Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov

Je to jistě nepříjemná zpráva, horší ale je, že dalších takových máme očekávat ještě šest. K zavření nedojde ze dne na den, i proto si firma musí na překlenutí hubených let půjčit obrovské peníze.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov

před 11 hodinami | Petr Prokopec

Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov

/

Foto: Nissan

Je to jistě nepříjemná zpráva, horší ale je, že dalších takových máme očekávat ještě šest. K zavření nedojde ze dne na den, i proto si firma musí na překlenutí hubených let půjčit obrovské peníze.

O problémech Nissanu si cvrlikají už i vrabci na střechách firem, které nemají s automobilovým světem nic společného. Japonská automobilka předchozí fiskální rok, který skončil 31. března 2025, uzavřela s rekordní ztrátou. A v obrovském mínusu skončila i v prvních třech měsících toho současného. Z červených čísel ji má vyvést nově jmenovaný šéf Ivan Espinosa, před kterým tak leží nesnadný úkol. Sám doufá, že firmu z problémů vyvede pomocí drastických kroků, mezi které patří uzavření sedmi továren z celkových sedmnácti.

Dosud nebylo jasné, o jaké fabriky půjde, automobilka ale nyní oznámila jméno první oběti. Stane se jí podnik Oppama, jedna z historických továren automobilky, která byla poprvé otevřena už v roce 1961. V současné době se v ní vyrábí modely Note a Note Aura, dříve však z místních montážních linek sjížděly Nissany Bluebird, Cube, Juke či Leaf. V továrně nyní pracuje zhruba 2 400 lidí, které tak čeká vyhazov. Jde nicméně jen o první větší kapku v moři, neboť Nissan hodlá v rámci úsporných kroků propustit celkově 20 tisíc zaměstnanců.

Otázkou nicméně je, jak moc Nissanu uzavření továrny prospěje. Japonci totiž nechtějí její vrata zabouchnout ze dne na den, místo toho má na daný krok dojít až na konci fiskálního roku 2027, který končí 31. březnem 2028. Suma sumárum tak podnik bude provozován ještě další tři léta, byť ve stále omezenějším stavu, neboť výroba stávajících i budoucích vozů bude postupně přesouvána do továrny v Kjúšú. Ta funguje od roku 1976 a vyrábí modely Serena či X-Trail.

Nissan chce podobným uzavřením sedmi továren dosáhnout redukce globální produkce ze 3,5 milionů na 2,5 milionu aut. Nicméně každý podnik by následně měl být využit blízko maxima své kapacity. A protože součástí změn bude také snížení počtu platforem ze 13 na 7 a navýšení počtu sdílených komponentů, měla by u každého prodaného vozu vzrůst či vůbec vzniknout zisková marže. Jde přitom o velmi komplexní změny, proto se jim v současné době má věnovat tým tří tisíc lidí.

Zda tyto kroky povedou k úspěchu, je otázkou. Pro Nissan nicméně bude klíčové, aby přežil následující tři roky. Japonská automobilka proto oznámila, že ve dvou kolech emituje dluhopisy v celkové hodnotě 860 miliard jenů neboli 122,7 miliard korun. Tyto peníze chce Nissan využít jak na restrukturalizaci společnosti, tak na vývoj nových modelů. Splatnost dluhopisů se přitom pohybuje mezi 4 a 10 lety.

Je ale třeba si uvědomit, že bez promazání tento stroj fungovat nemůže. To jinými slovy znamená, že automobilka musí znovu začít vyrábět především taková auta, jaká lidé opravdu budou kupovat. Něco takového Japonci zjevně začínají chápat, zda jsou ale skutečně na správné cestě, ukáže jen čas.


Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov - 1 - Nissan Oppama tovarna ilustracni foto 01Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov - 2 - Nissan Oppama tovarna ilustracni foto 02Nissan v rámci rozsáhlých škrtů rozhodl o zavření jedné ze svých historických továren, tisíce lidí čeká vyhazov - 3 - Nissan Oppama tovarna ilustracni foto 03
V továrně Oppama vyrobil Nissan od roku 1961 více než 17,8 milionu nových aut. Do konce března 2028 však tento podnik zavře, na překlenovací období s pak půjčuje dalších víc než 100 miliard. Foto: Nissan

Zdroj: Nissan

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.