Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy

Lodgy se neprodává špatně, představy Dacie ale zřejmě přesto neplní. Rumuni tak zabijí dvě mouchy jednou ranou, když jeho transformací vyřeší i velký nedostatek Dusteru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy

2.6.2019 | Petr Prokopec

Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Lodgy se neprodává špatně, představy Dacie ale zřejmě přesto neplní. Rumuni tak zabijí dvě mouchy jednou ranou, když jeho transformací vyřeší i velký nedostatek Dusteru.

Druhou generaci SUV Duster Dacia odhalila už předloni. Ještě o něco dříve ale mnohé fanoušky zklamala, neboť oznámila, že očekávat mají pouze pětimístné provedení, nikoliv i sedmimístné, o kterém se dlouhé měsíce mluvilo. Pro Duster je to nepochybně ztráta, neboť mohl být bezpečně nejlevnějším sedmimístným SUV na trhu. Jeho konstrukční základy ale prodloužené provedení prostě nedovolily vyvinout, a tak se zájemci o levný vůz pro sedm musí poohlédnout v jiných kategoriích.

Nyní jim ale svitla nová naděje, a to v důsledku klesajícího zájmu o MPV, kde sedmimístné vozy nejsou ničím zvláštním. Mateřský Renault totiž oznámil, že již nehodlá vyvinout druhou generaci modelu Lodgy, alespoň ne ve stávající formě. Co tedy máme očekávat? Pokud jste si dali dohromady jedna a jedna, odpověděli jste si sami. Z příštího Lodgy se skutečně stane sedmimístný crossover, který by měl dorazit již v roce 2020 na platformě CMF-B. Tu používají i Clio a Captur, pro Dacii bude muset být prodloužena.

Rumunská automobilka tedy míří stejným směrem jako Renault s modelem Espace, neboť navzdory důrazu na vnitřní prostor a praktičnost hodlá přijít se vzhledem off-roadu. Výroba nového Lodgy se má z marocké továrny Renaultu přestěhovat do mateřského závodu, kde se vyrábí již zmiňovaný Duster, který za přerod svého sourozence do značné míry může.

Duster je dlouhodobě jedním ze tří nejlépe prodávaných vozem mezi subkompaktními SUV v Evropě, takže nelze říci, že by nebyl úspěšný. Kromě toho se s logem Renaultu či Nissanu prodává také na jiných globálních trzích. Není tedy překvapivé, že Dacia pošle Lodgy bojovat na stejnou frontu.

Aby přitom onen útok byl maximálně efektivní, má novinka dostat i širší paletu pohonných jednotek. Mezi nimi nemá chybět benzinová 1,6litrová atmosféra se 115 koňmi, stejně jako nový 1,3litrový přeplňovaný čtyřválec naladěný na 125 koní. Očekávat pak máme i diesely, nicméně s ohledem na datum příchodu je otázkou, do jaké míry a kde budou vůbec k mání.

Lze pak jen dodat, že jistý náznak věcí budoucích máme dostat už o něco dříve, kdy by měla dorazit nová generace modelů Sandero a Sandero Stepway. V jejich případě by Dacia měla přinést zcela nový designový jazyk, přičemž ve stejném duchu bude stylizováno právě i budoucí Lodgy. Cenově se ale značka hodlá nadále držet co nejvíce při zemi, jak jsme u ní zvyklí.


Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy - 1 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 01Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy - 2 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 02Dacia vyřeší jeden z velkých nedostatků Dusteru, použije k tomu nové Lodgy - 3 - Dacia Dokker a Lodgy 2017 facelift prvni foto 04
Dacia Lodgy není jako MPV tak žádaná. Značka proto u druhé generace vsadí na design off-roadu, uvnitř se ale znovu zaměří na praktičnost

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše