Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu

Snad ani nepřekvapí, když se králem mezi výrobci bezpečných stalo Volvo. Na to se ovšem výrazně dotahují značky, do kterých byste to neřekli. Naopak Mitsubishi je tragédií na čtyřech kolech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu

25.2.2021 | Petr Prokopec

Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu

/

Foto: Mitsubishi

Snad ani nepřekvapí, když se králem mezi výrobci bezpečných stalo Volvo. Na to se ovšem výrazně dotahují značky, do kterých byste to neřekli. Naopak Mitsubishi je tragédií na čtyřech kolech.

Pasivní bezpečnost se zejména za poslední čtvrtstoletí zvýšila opravdu zásadně. Stojí za tím mimo jiné soustavný tlak organizací jako je evropské Euro NCAP či americký institut IIHS. Jejich snahy se ale projevily i trochu kontraproduktivně, neboť dnes lidé považují za bezpečné prakticky každé moderní auto, i když to není pravda. Výsledky crash testů to čas od Času ukážou, jakkoliv je třeba říci, že žádná zavedená automobilka v současné době na trh pojízdné rakve neposílá.

Že jsou i mezi moderními vozy nemalé rozdíly, dokládá výše zmíněný institut IIHS. Ten aktuálně přišel s přehledem 90 nejbezpečnějších modelů na trhu, které v jeho testech dostaly nejvyšší známky Top Safety Pick+ nebo Top Safety Pick. Druhá uvedená přitom počítá se stejnými kritérii ve všech možných simulovaných nárazech, zároveň však počítá s výjimkou u světlometů. Zatímco v prvním případě je třeba, aby dobré nebo akceptovatelné hodnocení získaly standardní lampy, pro zisk známky Top Safety Pick stačí, když je jimi vybaven zkoušený exemplář. Jinak mohou být příplatkové.

V tomto kontextu lze přitom dodat, že dnes výrobci více než na co jiného sází na LEDky, s nimiž mohou dosáhnout jak zajímavých tvarů, tak nemalé svítivosti. Problémem je však v tu chvíli cena, která dosahuje několika desítek tisíc korun i u mainstreamových aut. Není tak vlastně překvapivé, že hodnocení Top Safety Pick+ je spojeno především s modely luxusních značek, jako je Audi, Genesis, Lexus, Mercedes-Benz či Volvo. Zabodovala nicméně i Tesla Model 3, stejně jako byla nejlepší známka udělena také vozům od Fordu, Hondy, Hyundai, Kie, Mazdy, Nissanu, Subaru či Toyoty.

Mainstream nicméně boduje hlavně v druhé bezpečnostní kategorii, která čítá jednačtyřicet zástupců. Nicméně i zde najdeme také prémiové značky, přičemž alespoň v jednom případě došlo také na BMW. Oceněn pak byl i jeden z nadmíru populárních pick-upů, a to Ram 1500, na jeho konkurenci však nedošlo. Na druhé straně, stále je to lepší než u takového Mitsubishi, které sice má v americké nabídce pouze čtyři modely, nicméně Mirage, Outlander, Outlander Sport a Eclipse Cross nezískaly ani nejvyšší, ani druhou nejvyšší známku a odjíždějí tak se zcela prázdnou.

Je samozřejmě otázkou, o jak velký rozdíl se jednalo a zda nešlo o banalitu, nad kterou by fanoušci značky pouze mávli rukou. Stejně tak se Mitsubishi může utěšovat tím, že ještě letos pošle na trh zcela nový Outlander, který si propůjčuje řadu komponentů od Nissanu Rogue (nám známého jako X-Trail). A jelikož ten získal vrcholné hodnocení, dá se předpokládat, že chlubit se jím bude rovněž značka se třemi diamanty ve znaku. Ovšem pochopitelně až za rok. Jsme přitom zvědavi, zda se počet aut, jimž byl dán palec nahoru, znovu rozroste - loni jich bylo „pouze“ čtyřiašedesát.

Lze pak už jen dodat, že kromě Mitsubishi poukázal institut také na koncern General Motors, který i přes svou velikost a množství značek zabodoval pouze s Cadillacem XT6 a Chevroletem Equinox. Oproti tomu Hyundai Motor Company má i díky Kie a Genesis na kontě celkem 17 ocenění, z čehož pět připadá na vrcholnou známku Top Safety Pick+. V tomto ohledu nicméně Korejci stále zaostávají za Volvem, které má v nejvyšší lize hned devět modelů.


Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 1 - IIHS 2021 nejbezpecnejsi auta 01Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 2 - IIHS 2021 nejbezpecnejsi auta 02
Institut IIHS ohodnotil bezpečnost hned 90 vozů. Grafika: IIHS

Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 3 - Volvo XC90 2020 prvni foto 01Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 4 - Volvo XC90 2020 prvni foto 02Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 5 - Volvo XC90 2020 prvni foto 03
Volvo nepřekvapilo, když získalo hned devět nejvyšších ocenění Top Safety Pick+, mimo jiné i za inovované SUV XC90. Foto: Volvo

Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 6 - Mitsubishi Outlander 2021 prvni foto 01Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 7 - Mitsubishi Outlander 2021 prvni foto 02Američané zvolili 90 nejbezpečnějších aut dneška. Bodovaly všechny značky, až na jednu - 8 - Mitsubishi Outlander 2021 prvni foto 03
Mitsubishi oproti tomu nezískalo jedinou trofej. Útěchou značky může být nový Outlander, který by dle očekávání měl získat nejvyšší známku. Foto: Mitsubishi

Zdroj: IIHS

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše