Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Mercedes ukázal další auto, které nebude kupovat skoro nikdo, už jeho interiér jde proti všem
7.3.2026 | Petr Miler
Jeho koncept zaujal leda tím, jak moc je odtržený od reality, nakonec si za to vysloužil adekvátní hodnocení. Každá soudná automobilka by v tu chvíli i s ohledem na další dění vytáhla další vývoj ze zásuvky, Mercedes se ale rozhodl si svůj kalich hořkosti vypít až do dna.
Mohli bychom se nad tím podivovat podobně jako v případě Audi nebo Lamborghini, ale už by to asi unavovalo nás i vás. Ve stručnosti tedy řekneme jen tolik, že i Mercedes skončil na stejné lodi a ignorujíc všechny relevantní signály z trhu, dokonce i ty, které dostal sám, se rozhodl postavit elektrický sportovní cesťák, který loni odhalil jako koncept AMG GT XX. Charakterizovali jsme jej jako ztělesnění všeho, co je dnes s legendární německou značkou špatně, a čím víc jsme se o něm dozvídali, tím horší obrázek jsme si o něm dělali. A nebyli jsme zdaleka sami. Pro každou soudnou automobilku by to znamenalo zastavení dalšího vývoje vedoucího do slepé uličky, třícípá hvězda si ji ale zjevně chce pořádně prošmejdit.
Projekt tedy neodpískala a naopak vůz posílá do výroby jako novou generaci Mercedesu-AMG GT 4-Door Coupe, jak si oficiálně říká anglicky, česky ho ale tituluje podobně (bizarně). Bude to vůz jen a pouze s elektrickým pohonem a opravdu si nemůžeme než drbat hlavu. Kdo si Němci myslí, že jej bude kupovat? Poptávka po elektrických modelech v tomto segmentu je zanedbatelná a je to logické - takto stvoříte vůz, který bude možná chvíli rychlý v přímce, ale jinak nic. Má-li jít o sportovní cesťák, musí ohromovat jako emotivně uspokojivé auto, které spojuje konstantně udržitelnou vysokou dynamiku se zvládáním dlouhých přesunů. A nic u toho dnešní elektrická auta nemohou zvládat. Přidejte si nevyhnutelně brutální pokles hodnoty a máte zaděláno na slušný propadák.
S elektromobily to Mercedesu může procházet v třídách modelů jako CLA, GLA, GLB apod. Hity to nebudou tak či onak, ale v těchto sférách trhu nachytáte spoustu „uvědomělé” firemní klientely, auta k lidem dostanete skrze dotace či umělé zdražování alternativ jako přijatelnou z nouze ctnost, oslovíte spoustu „aktivních uživatelů autobusů”, kterým bude stačit logo Mercedesu a solidní výbava atp. Tam to nějak jde. Ale AMG GT téměř veškerá taková poptávka mine a zůstanou jen koncoví zákazníci, kteří chtějí něco mimořádného, co bude dráždit emoce, co jim nabídne výjimečný projev, použitelnost... Nic z toho elektricky poháněný vůz mít nebude.
Automobilka jej zatím neukázala celý, ze sériového provedení odhalila zatím jen interiér. A ani ten nás v pozitivním smyslu slova nebere. Pravda, vypadá lépe než vnitřky většiny novinek značky z poslední doby, když to není jen jeden velký displej naplácnutý mezi dveře, ale jinak? I tohle auto firma navzdory tomu, že zákazníci stojí otevřeně už roky o pravý opak, zbavila téměř veškerých fyzických ovladačů. Pojetí tohoto interiéru jde proti všem a my se znovu musíme ptát: Jaký smysl to dává?
Pokud v takovém segmentu chcete bodovat, musíte přece okouzlit ty, kteří si mají auto koupit. Schopnost vozu zvládnout to svou technikou Mercedes odpískal v zárodku, pořád ale mohl zabodovat něčím. Třeba interiérem, který bude laskat svou uživatelskou přívětivostí, na dnešním trhu by to byla velká výjimka a slušný prodejní argument. A výsledkem je zase nic, tedy 35. reinterpretace Tesly, která šetří i na páčkách pod volantem. „Pass,” řekli by anglicky hovořící, s tímto autem nemá pro dnešek smysl dál ztrácet čas. Jeho tržní potenciál se limitně blíží nule a vidí to každý krom automobilky, která ho chce za každou cenu vyrábět...












Na dnešní poměry Mercedesu to není úplně marný interiér, ale jak budete auto ovládat? Odpověď je ale vlastně nedůležitá, protože nejprve bude třeba zodpovědět otázku, kdo s ním kam a jak bude jezdit. Foto: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP nejrychlejším Bezzecchi včera 16:58
- Salač jako 9. přímo v Assenu do Q2 včera 16:24
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing 25.6.2026
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles 25.6.2026
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným 25.6.2026
Nejnovější články
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
před 3 hodinami
Mercedes hasí požár a zaměstnanci jsou první na ráně. Mají pracovat víc, aniž by dostali halíř, prémie jim odloží o rok, za odměnu dostanou leda padáka
před 4 hodinami
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
včera
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
včera
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
včera
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
