Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale?

Nová iterace kompaktního SUV Škody zanevře na své dosavadní jméno a místo toho svým názvem odkáže na zapomenutou vesnici či fiktivní postavu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale?

22.3.2017 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale?

/

Nová iterace kompaktního SUV Škody zanevře na své dosavadní jméno a místo toho svým názvem odkáže na zapomenutou vesnici či fiktivní postavu.

Včerejší náznaky došly naplnění, nová Škoda Yeti již nebude odkazovat sněžného muže. Mladoboleslavská automobilka se inspirovala u Audi a po jeho vzoru bude do názvů všech svých SUV dávat písmeno „Q“. Po Kodiaqu přijde Karoq. Naznačují to nejen už včera zmiňované informace, ale i registrace tohoto jména u českého úřadu průmyslového vlastnictví, k níž došlo 7. března 2017.

Se stoprocentní jistotou to zatím potvrdit nemůžeme, neboť proces registrace je stále v běhu, záměr dát novému vozu toto jméno je ale faktem. A musíme se ptát, co k tomu Škodu vedlo, neboť nebývá obvyklé, aby se automobilka vzdávala jména úspěšného modelu, na jehož tradici může dále navazovat.

Jistou odpověď neznáme, ale vytušit lze dva hlavní motivy. Jednak bude novinka o poznání větší než stávající Yeti a Škoda chce tímto krokem utnout vazbu, která by v zákaznících mohla vytvářet mylný dojem, že je řeč o příliš malém modelu. Z toho logicky vyplývá také to, že nástupce Yetiho bude dražší - jeho ceny se jistě přiblíží na dostřel půl milionu korun za základní výbavu doplněnou přeplňovaným litrovým tříválcem.

A jednak chce automobilka už jmény naznačovat, kam si ten či onen modle mají zařadit. Bude-li Q v názvu, půjde o SUV nebo crossover, u nichž se toto písmeno nepoužívá jen u sesterského Audi. Po Kodiaqu tak přijde Karoq a pak třeba... Karotqa. To žertujeme, pochopitelně.

Mechanicky bude nový Yeti, respektive Karoq, do puntíku shodný s již odhaleným Seatem Ateca. Oba koncernové modely bude vyrábět škodovácký závod v Kvasinách. Odlišnosti samozřejmě najdeme ve vnějším i vnitřním vzhledu, který měl v případě tuzemské varianty na starosti Jozef Kabaň. Jsme si přitom jisti, že stále ještě nejde o poslední novinku, pod kterou je podepsán.

Design ale nyní ponechme stranou, místo toho se zaměřme na samotný název. Kde ho jen Škodovka vzala? Prvním tipem je vesnice v Albánii. Tamní Karoq je pár skoro zapomenutých chalup kdesi v albánských kopcích a lesích a rozhodně nejde o nějak pamětihodné místo. Zde tedy původ názvu nehledejme, místo toho se stejně jako v případě modelu Kodiaq vypravíme do Ameriky.

Kodiaq, jméno až sedmimístného SUV odkazuje na největšího hnědého medvěda, jehož pobyt je do značné míry ohraničen ostrovem Kodiak ležícím u jižního pobřeží Aljašky. Škoda jeho jméno jen lehce upravila, kdy druhé „K“ nahradila písmenem „Q“, aby tak lépe symbolizovala terénní vlastnosti vozu. Jak jsme navíc zmínili v úvodu, SUV tím navíc i lépe zapadá do koncernové skladby.

Obdobným způsobem pak mohl vzniknout i název Karoq, jehož počátky by se daly vysledovat u indiánského kmene Karuk. To se často vyslovuje jako Karok, Škoda tak mohla jen zopakovat svůj předchozí postup. Karukové, či chcete-li Karokové, byli jedněmi z nejzručnějších Indiánů a prosluli zejména vysokou formou zemědělství. Zároveň byli víceméně jediným kalifornským kmenem, který přežil tamní zlatou horečku.

Rozhodně by tedy nešlo o špatný odkaz, zvláště když název kmene lze volně přeložit jako lidé z proti proudu či protisměru. Tím by Škoda dostala do názvu i onen posun samotného modelu směrem do vyšších sfér. Ani zde si samozřejmě nemůžeme být jisti, že jsme na správné stopě. Zjistíme to až v příštích měsících, zdá se nám to ale jako nejpravděpodobnější varianta.

Poslední možností by totiž byla postava Karoka z fiktivního herního světa Vindictus. Jde o mohutného válečníka vysokého zhruba dva metry a vážícího dvě stě kilo, který zvládá soupeřit i s veliteli klanů protivníka. Pro nové SUV Škody by tak sice šlo o poctu, ovšem uvědomovali by si jin příslušníci hráčské komunity. Realitu nám Škoda jistě brzy vykreslí sama...


Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 1 - Skoda Karoq registrace prvni 01Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 2 - Skoda Karoq registrace prvni 02
Škoda si na patentovém úřadu zaregistrovala název Karoq...

Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 3 - Skoda Yeti 2017 prvni spy foto ilustrace
...který je nejspíše určen pro novou Škodu Yeti, jíž jsme si mohli prohlédnout na neoficiální ilustruaci...

Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 4 - Skoda Yeti 2017 prvni spy foto 01Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 5 - Skoda Yeti 2017 prvni spy foto 02Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 6 - Skoda Yeti 2017 prvni spy foto 03Nová Škoda Yeti se vážně nemá jmenovat Yeti. Proč známé jméno dostalo vale? - 7 - Skoda Yeti 2017 prvni spy foto 04
...či snímcích špionážních fotografů pořízených v Číně

Petr Prokopec

Diskuze 12 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše