Ferrari California 2012: facelift ve znamení steroidové diety

Nejznámější italská stáj mechanických hřebců nakluše do Ženevy s modernizovanou Californií. Vypadá stejně, ale posílila a zhubla.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ferrari California 2012: facelift ve znamení steroidové diety

15.2.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Ferrari California 2012: facelift ve znamení steroidové diety

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejznámější italská stáj mechanických hřebců nakluše do Ženevy s modernizovanou Californií. Vypadá stejně, ale posílila a zhubla.

Že se připravuje něco kolem nejlevnějšího modelu Ferrari, bylo s ohledem na věk Californie nasnadě. Na trhu je od roku 2008 a na menší intervenci konstruktérů měla podle obvyklých automobilových měřítek nejvyšší čas. Dnešní oficiální tisková zpráva tento předpoklad potvrzuje - faceliftovaný kupé-kabriolet bude formálně odhalen v Ženevě.

Pokud jste se nejdříve podívali na fotografie a neobjevili žádné změny, můžu vás ujistit, že je to v pořádku a opravdu se jedná o modelový rok 2012. Ferrari protentokrát uznalo za vhodné neměnit design a nasměrovalo prostředky a energii na vylepšení techniky. Třeba motoru. Vidlicový osmiválec o objemu 4,3 litru dostal komplet nový výfukový systém a přeprogramovanou řídicí jednotku. Výsledkem je zvýšení výkonu ze 460 na 490 koní a posílení maximálního točivého momentu ze 485 na 505 newtonmetů.

Konstruktéři ale našli rezervy i ve zbytku konstrukce automobilu a podařilo se jim uspořit sice nijak závratných, ale rozhodně potěšitelných 30 kg (a dostat se na 1 705 kg). Ve výsledku tak bude California schopná akcelerovat s původní dvouspojkovou převodovkou na stovku za 3,8 sekundy, tedy o dvě desetiny vteřiny rychleji než dosud.

Firma zároveň slibuje nově naladěné magnetoreologické tlumiče s o padesát procent rychlejšími reakcemi. Podle Ferrari nyní trvá přechod magneticky aktivní kapaliny z nejnižšího do nejvyššího viskozitního stavu pět milisekund místo původních osmi a pomůže to také omezit náklony karoserie i celkově lépe kontrolovat její pohyby. Kromě toho bude k mání paket Handling Speciale s o deset procent rychlejším převodem řízení a o patnáct procent tužšími pružinami, což má ještě o kousek zlepšit ovladatelnost v zatáčkách a přinést řidiči větší požitek z řízení.

K poněkud zanedbatelnějším detailům patří (na fotografiích zachycené) dvoubarevné lakování karoserie. Zanedbatelnějším proto, že v rámci různých individualizačních programů bylo možné nechat nastříkat své Ferrari širokou škálou odstínů už před tímto faceliftem. Cenu vozu po faceliftu zatím neznáme, pravděpodobně jím ale nebude dotčena.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Ferrari California 2012: facelift ve znamení steroidové diety - 1 - Ferrari California Facelift 01Ferrari California 2012: facelift ve znamení steroidové diety - 2 - Ferrari California Facelift 02
California dostane výkonnější motor, vylepšený podvozek i řízení, některým by možná stačila i možnost objednat si dvoubarevné lakování

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.