Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Geely Emgrand Cross: čínské Volvo V40 XC lže o spotřebě stejně jako Evropané
22.4.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Novinka Geely chce jezdit za 2 l/100 km, pod kapotou přitom nabízí litrový čtyřválec v kombinaci s elektromotorem a bateriemi o kapacitě 10 kWh.
Doposud se pomalu mohlo zdát, že čínský autosalon v Pekingu je především záležitostí evropských automobilek. Třeba Peugeot tam představil dakarský speciál 2008 DKR či koncept Exalt, na stánku Citroënu jste mohli nalézt DS 6WR nebo C-XR, zatímco stánek Volkswagenu hostil Golf R 400 či New Midsize Coupé a u takového BMW nechyběla studie budoucnosti Vision Future Luxury. Že by tedy čínské automobilky domácí motor show vypustily? To ani náhodou, jen jsme se jim nevěnovali v první řadě. I jejich novinky si však pozornost zaslouží, konkrétně třeba značka Geely.
Ta v Pekingu představila koncept Emgrand Cross Plug-In Hybrid, který má slušně našlápnuto k sériové výrobě. Ta sice oficiálně nebyla potvrzena, podle všeho by k ní ovšem mělo dojít v druhé půli roku 2015. Čínská novinka přitom má stát na platformě FE, která počítá s délkou 4 434 mm a rozvorem 2 680 mm. Svými mírami tak vůz připomíná Volvo V40, což bychom mohli říci také o vzhledu. V tomto případě je však náhoda i vykrádání cizích nápadů vyloučeno - za stylizací obou karoserií stojí Peter Horbury.
Zásadní odklon ovšem najdeme pod kapotou, kde novinka Geely počítá s kombinací litrového čtyřválce o výkonu 88 koní a elektromotoru produkujícího 40 kW. Toto kombo by přitom mělo zajistit zrychlení z klidu na stovku za 10 sekund a nejvyšší rychlost 190 km/h, zatímco v případě emisí CO2 máme počítat s pouhými 46 gramy na kilometr, tedy ekvivalentem dvoulitrové spotřeby.
Momentálně nelze naplno říci, že by se Číňané nakazili evropskou „pravdomluvností“, při pohledu na dojezd to tak ale vypadá. Značka totiž uvádí, že 50 km zvládnete na elektřinu, zatímco při zapojení obou pohonných jednotek vzdálenost naroste na 650 km. Čistě na benzin by tedy vůz musel urazit 600 km a dvanáctilitrovou palivovou nádrží asi vybaven nebude - reálná spotřeba tedy bude zase o hodně vyšší.
Tím nám ale dostupné informace končí, zmínit tak můžeme už jen kapacitu baterií, která činí 10 kWh. A také výhled do budoucna, který počítá s příchodem většího množství hybridních modelů. Geely chce totiž upevnit své vazby s dceřiným Volvem. Je tak dost možné, že ve výsledku nakonec tyto alternativní novinky zamíří i na evropský kontinent.













Nové koncepční Geely Emgrand Cross PHEV nevypadá vůbec špatně, spotřebu ale zřejmě měří podle evropských metod
Zdroj: Auto.163.com
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ve srovnání všech současných BMW M si to na letišti rozdaly hybridy se spalováky, výsledek je naprosto jednoznačný
včera
„Bugatti pro chudé“ pokračuje v krasojízdě, v souboji si podalo skoro závodní speciál na značkách
26.3.2026
VW unikly fotky hotového nového Pola a... Fajn, ale co takové auto řeší?
25.3.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP kraloval Marc Marquez včera 22:04
- V Austinu začal skvěle Filip Salač včera 21:21
- V Superbicích Sam Lowes včera 21:10
- Superpole Portimao: 15. Vostatek, 23. König včera 20:50
- Před Austinem vedou Bezzecchi, Holgado a Quiles 26.3.2026
Nejnovější články
Tohle nové SUV Hyundai skutečně prodává za 130 tisíc korun a teď se ukázalo v novém
před hodinou
Mercedes zkusil vysvětlit, proč už vám neprodá motor V12, i když sliboval opak, jen si tím dál škodí
před 3 hodinami
K mání je vzácný německý luxusní silniční stíhač, jedno z nejrychlejších aut svého druhu nemá tachometr do 320 km/h náhodou
před 4 hodinami
Ceny dekádu starých Tesel se začínají blížit nule, tato se prodala za 7 procent původní ceny, i když vypadá fit, funguje a tolik toho nenajela
včera
Hackerský útok ukázal, že osazovat auta povinně systémem na kontrolu alkoholu v dechu řidiče nebude zase tak dobrý nápad
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
