Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není

Modrý ovál na konci dubna ukončí výrobu stávající generace modelu Ka. Na její místo nastoupí ta v Brazílii vyvinutá, nahradit může i B-Max.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není

26.2.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není

/

Modrý ovál na konci dubna ukončí výrobu stávající generace modelu Ka. Na její místo nastoupí ta v Brazílii vyvinutá, nahradit může i B-Max.

Na počátku února Ford oznámil, že výroba současné generace modelu Ka se chýlí ke konci. Zcela definitivně by se měla přestat montovat na konci dubna, poté již budou z továrny Fiatu v polském Tychy sjíždět pouze původní pětistovky. Tím se v nabídce modrého oválu objeví mezera, kterou by logicky měla zaplácnout generace nová, která se již nějaký ten pátek vyrábí v Brazílii. Ford ostatně její evropskou verzi začal vyvíjet a dokonce naznačil, že bychom se jí měli dočkat před koncem roku. Tedy toho loňského.

Jak ovšem sami dobře víte, k takovému kroku nedošlo. Místo toho značka vyrukovala s plány, které oznamovaly příchod většího množství modelů Vignale a zaříznutí některých ztrátových produktů. Podle spekulací přitom nové Ka mělo být jedním z nich, nově však viceprezidentka evropské divize značky Barb Samardzich potvrzuje zcela pravý opak. „Je na cestě, to můžu potvrdit,“ uvedla na adresu dohadů na kongresu MWC v Barceloně.

Bohužel jsme se již nedozvěděli, kdy se tak stane. Stejně jako není jisté, kde by se Ka mohlo vyrábět. Nicméně dovoz z Brazílie by jen navyšoval náklady a tedy pořizovací cenu, což se ostatně dá říci také o importu z Indie. Jelikož ovšem touto cestou přichází do Evropy crossover EcoSport, je tato varianta o trochu reálnější. Zvláště když v indické továrně Fordu se Ka taktéž montuje, jen pod názvem Figo.

Další možností je přesunutí obou modelů, respektive jejich evropských verzí, do rumunské továrny Craiova, kde se aktuálně vyrábí malé MPV B-Max. To není zrovna úspěšné, pročež je dle spekulací dalším z oněch kandidátů na „odstřel“. Uvolněné kapacity by pak bez problémů vyplnily Ka a EcoSport. Zda tomu tak ale skutečně bude, to prozatím není jisté.

Dodat tak již můžeme jen tolik, že Ford v loňském roce prodal v Evropě 48 603 kusů modelu Ka, tedy o 8,2 procenta méně než předloni. Samotný segment přitom rostl 7,5procentním tempem. Je tedy logické, proč hodlá modrý ovál stávající provedení pohřbít. Trochu kuriózní přitom je, že lídrem v segmentu je Fiat 500, tedy vůz, na němž je dosluhující Ka postaveno.


Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není - 1 - Ford Ka 2014 produkcni verze nove foto 01Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není - 2 - Ford Ka 2014 produkcni verze nove foto 02Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není - 3 - Ford Ka 2014 produkcni verze nove foto 03
Třetí generace Fordu Ka je v prodeji již hezky dlouho, tedy v Brazílii...

Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není - 4 - 2016 ford ka uk spy 01Nový Ford Ka: příchod evropské verze potvrzen, termín ale zatím jistý není - 5 - 2016 ford ka uk spy 02
...zatímco evropské provedení značka prozatím stále vyvíjí

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše