Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Luxusní superjachta ulehčí svědomí miliardářů díky svému revolučnímu pohonu
25.10.2019 | Mirek Mazal
Obří luxusní jachty jsou rozmarem těch nejbohatších, kteří neváhají utrácet stovky milionů korun za jejich výrobu a podobné peníze za jejich další provoz. Současně jsou ale trnem v oku ekologicky smýšlejících lidí, tato by u nich mohla projít.
Citlivější majitele plovoucích hotelů nejvyšší kategorie možná brzy nebudou trápit výčitky svědomí spojené s konzumním životním stylem, který bývá ekology skloňován jako největší nepřítel planety Země. Nizozemská společnost Sinot Yacht & Architecture Design totiž ukázala návrh šetrné jachty Aqua vybavené nejmodernějšími vymoženosti, která je na jednu stranu mimořádně luxusní a na tu druhou má za sebou nechávat jen čistou stopu.
To se jí samozřejmě bude dařit až po dokončení stavby a závislé to bude také na způsobu výroby paliva, které ji bude pohánět. Na škodliviny vzniklé tímto způsobem bohužel Nizozemci nehledí, i tak ale dokázali návštěvníky monacké prezentace lodi ohromit světově první plně vodíkovou superjachtou zbavenou emisí i hluku motorů.
Plovoucí pětihvězdičkové ubytování je stále ve stádiu vývoje a prozatím Sinot neoznámil konkrétní plány na zahájení prodeje. Proslýchá se, že autoři projektu čekají na „prozíravého klienta připraveného splnit svou vizi“, což nejspíše znamená vyhlížení miliardáře, který do značné zaplatí zhmotnění snu vícero lidí.
V reálu by jachta měla měřit 112 metrů s maximálně dosažitelnou rychlostí 17 uzlů (31 km/h) a dosahem 6 945 kilometrů. Energii bude získávat z kapalného vodíku a palivových článků. V lodích dosud nepoužívaný pohon by byl založen na dvojici nádrží po 28 tunách, které by schraňovaly palivo vakuově uzavřené při teplotě -253 °C.
Úvodní obrázky ukazují pět zkracujících se pater. Designéři se v liniích nechali inspirovat oceánským prouděním a vysoké stropy přidávají vzdušnost do všech pokojů stylizovaných v minimalistické japonské formě. „Naší výzvou bylo implementovat plně funkční palivové články s nádržemi na kapalný vodík do skutečné superjachty, která je průkopnická nejen v technologii, ale také v designu a estetice,“ uvádí Sinot.
Pětipatrová loď pojme 14 hostů a 31 členů personálu. Na její palubu se vejde vše důležité, mimo jiné se počítá s kaskádovitým bazénem, k dispozici může být fitness studio, lázně, wellness, tělocvična nebo hvězdárna (sic) či zvláštní místnosti pro velevážené hosty. Svobodomyslné až futuristické kombinace některých prvků prý dosud nebyly nikdy použity uvnitř lodi.
„Bezemisní” jachta na obrázcích vypadá krásně díky přepychu a úžasnému řešení každého koutu. Mnohopatrové houpající sídlo by skutečně mohlo oslovit miliardáře, který hledá alibi pro své tak jako tak rozmařilé cestování, Sinot ale zatím neinformuje o tom, že by konkrétního zákazníka Aquy „ulovil”.

























Superjachta firmy Sinot Yacht & Architecture dokáže ohromit, možnost její budoucí výroby je ale podle všeho stále v rukou potenciálního kupce z řad světových miliardářů
Zdroj: Sinot Yacht & Architecture Design
Bleskovky
Konec jedné éry: Za posledním lidovým autem s 492koňovým V8 se zavřela voda, i když zájem o něj byl do poslední chvíle enormní
před 11 hodinamiPolicista nezvládl pronásledování ujíždějícího auta a havaroval, jeho řidič měl víc štěstí než rozumu
včeraDoba je zlá, když si policisté v označených autech pletou kolegy v těch neoznačených se zločinci a bourají do nich
9.12.2023
Nejnovější články
Ford prodává už dva obří motory 7,3 V8 pro osobní auta, Godzilla a Megazilla nabízí až 624 koní od 192 tisíc Kč
před 2 hodinamiEuro NCAP se překvapivě obul do moderních aut, SUV a elektromobily označuje za „problém”
před 4 hodinamiS koupí ojetého dieselu v Německu bychom počkali do příštího roku. Budou levné a mohou být ještě levnější
před 5 hodinamiLitevci začali prodávat své vlastní Porsche 911. Musíte si ho poskládat sami, ušetříte ale miliony
před 7 hodinamiProdeje elektromobilů v Německu se dál propadají i těsně před dalším omezením dotací, králem poražených je Škoda
před 8 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva - Mio MiVue 886 WiFi GPS autokamera s 4K rozlišením a upozorněním na měřené úseky
tisková zpráva - Mio MiVue 818 WiFi 2K: kniha jízd jako speciální funkce v autokameře
tisková zpráva - Získejte unikátní hodinky STI ve sbírce na pomoc dětským domovům
tisková zpráva