Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně

Investice do elektrického auta obvykle nedává smysl z ekonomického, uživatelského a často ani ekologického hlediska. Proč tedy někdo věří, že se prosadí? Francouzský příklad táhne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně

31.1.2021 | Petr Miler

Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně

/

Foto: Volkswagen

Investice do elektrického auta obvykle nedává smysl z ekonomického, uživatelského a často ani ekologického hlediska. Proč tedy někdo věří, že se prosadí? Francouzský příklad táhne.

O elektromobilech si můžete myslet cokoli, můžete je milovat i nenávidět, přát si jejich rozmach i pád. O jednom ale nemá smysl debatovat - pro normálního člověka nedává investice do něj prakticky žádný smysl. Přes mnohé přímé i nepřímé dotace na straně výroby nabízí stejné auto za podstatně vyšší cenu než konvenční vůz . A k tomu přidává řadu dalších nevýhod.

Jistě, i výhody existují, věci jako tišší chod se ale zdají být zcela zanedbatelné vedle faktu, že dostanete podstatně těžší auto, které logicky spotřebovává více energie rozpohybováním sebe samého. Máte omezený dojezd, který není možné rychle obnovit (často ani není kde). A jako Damoklův meč nad vámi visí riziko omezené životnosti velmi drahých akumulátorů, jejichž konec může třeba už po jednotkách let udělat z vašeho vozu zahradní domek. Protože levnější bude koupit si jiné auto, než baterky vyměnit.

Ekonomicky a uživatelsky volba takového auta nedává velký smysl, i kdyby elektřina byla levnější než benzin a diesel (což někde je, někde není a výhledově jistě nebude, protože stát se o své příjmy připravovat nenechá a většinu ceny benzinu a nafty tvoří daně). A argumenty o ekologii jsou také krátkozraké, když velmi závisí na energetickém mixu a ani v Německu elektromobil dlouhodobě neospravedlní svou existenci vedle dieselu. A to vůbec nemluvíme o špinavých tajemstvích vzácných kovů, které jsou potřeba zejména pro akumulátory - s těmi už nekalkuluje nikdo.

Za nastalé situace není divu, že přirozený zájem o elektromobily je naprosto minimální - koupí si je jen pár lidí pro zajímavost, jako x-té auto na hraní, z upřímného zájmu o elektromobilitu, cokoli podobného. Neměli bychom s tím žádný problém, proč také ano, zejména v Evropě se ale politici rozhodli vnutit elektrická auta všem. Je jedno, co chcete, elektromobil prostě dostanete, ať se vám líbí nebo ne, ať je ekonomický nebo ne, ať je ekologický nebo ne.

Něco takového je z podstaty hloupé, na mysl se ale pochopitelně krade otázka, jak něco takového za existující situace udělat. Elektromobily musíte pochopitelně zvýhodnit, je to ale špás tak drahý, že dotovat je nelze dlouho, na to žádná země nemá peníze. Už dávno tedy došlo na zkraje zmiňované, nepřímé přerozdělování peněz na pozadí, kdy auta se spalovacími motory jsou zatěžovány pokutami za emise CO2 nad z prstu vycucaný limit, které je pro nás zákazníky neviditelně zdražují. A elektrická auta jsou stejným způsobem zvýhodňována, když jejich emise jsou údajně nulové a dokonce jsou do prodejů započítávána vícekrát - loni dvakrát.

Už toto znamená, že např. vůz s emisemi 150 g CO2/km (6,4 litru benzinu na 100 km, co to je?) byl loni zatížen pokutou 5 225 euro (136 tisíc Kč, protože 55 x 95 euro za překročení limitu 95 g/km), zatímco elektromobil je uměle zvýhodněn o 18 050 euro (470 tisíc Kč, protože 190 x 95 euro za 0 gramů pod limitem 95 g/km). Protože když prodáte jeden elektromobil, přesně takové pokutě předejdete. Jsou to přibližné a teoretické výpočty, pro představu o tom, jak masivní přerozdělování na pozadí pro nás viditelných cen nových aut probíhá, ale postačí.

