Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc

Je to velké, praktické a výhodné auto už v základu, v tomto provedení dotahuje celou kombinaci ještě dál. Navíc se snaží být stylové - nově kompletně zčernalo, čímž přitahuje ještě více pohledů než dřív.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc

14.7.2022 | Petr Prokopec

Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc

/

Foto: FAW

Je to velké, praktické a výhodné auto už v základu, v tomto provedení dotahuje celou kombinaci ještě dál. Navíc se snaží být stylové - nově kompletně zčernalo, čímž přitahuje ještě více pohledů než dřív.

Čínský koncern FAW byl založen již v roce 1953, přičemž jeho prvotinou se stal přepracovaný, tehdy ještě sovětský náklaďák ZIS-150. Na podporu SSSR automobilka spoléhala i v následujících letech, v roce 1958 pak založila značkou Hongqi. Ta odkazuje na „rudou zástavu“ a zpočátku byla k dispozici jen komunistickým pohlavárům. Teprve v posledních letech u ni mohou auta objednávat i obyčejní lidé, ovšem pouze v omezeném rozsahu. Při firmou žádaných cenách to ale nejspíše nikomu nevadí, Hongqi má totiž na svědomí jedna z nejdražších aut na čínském trhu.

O poznání blíže lidu je značka Bestune, které FAW zpočátku představilo pod názvem Besturn. I její produkty sice mají oslovovat movitější klientelu, v tomto ohledu jde nicméně o čínskou střední třídu. Což v podstatě znamená, že Evropané by sklady značky vykoupili během chvíle. Bestune totiž stejně jako většina ostatních výrobců z Říše středu posílá poslední dobou na trh auta, která jsou pohledná, výkonná, bezpečná a zejména - alespoň z našeho úhlu pohledu - neskutečně laciná.

Jedním z nich je bezesporu Bestune B70S, se kterým automobilka vyrukovala na jaře. Jde o konkurenta Škody Octavia Scout, která má ovšem daleko blíže k SUV než ke klasickým sedanům, kombíkům, liftbackům či hatchbackům. A je třeba uznat, že design tohoto vozu je zdařilý. Stejně jako veškeré jeho parametry. Rozvorem 2 750 milimetrů totiž B70S překonává i prodlouženou Škodu Octavia PRO, která byla určena právě čínskému trhu. S délkou 4 555 mm nicméně za českým vozem již zaostává.

B70S má díky tomu mnohem vyváženější proporce, s výškou 1 515 mm pak nad Octavií až tak moc neční. Kde ji ovšem znovu válcuje, to je motorový prostor. Čínské SUV-kupé totiž může být osazeno přeplňovanou jedna-pětkou, jejíchž 150 koní dostal na povel sedmistupňový dvouspojkový automat. Kromě toho je ovšem k dispozici také s přeplňovaným dvoulitrem, který produkuje 225 koní. V kombinaci s klasickým šestistupňovým automatem pak takové provedení zvládá sprint na stovku za méně než 8 sekund.

Číňané nově představili model B70S ve speciální verzi Black Warrior, která již dle názvu staví hlavně na černé barvě. V té je vyvedena nejen karoserie, ale i střešní ližiny agresivního tvaru. Kontrastními prvky jsou pak červené proužky na prazích před zadními koly či červeně lakované brzdové třmeny, které se skrývají za dvoubarevnými litými koly. Povšimnout si pak můžeme ještě chromu na přídi, stejně jako originálně stylizovaného zadního spoileru a zadních světel. Obojí však vyfasovala i základní verze.

Veškeré změny tím končí, do interiéru ostatně Číňané prozatím publikum nakouknout nenechali. Je tak otázkou, zda si na zítřejší živou premiéru na autosalonu v Changchunu připravují nějaké překvapení. Příliš však s novinkami nepočítáme, místo toho nejspíše bude zopakováno černé téma doplněné několika červenými detaily. V důsledku toho se nicméně cena nemá dostat výrazněji nad základních 110 900 yuanů (cca 400 tisíc korun), což je vzhledem k současným cenám Octavie hodně málo. Jak jsme již řekli, za B70S by Evropa Číňanům utrhla ruce.


Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 1 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 01Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 2 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 02Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 3 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 03Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 4 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 04Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 5 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 05Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 6 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 06Levná čínská Škoda Octavia Scout se dočkala speciální edice, výhodně nabídne ještě víc - 7 - Bestune B70S Black Warrior 2022 prvni sada 07
B70S se ukázal v první speciální verzi Black Warrior. Ta staví na černé barvě a červených doplňcích, technika nicméně již zůstává standardní. I proto má cena nadále startovat poblíž výchozích 400 tisíc korun v přepočtu. Foto: FAW

Zdroj: FAW

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.