Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty

Budily rozpaky, už když se objevily na koncepčních autech, teď míří do výroby a rozpaky budí dál. Své k nim řekl i dlouholetý designér Lady, úplně to samé ho totiž napadlo už dávno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty

26.9.2020 | Petr Miler

Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty

/

Foto: Vladimir Jarcev

Budily rozpaky, už když se objevily na koncepčních autech, teď míří do výroby a rozpaky budí dál. Své k nim řekl i dlouholetý designér Lady, úplně to samé ho totiž napadlo už dávno.

S ohledem na vzhled většiny aut vzniklých v bývalém sovětském bloku se to nemusí zdát pravděpodobné, i automobilky fungující za železnou oponou ale měly své designéry. Nebyli neschopní, byli to kuchaři pokoušející se udělat svíčkovou z vody - postavit vzhledově opravdu zajímavé auto bylo s ohledem na limity technologicky postupně zastarávajícího průmyslu stále obtížnější. Však vzpomeňme na historii Škody - takové kupé 110 R bylo ještě velmi pěkné auto, „stodvacítka” a spol. už ani ne a od této řady odvozený Rapid byl spíše z nouze ctnost. Nakonec jako později Favorit, které dalo tvář Studio Bertone - ošklivý vůz to nebyl, limity výroby ale sebraly relativně atraktivnímu nápadu část šmrncu.

Také sovětský VAZ, dnes AvtoVAZ, měl své designéry. A mezi nimi i některé nápadité lidi, jako Vladimira Jarceva. Tento muž stojí třeba za ostrou verzí Lady Samara nebo modelem 2110, který byl též trochu vařením z vody. Později emigroval do Belgie, kde se osamostatnil a má své vlastní designové studio, které spolupracuje mj. s tuningovými firmami. Sám Jarcev tak tvoří různé modifikace existujících aut a v roce 2005 ho napadla bláznivá věc - dát tehdy novému BMW řady 3 E90 ledvinky od kapoty až k zemi.

Není to výmysl, skici takové podoby opravdu vznikly a přímo Jarcev je zveřejnil na svém profilu na Facebooku. Zkusil několik verzí a nyní věc komentuje tak, že to byl prostě nápad, za který se pak styděl. Nevíme, jestli se vám něco takového líbí, nebo ne, v kontextu současnosti už to ale asi nikoho nešokuje. Samo BMW totiž tento týden odhalilo nové generace modelů M3 a M4, které mají velmi podobné řešení předních ledvinek, pro které se rázem více hodí označení bobří zuby nebo nozdry.

Jarcev k tomu doslova říká: „Před 15 lety jsem se styděl, že jsem dostal nápad dát BMW hypertrofované masky chladiče. Teď se stydím za designéry BMW, že je něco takového napadlo teď.” Dost ostrá slova na výměnu názorů mezi kolegy z oboru, ale celkem tomu rozumíme - novinka bavorské automobilky vypadá jako provokace za každou cenu, která v dnešní době nemá absolutně žádný funkční smysl a za hezkou ji označuje málokdo.

Lidé komentující věc na Facebooku v žertu říkají, že nerozumí, proč BMW dosud Jarceva nenajalo, evidentně ve svém uvažování má asi dekádu náskok před jeho vlastními lidmi. Jarcev k tomu ale jen lakonicky dodává, že lepší je pracovat na volné noze než být najat kýmkoli. Podívejte se na jeho práci a současné ledvinky nový eMek níže, jedna z Jarcevových verzí má k dnešní realitě docela blízko.


Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 1 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 01Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 2 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 02Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 3 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 03Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 4 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 04
Takto známý ruský designér Lady namaloval možnou podobu ledvinek BMW už v roce 2005. Hrdý na to ale nebyl a není. Grafika: Vladimir Jarcev@Facebook

Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 5 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 05Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 6 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 06Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 7 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 07Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 8 - BMW ledvinky Vladimir Jarcev 08
Jarcev v dobách práce pro Ladu i se „svým” VAZem 2110. Foto: Vladimir Jarcev@Facebook

Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 9 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 09Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 10 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 10Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 11 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 20Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 12 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 31Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 13 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 28Designér Lady se stydí za autory nových ledvinek BMW, totéž ho napadlo před 15 léty - 14 - BMW M3 a M4 2020 oficialni sada 36
Pro srovnání podoba ledvinek současných BMW M3 a M4. Foto: BMW


Zdroj: [https://www.facebook.com/jartsev.vladimir/posts/3621107654607050 Vladimir Jarcev@Facebook]

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše