audi A3, Cadillac CT5-V Blackwing, Genesis G70, Honda Civic, Lucid Air, Mercedes-Benz EQS, Mercedes-Benz třídy S a Volkswagen Golf. Z daného výčtu je evidentní, že elektrifikace se již velkou měrou hlásí o slovo také ve Státech, neboť tu máme hned dva zástupce světa elektřiny, kteří svedou souboj se světem spalovacích aut. Jelikož jde navíc o luxusně koncipované sedany, z nichž hlavně Lucid disponuje i zajímavými parametry, pak jistě nejsou bez šance.

Ještě větší měrou je ovšem elektrifikace zastoupena v rámci zmiňovaných pick-upů. Ryze spalovacích už v této kategorii nenajdeme, neboť vedle zcela elektrického GMC Hummer EV a Rivianu R1T tu máme i Toyotu Tundru a Ford Maverick, které též mohou vyfasovat alespoň hybridní ústrojí.

Třetí kategorii je Severoamerické užitkové auto roku. Sem spadají hlavně SUV, narazit ovšem můžete také na MPV. Znovu pak dochází na souboj mezi spalovacím a elektrickým pohonem, neboť mezi semifinalisty nechybí Hyundai Ioniq 5 a Volkswagen ID.4 či pro změnu Ford Bronco a Genesis GV70. U takového Hyundai Tucson a Jeepu Grand Cherokee si pak zákazníci mohou vybrat, po jakém pohonu jejich srdce touží.

Tuto třiadvacítku bude porota v nejbližší době testovat, aby v listopadu na autosalonu v Los Angeles oznámila dále zúžený přehled nejlepších vozů, v lednu na detroitské motor show pak budou oznámeni vítězové. Nadmíru zajímavé bude, pokud se mezi ně zařadí Lucid Air, neboť za tímto vozem stojí lidé, kteří dříve pracovali pro Teslu (hlavně pak Peter Rawlinson, který fakticky vymyslel celý Model S), ovšem následně se rozhádali s Elonem Muskem. Ten nicméně nejvyšší ocenění nikdy nedostal, což by pro něj znamenalo hned dvojitý políček.

Semifinalisté severoamerického auta roku 2022

Audi A3
Cadillac CT5-V Blackwing
Genesis G70
Honda Civic
Lucid Air
Mercedes-Benz EQS
Mercedes-Benz třídy S
Volkswagen Golf

Semifinalisté severoamerického trucku roku 2022

Ford Maverick
GMC Hummer EV
Hyundai Santa Cruz
Nissan Frontier (Navara)
Rivian R1T
Toyota Tundra

Semifinalisté severoamerického užitkového auta roku 2022

Ford Bronco
Genesis GV70
Hyundai Ioniq 5
Hyundai Tucson
Jeep Grand Cherokee
Jeep Wagoneer/Grand Wagoneer
Kia Carnival
Nissan Pathfinder
Volkswagen ID.4


Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 1 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 01Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 2 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 02Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 3 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 03Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 4 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 04Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 5 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 05Američané vybrali 23 nejlepších aut roku, původní jméno už na anketu moc nesedí - 6 - Cadillac CT5-V Blackwing versus Lucid Air 06
Už i severoamerická anketa, ze které vzejde auto roku, bude soubojem spalovacích a elektrických modelů. První tábor bude zastupovat třeba Cadillac CT5-V Blackwing s osmiválcem a manuálem, druhý pak Lucid Air pocházející od „zrádců Tesly“. Ta přitom titul nikdy nezískala, vítězství vozu by tak bylo hořkou pilulkou pro Elona Muska. Foto: Automobilky

Zdroj: NACTOY

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.