Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat

(doplněno) Nový „svérázný městský koncept“ se představí již za pár dní v Ženevě. Vůz by měl předznamenávat budoucí kompaktní crossover.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat

2.3.2013 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno) Nový „svérázný městský koncept“ se představí již za pár dní v Ženevě. Vůz by měl předznamenávat budoucí kompaktní crossover.

Doplněno 4.3. V souvislosti s víkendovým únikem oficiálních fotech vydala korejská Kia také novou sadu snímků a zároveň i tiskovou zprávu ke svému konceptu Provo. Ten by na základě dobrých ženevských reakcí měl posloužit jako základ pro budoucí crossover, který ovšem s největší pravděpodobností nepůjde po krku Nissanu Juke. Pod odvážným zjevem se totiž skrývá platforma z modelu Rio, díky níž je koncept Provo na Juke snad ať příliš malý, a to i přes změnu dimenzí, které byly nataženy na délku 3,88 m, šířku 1,77 m, výšku 1,35 m a rozvor 2,35 m. Budoucí novinka by tak i přes jisté úpravy týkající se přerodu konceptu na sériovou verzi měla být menší než Kia Venga či Soul.

V souvislosti s odvážnými tvary nepřekvapí ani pohonné ústrojí. Kia totiž pod kapotu malého kupé napěchovala 1,6litrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 204 koní i elektromotor dodávající dalších 45 koní. Ty lze přitom pomocí stisku tlačítka využít na elektrickou jízdu, informace o dojezdu či bateriích ovšem aktuálně nejsou k mání. Víme pouze tolik, že do výroby by se tento hybridní systém v této formě dostat neměl. Opak se ale má týkat nové sedmistupňové dvouspojkové převodovky, kterou si Kia vyvinula sama.

Dalším prvkem, na který budeme muset také zapomenout, je čelní maska. Respektive její „tygří nos“, ve kterém čelní světlomety formuje 850 malinkatých diod. Ty je možné přepínat do tvaru denního světla, dálkového či dokonce do závodních paprsků. Možné je rovněž obstarání vizuálního doprovodu pro nějakou diskotéku, pokud by byl zájem. S ohledem na komplexnost a nákladnost se ovšem dá počítat s tím, že do produkce dorazí o trochu méně složitá forma.

Tím dostupné informace o korejské novince víceméně končí. Zmínit totiž již můžeme pouze unikátní přední sedadla, která přístup k těm zadním umožňují po posunutí ke středu vozu, nikoliv konvenčně dopředu. S ohledem na rozměry vozu je ale jasné, že tím pádem dozadu nacpete snad jen kojence. Ovšem bez dětské autosedačky.


Na ženevském autosalonu momentálně probíhají poslední přípravy před úterním zahájením. Rušno ovšem není pouze na výstavišti Palexpo, ale také na internetu, kde se začínají odhalovat dosud neviděné nebo jen částečně představené koncepty. Druhý případ se týká i chystaného crossoveru značky Kia, který předznamenává dvoudveřové „kupé” Provo. To jsme si na prvních oficiálních nákresech mohli prohlédnout již na konci ledna, teprve nyní však došlo k představení karoserie ze všech stran a také k prvnímu nahlédnutí do interiéru.

Dá se pochopitelně předpokládat, že během cesty z autosalonu do výroby koncept o pár designových prvků přijde a nějaké nové přidá. Značka ovšem prohlašuje, že konkurence pro Nissan Juke má být co nejprovokativnější, s čímž očividně souvisí i název konceptu. Novinka by tak mohla být nejodvážněji stylizovaným korejským vozem všech dob.

Od produkce nás ale momentálně určitě dělí několik měsíců, na finální podobu si proto budeme muset chvilku počkat. Stejně jako na upřesnění technických parametrů. Agresivně stylizovaný přední nárazník, mohutný zadní difuzor a dvojice koncovek výfuku by ovšem mohly naznačovat, že mimo hru nemusí být ani verze GT vybavená motorem 1,6 Turbo o výkonu 204 koní.

Více nám o budoucím crossoveru, jehož délka jen těsně přesáhne čtyři metry, Kia prozradí v Ženevě. Na nějaké konkrétnější data ale zřejmě přijde čas až v září ve Frankfurtu nebo v listopadu v Los Angeles.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2013.


Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 1 - Kia Provo Concept prvni sada 01Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 2 - Kia Provo Concept prvni sada 02Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 3 - Kia Provo Concept prvni sada 03Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 4 - Kia Provo Concept prvni sada 04Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 5 - Kia Provo Concept prvni sada 05Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 6 - Kia Provo Concept prvni sada 06Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 7 - Kia Provo Concept prvni sada 07Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 8 - Kia Provo Concept prvni sada 08Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 9 - Kia Provo Concept prvni sada 09Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 10 - Kia Provo Concept prvni sada 10Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 11 - Kia Provo Concept prvni sada 11Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 12 - Kia Provo Concept prvni sada 12Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 13 - Kia Provo Concept prvni sada 13Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 14 - Kia Provo Concept prvni sada 16Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 15 - Kia Provo Concept prvni sada 17Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 16 - Kia Provo Concept prvni sada 14Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 17 - Kia Provo Concept prvni sada 15Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 18 - Kia Provo Concept prvni sada 18Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 19 - Kia Provo Concept prvni sada 19Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 20 - Kia Provo Concept prvni sada 20Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 21 - Kia Provo Concept prvni sada 21
Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 22 - Kia Provo Concept prvni sada 22Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 23 - Kia Provo Concept prvni sada 23Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 24 - Kia Provo Concept prvni sada 24Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 25 - Kia Provo Concept prvni sada 25Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 26 - Kia Provo Concept prvni sada 26Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 27 - Kia Provo Concept prvni sada 27Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 28 - Kia Provo Concept prvni sada 29Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 29 - Kia Provo Concept prvni sada 30Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 30 - Kia Provo Concept prvni sada 31Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 31 - Kia Provo Concept prvni sada 32Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 32 - Kia Provo Concept prvni sada 33Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 33 - Kia Provo Concept prvni sada 34Kia Provo: koncept korejského Nissanu Juke je venku, chce provokovat - 34 - Kia Provo Concept prvni sada 35
Koncept Kia Provo se snaží být co nejprovokativnější. Předznamenávat má nový crossover, který bude s délkou tesně přes čtyři metry konkurencí pro Nissan Juke

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše