Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 %

Řada automobilek má dnes problémy s odbytem některých modelů a obvykle tápou, jak situaci zachránit. S trochu svérázným návodem na zlepšení přichází Toyota - řekněte lidem, že už jim to či ono auto neprodáte.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 %

7.2.2021 | Petr Miler

Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 %

/

Foto: Toyota

Řada automobilek má dnes problémy s odbytem některých modelů a obvykle tápou, jak situaci zachránit. S trochu svérázným návodem na zlepšení přichází Toyota - řekněte lidem, že už jim to či ono auto neprodáte.

Automobilovým průmyslem dál zmítá chaos, jak jsme naposledy probírali včera. Výkyvy na straně nabídky i poptávky se neustále vrací a efektivní výrobu či distribuci aut fakticky znemožňují. To je ale obecný stav věcí, který v dílčích případech komplikuje ještě docela jiná záležitost - do značné míry nevyzpytatelné výkyvy v zájmu o určité modely.

Automobilky mají zkrátka určitou celkovou výrobní kapacitu, kterou rozdělují mezi jednotlivé modely podle očekávaného zájmu o ně. Je to něco, co musíte správně odhadnout, nedá se na to dost dobře reagovat ad hoc, neboť klíčové komponenty musíte objednávat s nejméně mnohaměsíčním předstihem. Obvykle to není až tak složité, neboť zájem o většinu modelů stabilní a skokově se nemění. Ne tak v posledním roce.

O některé vozy zájem v době pandemie je, o jiné ne a někdy jsou to zvláštní posuny. Z praxe mohu posloužit informací od jednoho známého, zájemce o nový Chevrolet Corvette. Objednal si jej již loni s tím, že by mu měl být dodán začátkem letošního roku. Jenže automobilka zoufale nestíhá, a tak jej letos automobilka informovala o tom, že odkládá datum dodání na letošní prosinec. Není divu, že v reakci na objednávku zrušil, je to příliš pozdě, což výrobce pochopitelně přijal. V reakci na to mu ale dal poukaz na slevu v přepočtu 107 tisíc Kč, pokud si koupí Chevrolet Camaro. Toho pro změnu firma vyrábí příliš.

Není těžké domyslet si, co se stalo - Američané podcenili zájem o Corvette, ale přecenili zájem o Camaro a teď na to doplácí. Ani poukázky na 107 tisíc pak nezabírají, známý chtěl novou Vette s motorem uprostřed, ne pony car s V8 vpředu. Vybruslit z této patálie bude složité a drahé, zkušenost Toyoty s jiným neprodávaným modelem ale dává - s nadsázkou řečeno - návod na efektivnější řešení.

Jak jsme nedávno probírali, Toyota končí s Land Cruiserem 200. Ve většině případů jej nahradí novým modelem 300, pro omezený zájem ale v USA Toyota oznámila, že tam skončí zcela. Kde kdo by si mohl myslet, že dealery bude čekat dlouhé a bolestivé období vyprodávání skladových aut, ale ouha, stal se pravý opak.

Toyota informuje, že letos v lednu vzali zájemci o Land Cruiser dealerství útokem a koupili o 221 % více aut než v lednu 2020. V absolutních číslech jde o 689 aut, což jen podtrhuje, že zájem dříve byl opravdu malý, ale prodat skoro 700 drahých SUV za měsíc není málo ani pro Toyotu, ani v USA. Automobilka tak podle svých slov zvažuje, zda s tímto modelem skutečně skoncuje, neboť vysoký zájem prý trvá a ukazuje, jak silnou skupinu tradičních zákazníků má. Ty doslova vylekalo, že by si Land Cruiser už nemohli koupit, a tak vyrazili pro nový.

Jestli to Japonci skutečně udělají, ukáže čas, na každý pád je to inspirativní. Docela by nás zajímalo, co by se stalo, kdyby Chevrolet oznámil, že s Camarem končí, i to má jistě spoustu tradičních zákazníků. Otázkou ovšem je, zda by to pak nemusel říkat každé tři měsíce, aby prodeje udržel nahoře...


Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 1 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 01Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 2 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 02Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 3 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 03Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 4 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 04Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 5 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 05Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 6 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 06Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 7 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 07Automobilka ohlásila konec modelu pro nezájem, jeho prodeje stouply o 221 % - 8 - Toyota Land Cruiser 200 V8 D4-D uplny konec 08
Toyota Land Cruiser 200, zde ve verzi pro Evropu, brzy skončí. Někde bude nahrazena novou generací, v USA ale ne a právě tato zpráva nebývale nakopla zájem o dosavadní provedení. Foto: Toyota

Zdroj: Toyota

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše