Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána

Jako na smilování čeká v poslední době a dobré zprávy Daimler, mateřská firma Mercedesu. Ty ale nepřichází, naopak se množí ty špatné, patálie s novými i staršími diesely zjevně neberou konce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána

25.2.2020 | Petr Prokopec

Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jako na smilování čeká v poslední době a dobré zprávy Daimler, mateřská firma Mercedesu. Ty ale nepřichází, naopak se množí ty špatné, patálie s novými i staršími diesely zjevně neberou konce.

Slova „Mercedes” a „diesel” se v posledních dekádách stala skoro synonymy. Automobilce během té doby vládl Dieter Zetsche, který naftové motory miluje, a tak mu jistě nebylo proti srsti, když se zjistilo, že firma by bez dieselů v nabídce v Evropě pomalu neměla co prodávat i léta po vypuknutí aféry Volkswagenu. Kdyby tak činila korektně, nemusel by z toho mít těžkou hlavu ani jeho dnešní nástupce Ola Källenius, jenže tak to nebylo. Nafťáky Mercedesu používaly podobná řešení k plnění emisních norem, jako ty od Volkswagenu. A jak se ukazuje, používají je i nadále.

Jakkoli podíl naftových motorů na odbytu Mercedesu v posledních letech klesl, značka na ně stále sází ve velkém, neboť produkují nižší emise CO2 než jejich benzinové ekvivalenty. A to je přesně to, co s nástupem nových, tvrdě vymáhaných limitů EU třícípá hvězda potřebuje. Potíž je, že i v nejmodernějších nafťácích Mercedesu byla nalezena řešení, která nelze považovat za legální. A to je přesně to, co třícípá hvězda nepotřebuje.

Konstatuje to sama firma ve své oficiální zprávě s tím, že německý úřad pro motorová vozidla (KBA) ukázal prstem na další dieselové modely, které jsou čisté jen na oko. Z toho důvodu musel Mercedes okamžitě zastavit dodávky i prodej některých vozů - nesmí je tedy nabízet, ani dodat již objednané kusy. Zároveň byla navýšena pokuta za toto jednání z původních 23 miliard Eur (cca 579 mld. Kč) na 30,7 mld. Eur (773 mld. Kč).

To jsou pro automobilku další rány a je zjevné, že současné vedení vůbec nemá tušení, co pouští do prodeje. Ustanovilo tak speciální šestičlennou komisi, která se má řešením těchto problémů zabývat. Zda bude úspěšná či nikoliv, je zatím otázkou, neboť na podobné patálie naráží Mercedes už roky a pořád se vrací i úplně nových aut.

Diesely jsou navíc jen částí problémů Mercedesu, tou další jsou samotné emise CO2. Aby splnila nové limity EU, musela by mít elektrifikovaná auta na jejích celkových prodejích zhruba 10procentní podíl, loni byl ale hlavně díky hybridům jen 2,8procentní. Šéf automobilky Ola Källenius tak již uvedl, že pokud se elektrifikaci nepovede navýšit, může značka na pokutách za nadlimitní CO2 zaplatit Evropské unii během příštích dvou let více než 1,5 miliardy Eur (37,8 mld. Kč). To by ovšem v podstatě vedlo k vyplácení menších či možná dividend, díky čemuž by řada investorů už teď ukazuje automobilce záda a její akcie výrazně klesají.

Nad třícípou hvězdou se tedy začínají stahovat opravdu temná mračna, přičemž již nyní je jasné, že naplánované masivní škrty nepomohou. Už jen proto, že dosud se s novými dieselovými kostlivci nepočítalo. Možná je tak načase se začít ptát, zda nakonec letošní rok nebude pro Mercedes ve Formuli 1 přece jen tím tím posledním, jakkoli se samo vedení stáje spekulacím o konci působení v královské motoristické disciplíně brání.


Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 1 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 01Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 2 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 02Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 3 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 03Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 4 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 04Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 5 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 05Mercedes musel okamžitě zastavit prodej části dieselových aut, je to pro něj další rána - 6 - Mercedes-Benz C-Class 2015 Bluetec Diesel 06
Mercedes je až po uši v problémech kvůli dieselům, musí okamžitě zastavit prodej i dodávky části modelů kvůli tomu, že dále používají nelegálních cest ke splnění emisních limitů

Zdroje: Daimler, Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše