BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera

BMW posouvá reálně dostupné autonomní řízení na další úroveň novým prototypem. Ten se sám pohybuje po parkovišti a vyzvedne vás, kde vás vysadil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera

15.12.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

BMW posouvá reálně dostupné autonomní řízení na další úroveň novým prototypem. Ten se sám pohybuje po parkovišti a vyzvedne vás, kde vás vysadil.

Pokud neumíte parkovat, řada aut zvládne do parkovacího místa, ať už podélného či příčného, vjet za vás. Vždy ale musíte v autě sedět. BMW ovšem nyní představuje novinku, která zvládne zaparkovat model i3 kompletně autonomně. Nazvalo ji Remote Valet Parking Assistant a podstata je skutečně taková, že auto na vjezdu do parkoviště opustíte a nestaráte se o něj - jako by jej převzal pikolík, tedy anglicky valet.

Vůz pak sám jezdí po parkovišti patro po patru, vyhledá vhodné místo a zajede do něj. K tomu využívá laserových snímačů, kterými si vytvoří detailní mapu parkovací plochy; signál GPS se třeba do podzemních garáží nedostane, takže na tuto technologii novinka nespoléhá. Samozřejmě umí vůz reagovat na chodce, ostatní pohybující se auta a samozřejmě také na statické překážky, jako například betonové sloupy a obrubníky. Dokonce rozpozná i neumně zaparkovaná ostatní auta.

Jakmile chcete odjíždět, pomocí speciálních hodinek si vůz zase přivoláte na to místo kde jste ho opustili - to připomíná už KITT ze seriálu Knight Rider. Nabízí se tedy například v nákupních centrech vystoupit u dveří a nechat vůz zaparkovat. Bylo by to velmi elegantní, ale má to několik úskalí - například není zatím známo, jestli vůz umí odlišit místa pro invalidy či pro rodiny s malými dětmi od těch normálních. Takováto místa bývají právě vchodům či výtahům nejblíže. Také, pokud jste svou i3 nenechali vybavit Range Extenderem, hodilo by se připojení k nabíječce, zatímco budete nakupovat - a to auto samo pochopitelně nezvládne.

Systém může fungovat buď takto zcela autonomně, anebo i s řidičem na palubě, kdy funguje jako asistenční systém spíše než autopilot. Řidič normálně jede po parkovišti a hledá místo, systém však kontroluje pozici překážek a je schopen před nepozorným chodcem či v případě jízdy do sloupu zastavit.

Mnichov neupřesnil, kdy by se podobná technologie mohla objevit v produkčních automobilech a ani ve kterých vozech bychom ji měli čekat, je ale takovému nasazení jistě blíže než autopilot pro běžný silniční provoz. RVPA je zatím ve údajně prototyp, je ale možné, že je tato novinka v podstatě hotová a nové generace řady 7 a řady 5 by ji mohly v nějaké formě dostat - třeba jen, že řidič bude v autě muset stále sedět.

Otázkou také je, jak se na autopiloty, třebaže „jen” na parkovištích, budou dívat úřady - právě tady je totiž dost velká šance, že vám přímo pod kola vkročí nepozorný chodec či dítě. BMW plánuje svou novinku prezentovat na americkém veletrhu spotřební elektroniky CES 2015, který začne už za necelý měsíc.


BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 1 - bmw i3 auto-valet 01BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 2 - bmw i3 auto-valet 02BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 3 - bmw i3 auto-valet 03BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 4 - bmw i3 auto-valet 04BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 5 - bmw i3 auto-valet 05BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 6 - bmw i3 auto-valet 06BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 7 - bmw i3 auto-valet 07BMW i3 dostalo parkovací autopilot, funguje jako KITT z Knight Ridera - 8 - bmw i3 auto-valet 08
Remote Valet Parking Assistant od BMW je zatím stále prototypem

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.