Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru

Tenhle stroj už proslul tím, že bez problémů vyveze až 35 lidí na aktivní sopku, což žádný jiný sériově vyráběný autobus světa neumí. Teď ale může dvojici cestovatelů nabídnout pohodlí i v nejnáročnějším terénu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru

4.11.2021 | Petr Prokopec

Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru

/

Foto: Torsus

Tenhle stroj už proslul tím, že bez problémů vyveze až 35 lidí na aktivní sopku, což žádný jiný sériově vyráběný autobus světa neumí. Teď ale může dvojici cestovatelů nabídnout pohodlí i v nejnáročnějším terénu.

O české či spíše česko-slovensko-ukrajinské značce Torsus jsme se v minulosti zmiňovali již několikrát, zejména pak v souvislosti s jejím drsným autobusem Praetorian. Firma se sídlem v Praze a továrnou v obci Horné Srnie nicméně nově spustila konfigurátor, jenž potvrzuje, že nejde o žádnou páru nad hrncem. Místo toho tu máme reálný extrém, jenž dokáže svézt i v tom nejnáročnějším terénu 35 lidí. Stejně tak jej ovšem můžete přetvořit v obytný vůz, se kterým se dostanete kamkoliv.

Praetorian používá podvozek značky MAN, která zároveň dodává i pohonné jednotky. Vybrat si přitom můžete ze tří šestiválcových turbodieselů, které může doplnit devítistupňový manuál se speciální rychlostí pro stoupání nebo dvanáctistupňový automat. Nejslabší jednotka pak produkuje 240 koní, zatímco u té nejsilnější je možné počítat s 290 koňmi a 1 150 Nm točivého momentu. Pokud to s výlety do terénu myslíte vážně, pak právě ta je ideální volbou.

V té chvíli se pochopitelně vybízí zaškrnutí kotoučových brzd ve všech rozích, s nimiž je spárováno zadní vzduchové odpružení. Dále si můžete zvolit vylepšenou parkovací brzdu, stejně jako brzdu držící vůz ve svahu. Mimo zpevněný asfalt užijete rovněž vylepšený alternátor, baterii s vyšší kapacitou či centrální dofukování 46palcových pneumatik Michelin XZL. Mezi příplatky se nicméně nachází také střešní lišty či možnost navýšit brodivost až na 680 milimetrů.

Tím váš rozlet pochopitelně končit nemusí. K dispozici jsou různé barvy exteriéru, stejně jako si můžete užít hrátky s kabinou. Respektive s prostorem za řidičem, kam se může nastěhovat kuchyňka, jídelní kout, toaleta i ložnice. V té chvíli navíc můžete počítat s velkým množstvím úložných prostor, stejně jako s nádržemi na pitnou vodu. Samozřejmostí je pak i klimatizace, kterou u autobusové verze doplňují radiátory usazené pod každým z 35 sedadel.

Právě na klimatizaci značky Vebasto je Torsus velmi hrdý, kabinu totiž dokáže zchladit ze 60 na 30 stupňů Celsia za pouhé tři minuty. Kromě toho firma zajistila i chlazení pohonné jednotky, se kterou se můžete zkoušet vyšplhat i na aktivní sopku. Drsnější povoz tedy jen stěží seženete. Je ale třeba počítat s tím, že Praetorian není levný - v základu vychází na 162 000 Eur (cca 4,15 mil. Kč), při volbě výše zmíněného pak stojí více než 200 tisíc Eur (5,12 mil. Kč).

Pokud jste právě zalapali po dechu, nedivíme se. Oči pro pláč vám však zůstat nemusí, neboť firma má v nabídce ještě model Terrastorm založený na Volkswagenu Crafter. Ten sice sveze méně lidí a disponuje i méně výkonnými jednotkami či méně extrémními off-roadovými prvky, po stránce cenové však začíná na „pouhých“ 55 665 eurech (cca 1,4 milionu Kč). Jakkoliv i v tomto případě můžete s pomocí konfigurátoru svůj koncový účet řádně navýšit.


Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 1 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 01Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 2 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 02Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 3 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 03Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 4 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 04Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 5 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 05Česká firma našla pro nejdrsnější autobus světa nové využití, složit si ho můžete v konfigurátoru - 6 - Torsus Praetorian 2021 RV verze 06
Torsus Praetorian si nyní můžete nakonfigurovat dle vlastních potřeb. Pokud tedy místo nejdrsnějšího autobusu světa pro 35 lidí chcete spíše nejdrsnější obytný vůz světa, máte tu možnost. Jen musíte počítat s tím, že to nebude levné. Foto: Torsus

Zdroj: Torsus

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.