Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé

V posledních letech ztrácí přízeň ve prospěch SUV, pořád ale mají své skalní příznivce, kteří na ně nedají dopustit. Jací lidé to jsou? Nepřekvapivě hlavně starší muži s rodinami a specifickými zájmy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé

21.7.2021 | Petr Prokopec

Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé

/

Foto: AvtoVAZ

V posledních letech ztrácí přízeň ve prospěch SUV, pořád ale mají své skalní příznivce, kteří na ně nedají dopustit. Jací lidé to jsou? Nepřekvapivě hlavně starší muži s rodinami a specifickými zájmy.

Pokud byste si od někoho nechali popsat typického majitele kombíku, dostanete zřejmě následující odpověď. Jde o člověka, který o víkendech pendluje mezi svým panelákovým bytem ve městě a chalupou na venkově. Velký zavazadlový prostor pak potřebuje nejen na převoz almar, ale také kvůli hračkám svých ratolestí. Rodina je přitom jeho největší zálibou, stejně jako výlety kamkoliv do přírody, nikoliv pouze na ono venkovské sídlo.

Může to znít jako klišé, jak ale ukazuje statistika agentury Avtostat, realitě není příliš vzdálená. Rusové zveřejnili ryzí statistická data, která mapují zákazníky kupující Ladu Vesta SW, tedy jasně nejprodávanějšího auta s karoserií kombi nabízeného na tamním trhu.

Dle nich Klientelu z 80 procent tvoří muži, což skutečně nepřekvapí, neboť ženám obvykle nepřijdou kombíky dostatečně stylové. Kupcům je v průměru 45 let, což též zapadá do představ, stejně jako fakt, že většina kupců je ženatá. Na svobodné připadá pouze 17,1 procenta registrací, a tak nepřekvapí tak, že 61,5 procenta majitelů ruského kombíku nejraději tráví čas s rodinou a dětmi.

Co se dalších koníčků týče, pak typičtí ruští majitelé zmíněného kombíků - a velmi pravděpodobně i všech dalších - zmiňují relaxaci mimo městskou zástavbu (52,7 %) či procházku na čerstvém vzduchu (41,9 %). Kromě toho tu pak máme „svéráz ruského národního lovu i rybolovu“, a to ve 33,1 procentech případů, zatímco na internet a komunikaci na sociálních sítích připadá 39,2 procenta.

Statistika tak potvrzuje pocity a dá se předpokládat, že česká realita se bude lišit od té ruské nanejvýš v řádu jednotek procent. Přičemž stejné bude v obou zemích i hodnocení kombíků jako takových. Rusové totiž Ladu Vesta SW berou jako prostornou, muži i jako stylovou. Cení si dále toho, že ovládat ji zvládají i starší lidé, a to na různých površích.

Můžeme pak už jen dodat, že na zmíněná Vesta SW je na rozdíl od sedanu k dispozici pouze s 1,6litrovým motorem. Ten může produkovat 106 nebo 113 koní, přičemž nižší výkon má na starosti pětistupňový manuál, vyšší pak automatická převodovka. Ceny startují na 855 900 rublech (cca 251 tisíc Kč), což je další z důvodů, proč si Rusové tento kombík zamilovali.


Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 1 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 01Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 2 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 02Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 3 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 03Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 4 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 04Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 5 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 05Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 6 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 06Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 7 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 07Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 8 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 08Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 9 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 09Jací lidé dnes vlastně kupují kombíky? Statistika vrhá světlo na zažitá klišé - 10 - Lada Vesta SW a SW Cross 2020 nove foto 10
Statistika mapující kupce Lady Vesta SW (či její off-roadové verze Cross) ukazuje, proč po ní motoristé sahají. Klišé zde evidentně platí skoro puntíku a česká realita kupců takové Škody Octavia Combi bude stěží jiná. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Avtostat

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.