Vlastně nikdo tak dnes neví, kolik elektrické auto reálně stojí, protože už jejich výroba a prodej jsou spojeny s tolika nestandardními podporami, že už se to ani nedá spočítat. Jenže ono to nestačí.

Po všech těchto machinacích pořád platí, že VW ID.3 jako dostupný elektromobil pro každého u nás stojí od 976 900 Kč. I když je jeho výroba masivně dotována. Vedle toho nový Golf stojí od 508 900 Kč. I když je jeho cena zatížena výše zmíněnými penalizacemi. Za takové situace by se elektromobily pořád neprosadili a jak jsme již zmínili, dotovat je donekonečna není z čeho, je tedy třeba ještě přidat.

S příkladem, jak to bude fungovat, přichází Francie, kde se letos rozhodli zatížit konvenční auta ještě vyššími lokálními pokutami. Čerstvě nabídnutý, rozhodně nijak zvlášť rozmařilý VW Tiguan R se spotřebou 8,1 litru benzinu na 100 km (186 g CO2/km) je tak v této zemi o 30 000 euro (!, 781 tisíc Kč) jen kvůli tomu. Když si k tomu přidáme, že elektrická auta jsou opět na lokální úrovni podobně velkorysým způsobem dotována, rázem je o „konkurenceschopnost” postaráno.

Děje se tak přesně to, co před pár dny popisoval bývalý technický ředitel Fordu. Elektrická auta už moc nezlevní, přerozdělovat lze ale skoro donekonečna a ta konvenční budou uměle zdražována tak dlouho, až budou uměle učiněna drahými a neprodejnými. A když si je někdo přece koupí, zaplatí tím elektromobil někomu jinému. Takže máme řešení? V podstatě ano, ale jaké? Cokoli podobného, jakékoli snahy o umělé zvýhodňování obecně horších řešení vedou k méně efektivnímu fungování celé společnosti. A to nakonec neprospěje nikomu.

Ostatně, známe situaci v Nizozemsku, kde s podobným modelem, jen v mnohem menším, začali už dříve. Výsledek je též znám - loňské prodeje nových aut se propadly na nejnižší úroveň od roku 1968, zatímco prodeje ojetin rostly na rekordní úroveň (a na elektřinu z nich nebyly skoro žádné). Takové mechanismy totiž nakonec všechna auta zdraží a část lidí na nové auto přestane mít peníze, ať už elektrické nebo jiné - jedno je drahé uměle, druhé i přesto, že je dotováno. To chceme? Přírodě tedy má pomoci, že si mezi sebou budeme stále více prodávat ojetiny, které si můžeme dovolit (a i ty budou dražší, protože vyšší poptávka za vyšších cen nových aut to přirozeně způsobí)? O tom si dovolíme pochybovat.


Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 1 - VW Tiguan R 2020 nova sada 01Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 2 - VW Tiguan R 2020 nova sada 02Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 3 - VW Tiguan R 2020 nova sada 03Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 4 - VW Tiguan R 2020 nova sada 04Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 5 - VW Tiguan R 2020 nova sada 05Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 6 - VW Tiguan R 2020 nova sada 06Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 7 - VW Tiguan R 2020 nova sada 07Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 8 - VW Tiguan R 2020 nova sada 08Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 9 - VW Tiguan R 2020 nova sada 14Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 10 - VW Tiguan R 2020 nova sada 15Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 11 - VW Tiguan R 2020 nova sada 16Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 12 - VW Tiguan R 2020 nova sada 17Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 13 - VW Tiguan R 2020 nova sada 18Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 14 - VW Tiguan R 2020 nova sada 19Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 15 - VW Tiguan R 2020 nova sada 20Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 16 - VW Tiguan R 2020 nova sada 21Cena silného nového VW ve Francii ukazuje, jak zajistí rozmach elektromobilů přes nezájem o ně - 17 - VW Tiguan R 2020 nova sada 22
VW Tiguan R 2021 s cenou okolo 1,5 milionu Kč není levné auto. Ve Francii je ovšem o 781 tisíc Kč dražší kvůli lokálním pokutám uvaleným na konvenční auta ve jménu rozvoje elektromobility. Foto: Volkswagen

Zdroj: Motor1

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše