Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu

Když postavíte obytné auto, které je levné a současně se dostane i tam, kam jiná nemohou, nelze se v dnešní době ani divit jeho úspěchu. Výrobce jej tak oproti původnímu plánu nabídne i domácímu publiku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu

24.5.2021 | Petr Prokopec

Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu

/

Foto: UAZ

Když postavíte obytné auto, které je levné a současně se dostane i tam, kam jiná nemohou, nelze se v dnešní době ani divit jeho úspěchu. Výrobce jej tak oproti původnímu plánu nabídne i domácímu publiku.

Buchanka neboli UAZ-452 přišla na svět již v roce 1965. Od té doby byl představen bezpočet jejích modifikací, z nichž některé dostaly i delší rozvor. Měnila se pochopitelně také délka, stejně jako řada detailů. Nicméně teprve loni Rusové přišli s obytnou verzí, jíž nazvali Bajkal. Dle původních plánů přitom toto provedení mělo posloužit pouze motoristům ze západu Evropy, zájem o novinku je ale tak velký, že Bajkal si budou moci pořídit také domácí zákazníci.

Míru onoho zájmu automobilka nekvantifikovala, víme ale, že obytná Buchanka už získala potřebnou homologaci pro Rusko, a může tedy zamířit do prodeje. Přesná cena pro domácí trh je zatím otázkou, UAZ nicméně uvedl, že vícenáklady na stavbu Bajkalu vycházejí na 600 tisíc rublů (cca 170 tis. Kč), k nimž je třeba připočíst peníze potřebné na pořízení varianty kombi. Ta je k mání od 750 000 RUB (212 tis. Kč), ve finále se tak bavíme o kompletním terénním obytňáku za zhruba 380 tisíc korun.

Jakkoliv je suma na ruské poměry i poměry UAZu relativně vyšší, v segmentu s obytnými vozy jde o naprostou láci, zvláště pak ve spojení se schopnostmi, jenž jsou Buchance připisovány. Vůz totiž již standardně disponuje světlou výškou 220 milimetrů, která konkuruje mnoha off-roadům. Zároveň byl osazen i redukční převodovkou, dostat se tedy dostane prakticky kamkoliv. To z něj dělá opravdu zajímavý dům na kolečkách, neboť při svých dobrodružstvích nejste omezeni pevným asfaltem či polními cestami.

Buchanka přitom dostala do vínku sklolaminátovou střechu, kterou lze zdvihnout. V té chvíli máte k dispozici „patro“ se stanem, ve kterém se nachází dvoupostel o rozměru 1 950 x 1 255 mm. Hmotnost setu, který tvoří hliníkový rám a voděodolná tkanina s okny, přitom činí 70 kg. S ním ovšem výška vozu narostla na 2 160 milimetrů v cestovním stavu a dokonce na 2 710 mm v případě instalovaného stanu. Rusové díky tomu mohli pod původní střechu zavěsit další dvoupostel.

Ruský „hotel na kolečkách“ tak dokáže ubytovat hned čtveřici pasažérů, jenž má dále k dispozici menší kuchyňku se zabudovaným vařičem, mixérem a mobilní ledničkou. Kromě toho nechybí ani 20litrová nádrž na pitnou vodu, stejně jako odkládací prostory. Zmínit lze ještě interní a externí osvětlení, stejně jako přítomnost 220voltové zásuvky a portu na USB. Za relativně málo peněz tedy dostanete docela hodně muziky.

Navíc jsou nicméně ony terénní schopnosti, které ještě dále umožňuje instalace pneumatického podvozku dále navyšujícího světlou výšku. Za ten je nicméně třeba připlácet, stejně jako za šnorchl motoru navyšující brodivost či pneumatiky BF Goodrich All Terrain. Pohon všech kol je nicméně již standardem, přičemž Rusové jej spárovali s 2,7litrovým motorem naladěným na 112 koní. Maximální rychlostí je tak necelých 130 km/h, zrovna u auta tohoto zaměření to ale zřejmě nebude dost pro málokoho.


Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 1 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 01Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 2 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 02Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 3 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 03Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 4 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 04Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 5 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 05Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 6 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 06Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 7 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 07Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 8 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 08Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 9 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 09Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 10 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 10Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 11 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 11Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 12 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 12Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 13 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 13Ruské nejlevnější obytné auto světa, které dojede všude, je hit, při jeho ceně není divu - 14 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 14
Legendární Buchanka bude jako obytný vůz nakonec k mání i v rodném Rusku. Automobilka se tak rozhodla na základě pozitivní odezvy na západě, které se díky nízké ceně nelze divit. Foto: UAZ

Zdroj: UAZ

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše