Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci

U nás jde o skoro nesmiřitelné rivaly, jejich mateřské firmy ale zjevně umí najít společnou řeč. Investovaly tak do firmy WayRay, která proměňuje čelní skla v obří head-up displeje schopné zobrazit kde co.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci

10.1.2019 | Petr Prokopec

Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci

/

U nás jde o skoro nesmiřitelné rivaly, jejich mateřské firmy ale zjevně umí najít společnou řeč. Investovaly tak do firmy WayRay, která proměňuje čelní skla v obří head-up displeje schopné zobrazit kde co.

Ještě před několika málo lety mělo o existenci veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas tušení jen pár zasvěcených lidí. Jenže svět se mění a i na automobilech začala postupem času zákazníky zajímat stále více palubní elektronika, čímž se CES stalo zajímavé i pro jejich výrobce. Ti tak nyní v městě hříchu prezentují své novinky ve stále větším počtu, zatímco o lednový autosalon v Detroitu je zájem stále menší, a to jak ze strany automobilek, tak i návštěvníků.

CES navíc odstartovalo již v úterý, zatímco na detroitskou motor show je třeba vyčkat až do příštího týdne, což automobilovým debutům též nahrává. S jedním z nich se pochlubila firma WayRay, která luxusní korejský sedan Genesis G80 osadil čelním sklem měnícím dosavadní pohled na rozšířenou realitu. Data z navigace či bezpečnostních a zábavních systémů se dokáže roztáhnout přes celé čelní sklo a zobrazovat je na něm mimořádně prostorově.

Co to všechno má společného s Hyundai a Škodou? Vysvětlení je jednoduché, do výrobce holografických systémů totiž jak korejská automobilka, tak koncern VW skrze Porsche ještě za přispění čínského internetového gigantu Alibaba investovaly nemalých 100 milionů dolarů (cca 2,24 mld. Kč). Stejnou techniku tedy časem nalezneme nejen ve vozech Genesis a Porsche, ale i Hyundai, VW, Škody a dalších koncernových značek.

Kdy přesně dojde na sestup do nižších pater trhu, je momentálně přeci jen ještě příliš brzy. Nové řešení zvané Navion je totiž stále ještě považováno za koncept. Dá se však předpokládat, že sériové provedení nebude daleko. Zpočátku samozřejmě poslouží jen prestižním značkám, nicméně ty mainstreamové převezmou minimálně část technologie záhy. I proto, že chce nemalou měrou navýšit bezpečnost na silnicích.

Systém totiž informace promítá tak, jako kdyby se nacházely 15 metrů před vozem. Z pohledu řidiče se tak může zdát, že informace jsou doslova zasazené do vozovky, od které tak není třeba odvracet zrak. Navíc software TrueAR umožňuje integraci aplikací třetích stran, díky čemuž máme do budoucna počítat s rozšířením funkcí - systém totiž následně zvládne zpracovat třebas i data o síti semaforů a jim přizpůsobí navigaci.

Jen u monitoringu dopravního značení, počasí či ostatních aut a komunikace s nimi však technologie nezůstane, v případě takového Porsche - a vlastně i ostrých korejských vozů divize Hyundai N - lze počítat také s navigací na okruhu. Systém vám přitom dokáže odhalit čistou stopu, stejně jako vám může pustit i „ducha“, tedy virtuálního soupeře. A následně s vámi projde i telemetrická data a poradí, kde přidat či ubrat.

K nahrání potřebných informací přitom poslouží právě zmiňované aplikace, veškeré informace tak budete moci sledovat, zaznamenávat a případně i sdílet na mobilním telefonu. Jak jsme tedy zmínili v úvodu, konektivita přebírá stále větší roli. Stejně tak i čelní okna přestávají být jen pouhým kusem skla, do budoucna půjde o hřiště, na kterém se bude prosazovat stále více značek.

Vše pak spěje k plně autonomním vozidlům, u kterých mnohé klasické prvky budou nakonec sloužit zcela jinému než původnímu účelu. Minimálně v příští dekádě ale takovou budoucnost očekávat nelze, zapotřebí je totiž nejprve vývoj skutečného autopilota na úrovni SAE5 a rovněž úprava legislativy. Obojí je přitom náročnější než proměna čelního okna na domácí kino.


Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 1 - Hyundai WayRay Navion dalsi 01Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 2 - Hyundai WayRay Navion dalsi 02Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 3 - Hyundai WayRay Navion dalsi 03Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 4 - WayRay Navion 2019 prvni foto 01Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 5 - WayRay Navion 2019 prvni foto 02Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 6 - WayRay Navion 2019 prvni foto 03
Čelním sklem s mimořádným head-up displejem osadí v budoucnu svá auta nejen Genesis či Hyundai...

Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 7 - WayRay Navion 2019 prvni foto 04Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 8 - WayRay Navion 2019 prvni foto 05Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 9 - WayRay Navion 2019 prvni foto 06Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 10 - WayRay Navion 2019 prvni foto 07
...ale také Porsche i další koncernové vozy, mezi něž patří i Škoda

Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 11 - WayRay Navion 2019 prvni foto 08Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 12 - WayRay Navion 2019 prvni foto 09Hyundai a Škoda budou sdílet asi nejlepší čelní skla světa. Umí kouzelné věci - 13 - WayRay Navion 2019 prvni foto 10
Chytrá krabička WayRAy Navion přitom zvládá komunikovat i s aplikacemi třetích stran, její využití tak bude zjevně nekonečné

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše