Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit

Konfigurovatelným digitálním přístrojovým štítem budou vybaveny jen verze s větším motorem a vyšší výbavou. Navíc nikoliv ve standardní výbavě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit

27.7.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Konfigurovatelným digitálním přístrojovým štítem budou vybaveny jen verze s větším motorem a vyšší výbavou. Navíc nikoliv ve standardní výbavě.

Stávající generace produktů postavených na modulární platformě MQB se pomalu a nezadržitelně blíží k polovině svého životního cyklu. Doposud jsme přitom hovořili pouze o faceliftu Volkswagenu Golf, mimo něj se však modernizace dotkne také Audi A3. Oba německé modely zamířily do prodeje v roce 2012 v průběhu září a listopadu, logicky tedy i nyní můžeme očekávat duální update. Nové informace přitom naznačují, že také Audi A3 se ukáže příští rok na autosalonu v Paříži.

Zatímco Golf by se měl dočkat především interiéru zbaveného tlačítek na středové konzoli, u čtyř kruhů hodlají zajít ještě dále. Z toho důvodu prý máme u nového Audi A3 očekávat virtuální displej. Tato technologie by se přitom měla stát jedním z poznávacích znamení modelů německé značky, neboť momentálně je k dispozici již u modelů TT, R8, Q7 a A4. Sestup dolů přitom podle šéfa divize elektroniky Ricky Hudiho není problémem.

„V budoucnosti nebude mnoho vozů, u kterých nebude tento systém integrován. Půjde dokonce i o malé automobily. V příštím roce se tak virtuální kokpit nastěhuje do faceliftované A3,“ dodává Hudi. „Pokud si zákazník vybere základní variantu, pak po tomto systému toužit nebude. Jakmile ale sáhne po větším motoru a lépe vybaveném voze, pak si novou technologii naspecifikuje rovněž. O tom není pochyb.“

Důvodem je ten fakt, že s větším rozšířením virtuálního displeje začíná klesat jeho cena. „Není důvod, proč by potenciální majitel velmi dobře vybaveného modelu, kupříkladu Audi RS3 Sportback, nechtěl zaplatit dalších 400 Eur (cca 11 tisíc korun) za digitální přístrojový štít. Nebo proč by nechtěl čelní matricové LEDky,“ zmiňuje Hudi.

Šéf divize elektroniky přitom vychází ze stávajícího zájmu, který předčil veškerá očekávání německé automobilky. Kupříkladu u nové generace Q7 měla být poptávka malá, nicméně při ceně 500 Eur (13 600 Kč) a při faktu, že většina prodaných vozů je na leasing, jde de facto o doplněk „za babku“. Z toho důvodu vlastně značka pomalu ani nevyrábí základní verze, které jsou vybaveny analogovým displejem.

Hudi přitom očekává, že stejná situace se odehraje také u nového Audi A4. U menšího A3 sice možná tak velký zájem nebude, nicméně to čtyřem kruhům nezabraní v tom, aby danou technologii u malého hatchbacku a sedanu značka nenabízela. Facelift A3 navíc není konečnou, další stanicí je příští Audi Q5. Jak je tedy patrné, v nabídce automobilky skutečně nebude bez virtuální kokpitu mnoho vozů nabízeno.

Důvodem je i ten fakt, že Audi se takto hodlá vymezit vůči konkurenci. Hudi totiž dodává, že od příchodu digitálního přístrojového štítu uteklo již 18 měsíců, a stále tu není žádná další značka, která by s něčím podobným přišla. „Podívejte se třeba na novou řadu 7 od BMW. Nemá virtuální kokpit, a přesto jde pro Mnichov o technologického lídra.“ Zda je to ale tragédie, to již necháme na vás.


Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit - 1 - Audi virtual cockpit 06Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit - 2 - Audi virtual cockpit 01Audi A3 zvětší svůj „Vorsprung”, s faceliftem dostane virtuální kokpit - 3 - Audi virtual cockpit 02
Facelift přinese Audi A3 virtuální kokpit, tedy digitální přístrojový štít, kterým se poprvé pochlubila nová generace TT

Zdroj: Motoring

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.